Elektronik ASUS ROG STRIX Scope TKL Deluxe sepette 1999TL

2K'ya gayet güzel fırsattı. Cherry Mx'lerde genel olarak ilk etapta yay sesi oluyor. Kullandıkça azalıp gidiyor. Bende Corsair K70 Mk2 kullanıyorum. İlk bir kaç gün yay sesi yaptı, şu an tıkır tıkır kullanıyorum. Bu klavyeyi kullanan arkadaşlarım da var, onlara sordum yay sesi olmadığını söylediler. Muhtemelen kötüleyen arkadaşa baya kusurlu ürün geldi.

Yanlış bilgi
Klavyede ASUS'un geliştirdiği Switch'ler kullanılıyor Cherry MX değil, yay sesini azaltmak için özel aparatı ile yağlanabiliyor fakat aparatı kutudan çıkmıyor(üst modelin birinden çıkıyor diye biliyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Klavyede ASUS'un geliştirdiği Switch'ler kullanılıyor Cherry MX değil, yay sesini azaltmak için özel aparatı ile yağlanabiliyor fakat aparatı kutudan çıkmıyor(üst modelin birinden çıkıyor diye biliyorum)

Hocam sizin dediğinizde o sesler yok çünkü o ASUS'un kendi ürettiği Switch'ler fakat bu konudaki klavye Cherry MX olan versiyon o yüzden bobin sesi ve yay sesi var tamamen Switch'le alakalı ve hotswap olmadığı için lube lamak çok zor.

2K'ya gayet güzel fırsattı. Cherry MX'lerde genel olarak ilk etapta yay sesi oluyor. Kullandıkça azalıp gidiyor. Bende Corsair K70 MK2 kullanıyorum. İlk birkaç gün yay sesi yaptı, şu an tıkır tıkır kullanıyorum. Bu klavyeyi kullanan arkadaşlarım da var, onlara sordum yay sesi olmadığını söylediler. Muhtemelen kötüleyen arkadaşa bayağı kusurlu ürün geldi.

Kusurlu ürün değil hocam 2 defa değişti nasıl kusurlu olsun Cherry MX versiyonu sıkıntılı ama nx switchlisi alınabilir onda sadece çok belli olmayan yay sesi var onun harici hoş klavye.

Coil whine yapamayan ekran kartı yok zaten. Sadece bazıları daha belirgin oluyor. Ayrıca eğer yük altında değilken yapıyorsa zaten hatalı tasarımdır. Yük altındayken de fan sesi bastırır çoğu zaman.

Benim sadece merak ettiğim düzgün bir garantisi, düzgün bir altyapısı olmayan; güvenilirliği, uzun ömürlülüğü kanıtlanmamış bir donanımı kullanma hevesiniz. Ayrıca şahsen aydınlatmaya önem veren ve kullanan biri olarak da sırf markaların bu konuda ne kadar kafa yorduğunu biliyorum. Tek başına bu bile tercih sebebi olabilir ve bana kalırsa daha önemli yay sesinden. En nihayetinde ortada bahsettiğiniz gibi rahatsızlık oluşturacak bir durum yok.

Dediğimiz gibi klavye aslında sorunlu değil klavyede yalıtım yok ve Cherry MX versiyonunda Switch'lerden kaynaklı aydınlatmasından bobin sesi gelmekte bu da kullanıcıları olumsuz alanda etki edebilir ama kulaklık takılı iken dediğim gibi duymak imkansız. Hocam dediğiniz aslında yanlış "benim sadece merak ettiğim düzgün bir garantisi, düzgün bir altyapısı olmayan; güvenilirliği, uzun ömürlülüğü kanıtlanmamış bir donanımı kullanma hevesiniz" dediğiniz kısım, Custom klavye yapmak aslında daha kullanışlı bir Switch bozuldu hemen değiştir PCB bozuldu değiştir keycaps yıprandı değiştir gibi tabii bunları olması yılları alacağını düşünüyorum ASUS'ta garanti bittikten sonra yapıcağın hiçbir şey yok maalesef yedek parçası yok hiçbir şey değiştirilmiyor sadece keycaps değiştirirsin oda Switch veya PCB bozulduktan sonra anlamı yok.

Hocam sizin dediğinizde o sesler yok çünkü o ASUS'un kendi ürettiği Switch'ler fakat bu konudaki klavye Cherry MX olan versiyon o yüzden bobin sesi ve yay sesi var tamamen Switch'le alakalı ve hotswap olmadığı için lube lamak çok zor.

Kusurlu ürün değil hocam 2 defa değişti nasıl kusurlu olsun Cherry MX versiyonu sıkıntılı ama nx switchlisi alınabilir onda sadece çok belli olmayan yay sesi var onun harici hoş klavye.

Dediğimiz gibi klavye aslında sorunlu değil klavyede yalıtım yok ve Cherry MX versiyonunda Switch'lerden kaynaklı aydınlatmasından bobin sesi gelmekte bu da kullanıcıları olumsuz alanda etki edebilir ama kulaklık takılı iken dediğim gibi duymak imkansız. Hocam dediğiniz aslında yanlış "benim sadece merak ettiğim düzgün bir garantisi, düzgün bir altyapısı olmayan; güvenilirliği, uzun ömürlülüğü kanıtlanmamış bir donanımı kullanma hevesiniz" dediğiniz kısım, Custom klavye yapmak aslında daha kullanışlı bir Switch bozuldu hemen değiştir PCB bozuldu değiştir keycaps yıprandı değiştir gibi tabii bunları olması yılları alacağını düşünüyorum ASUS'ta garanti bittikten sonra yapıcağın hiçbir şey yok maalesef yedek parçası yok hiçbir şey değiştirilmiyor sadece keycaps değiştirirsin oda Switch veya PCB bozulduktan sonra anlamı yok.

Özetleyeyim: ASUS gibi 2 yıl garantili hotswap olmayan klavyeler garanti bittikten sonra arıza durumunda tamir edilemezken hotswap olan Custom klavyeler ömürlük oluyor. Herhangi bir arıza durumunda değiştirebilme imkanınız var.

PCB'nin marka ürünlerde kolay kolay bozulacağını düşünmüyorum. Şu ana kadar bozmayı da başarabilmiş değilim zaten. 10 yıl dayanan klavyem var hala çalışıyor, ışığı vb. ilk günkü gibi sağlam. Eğer bir sıkıntısı varsa muhtemelen garanti ömrünü doldurmadan belli eder kendini. Switch konusuna gelirsek muhtemelen Cherry MX kolay kolay bozulmaz. Bozulsa dahi bu değiştirilemeyeceği anlamına gelmiyor. Bana kalırsa hotswap klavyelerin tek gerçek avantajı anahtarları değiştirirken sağladığı kolaylık. Sürekli farklı şeyler denemek istemiyorsan çok bir anlamı kalmıyor. Ayrıca hotswap klavyelerde kullanıcıları uğraştıran problemler de çıkabiliyor. Lehim en temiz sonucu veriyor her zaman doğası gereği.

Hotswap klavyeler bana 2. klavye için daha uygun bir çözüm olarak geliyor. Rekabetçi oyunlarda sorun yaşamamak önceliğim olduğu için kablolu düzgün bir klavye, sonrasında eğer istersem zevk için uğraşacağım ve farklı anahtarlar deneyerek zevkimi genişleteceğim 2. bir klavye olabilir.

Cherry MX versiyon bu alınmaz ucuz fakat ses takıntısı olmayanlar için kulaklıksız size cehennemi yaşatan bir klavye bobin ve yay sesi deneyimi size sunuyor ses takıntınız yoksa düşünülür kulaklıksız klavye asla kullanılmıyor çıkardığı sesten dolayı eğer sesi duymak istemiyorsanız RGB kapatmanız gerekecek bu da klavyeyi anlamsız hale getirir pişman ettirir kendim bizzat deneyimledim hayattan soğutuyor klavye, bu klavyenin tek özelliği ASUS olması geri kalan her şey rezalet.

Hocam öyle bir gömdünüz ki elimdeki Gamepower Saber RGB'den daha kötü olduğunu düşünmeye başladım.

Geri
Yukarı