ASUS ROG STRIX X570-F vs MSI B550 GAMING PRO Carbon

Thyonee

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 7 5700x
Ekran Kartı: Rtx 3060
Ram: g skill 16x2 3600 mhz
Anakart: MSI b550 gaming plus
Monitör: ASUS TUF VG259QM
Klavye: LOGİTECH g413
Mouse: ZOWİE ec3 c
Kulkalık: RAZER Blackshark V2 Pro
Selam, konu bu R5 5600X ile kullanacağım.
Ekran kartının markasınıda ona göre seçeceğim merak edenler için sistem:
R5 5600X.
RTX 2060(markası anakarta göre seçilecek)
Corsair MP 510 480 GB M.2 SSD.
1 TB HDD.
Corsair H100I Elite capellix.
Corsair 4000X.
Corsair 650W PSU.
Corsair vengrance RGB 16 GB 3200 MHz RAM.

MSI B550 Gaming Edge (WI-FI) öneririm ben de bu karttan alacağım. VRM soğutması muhteşem. Aorus Master'dan sonra en iyi kart.

İlla ki birisi olacaksa MSI çünkü daha ucuz. Faz sayısı da MSI’da daha fazla. Zaten B550 chipsetteki amiral gemisi modeli MSI’ın. Asus X570-E olsaydı Asus alın derdim. B550 chipset ile X570’in avantajları iyice ortadan kalktı, hatta B550 Aorus Master birkaç model dışında tüm X570’lerden daha üst düzey bir kart.

Yalnız benim de tavsiyem B550 Gaming Edge WiFi olur. Hem fiyat olarak daha uygun, hem de VRM olarak yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi B550 Aorus Master’dan sonraki net şekilde en iyi kart. Bu da ilginç çünkü attığınız Pro Carbon amiral gemisi model ama VRM sıcaklıkları daha alt model Gaming Edge’den daha kötü. Testleri izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında Aorus Master’ın burada liste dışı kalması lazım çünkü resmen overkill bir anakart yapmış Gigabyte. 14+2 faz beslemesi var, işlemci değil jet motorunu beslemek için üretmişler sanki. Onu farklı bir kategori sayarsak en iyi B550 anakart Gaming Edge oluyor videodaki sonuçlara göre. Ben de bu incelemeden sonra almıştım, gayet de memnunum şu an sonuçlardan.

İlla ki birisi olacaksa MSI çünkü daha ucuz. Faz sayısı da MSI'da daha fazla. Zaten B550 chipsetteki amiral gemisi modeli MSI'ın. ASUS X570-E olsaydı ASUS alın derdim. B550 chipset ile X570'in avantajları iyice ortadan kalktı, hatta B550 Aorus Master birkaç model dışında tüm X570'lerden daha üst düzey bir kart.

Yalnız benim de tavsiyem B550 GAMING Edge Wi-Fi olur. Hem fiyat olarak daha uygun, hem de VRM olarak yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi B550 Aorus Master'dan sonraki net şekilde en iyi kart. Bu da ilginç çünkü attığınız Pro Carbon amiral gemisi model ama VRM sıcaklıkları daha alt model Gaming Edge'den daha kötü. Testleri izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aslında Aorus Master'ın burada liste dışı kalması lazım çünkü resmen overkill bir anakart yapmış Gigabyte. 14+2 faz beslemesi var, işlemci değil jet motorunu beslemek için üretmişler sanki. Onu farklı bir kategori sayarsak en iyi B550 anakart Gaming Edge oluyor videodaki sonuçlara göre. Ben de bu incelemeden sonra almıştım, gayet de memnunum şu an sonuçlardan.

Teşekkürler cevabınız için peki 2000 2200 TL civarı 5600X ile uyumlu bir anakart önerebilir misiniz?

Dediğim gibi ben olsam B550 Gaming Edge Wifi alırım, 500-700 TL de cebimde kalır. 2200’e alacağınız kart bundan iyi olmayacak çünkü. B550 Tomahawk da aynı kalitede bir kart ama hem biraz daha pahalı, hem de Bluetooth ve WiFi yok. Eğer X570 isterseniz bu kez tek önerim X570 Tomahawk WiFi olur, ötekilere bakmayın bile.

Asus’un kartları güzel ama bu fiyat bandındaki yani mid-range kartlarda çoğunlukla MSI’ın gerisinde kalıyorlar. High-end için konuşursak ama ROG Hero serisi kartı gözüm kapalı alırdım param olsaydı.

Geri
Yukarı