ASUS ROG Strix XG27UQR monitörde renkler olması gerekenden farklı görünüyor

kadnezar

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
ASUS ROG Strix XG27UQR
Arkadaşlar merhaba, 3 gün önce gaming.gen.tr'den linkteki (ASUS Rog Strix XG27UQR 27 Inç 144Hz 1ms UHD HDR10 IPS Gaming Monitor - Gaming.Gen.TR) monitörü aldım. Aynı gün de yine aynı siteden şu sistemi topladım:

1710257653164.png

Eki Görüntüle 2139277

Gelelim yaşadığım sıkıntıya. Sistemi hızlıca denemek için The Finals adındaki FPS oyununu kurdum. Bazı yerlerde, oyunda belli açıdan bakınca keskin ve düzgün sınırlı neredeyse ekranın 1/3'ünü kaplayan renk karmaşası (?!) oluyor. Oyundaki karakterin kafasını hafif çevirince düzeliyor. Aynı yere bakınca tekrar beliriyor bu durum. Steam'den SS aldım ve video olarak yükledim aşağıda.
Size daha da saçmalığı anlatayım. Alınan ekran görüntüsünü küçük boyutlarda normal görüyorum, büyütünce (normal ekran boyutu) yine o hat karışıyor. Arkadaşıma SS'i attım ve o düzgün gördü; benim gördüğüm gibi görmedi yani. Sorun monitörde gibi duruyor, ne düşünüyorsunuz? Denk getirmek biraz zor, çok fazla oyunda deneyemedim; Spiderman ve Cyberpunk 2077'de olmadı. Ama tabii olmayacağı anlamına gelmiyor. The Finals'ta rahatlıkla yakalayabiliyorum bu çirkin görüntüyü. Rise Online diye bir oyunda da bir anlığına o dümdüz, keskin sınırlı hattı gördüm. The Finals'taki gibi renkler birbirine girmemişti; sonuç olarak vardı. O kadar para verip de böyle bir şey yaşamak cidden can sıkıcı oldu. Moralim bozuldu. Ne yapsam bilemedim. Monitör ayarlarını kurcalarken Windows üzerinden HDR'yi aktif ettim, SS'lerdeki o görüntü kayboldu. Bu da ayrı bir saçmalık, HDR sonuçta ekstra bir özellik; sorunu çözmesi gerekmiyordu. Çünkü HDR'ye alışamadım, parlaklığı bayağı kısıyor.
Driverlar güncel. Monitörden çıkan kablolardan, üzerinde 8K ve DP yazan kabloyu Display Port girişlerinden birine taktım. Burada da herhalde hata yoktur.

Video olarak çektim, göstereyim size:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

20240311222634_1.jpg

Oyundaki SS'lerden biri. Siz bunu normal görüyorsunuzdur muhtelemelen :)

İşin kötü tarafı kasa ve monitör aynı anda geldiği için bunları taşırken biraz bunaldım. Kasayı kurması vs derken yoruldum. En son monitörü çıkarırken kutuyu ve köpüğü biraz parçalayarak çıkarabildim; aksi halde imkansız gibiydi. Tek de yaşadığım için yardım da alamadım. İade, değişim vs kabul ederler mi ki? Gerçi sorunun monitörde olduğunu düşünüyorum; sizler ne düşünüyorsunuz? Sistemde bir sıkıntı yoktur, değil mi?

GÜNCELLEME: Eski AOC marka monitörümde denedim. Steam'dan alınan SS'lerde eski monitörümde sıkıntı gözükmedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 1710255186033.png
    1710255186033.png
    220,8 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

Geri
Yukarı