Çözüldü ASUS ROG Z690-E BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

azzam

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Yeni işlemci Intel 1700KF ve yeni anakart ASUS ROG Z690-E anakart aldım. Lakin anakart BIOS'u güncel olmadıgı için PC açılmadı ben de öncesinden hazırladığım flash bellek BIOS dosyasını attım. Anakartın arkasında bulunan flash BIOS yerine takıp, butona bastım ama bir türlü güncelleme yapamadım. 2 farklı USB denedim yine olmadı. Yaptığım aşamalar videoda mevcuttur. Cevap vermeden önce videoyu izlemenizi rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
LED'in direkt yanması hata anlamına gelir, hatalı bir şey yapmıyorsunuz, her şey doğru ama işlem gerçekleşmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Size flashback olayını anlatmıştım, videodan karşılaştırabilirsiniz.

Bu durumda farklı USB ile denemek lazım.
Hocam selamlar.
Sistemi başlatmayın. PC yi kapatın. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendirin, içine videoki gibi dosyayı atın ve belirtilen usb portuna takın. Daha sonra BIOS FLSBCK tuşuna 3 saniye basılı tutun. Led ışık yanınca parmağınızı çekin. Sonra led ışıklar sönene kadar bekleyin. BIOS yazılacaktır. Yani sistemi başlatmadan yapmanız lazım bu işlemi. Bu arada hangi sürümü indirdiniz ? Aynı ana kartı kullanıyoruz.

Hocam selam.
Sistemi başlatmayın. PC'yi kapatın. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendirin, içine videoki gibi dosyayı atın ve belirtilen USB portuna takın. Daha sonra BIOS flsbck tuşuna 3 saniye basılı tutun. LED ışık yanınca parmağınızı çekin. Sonra LED ışıklar sönene kadar bekleyin. BIOS yazılacaktır. Yani sistemi başlatmadan yapmanız lazım bu işlemi. Bu arada hangi sürümü indirdiniz? Aynı anakartı kullanıyoruz.

Hocam yanlış hatirlamiyorsam eger BIOS guncel driveri sayfasindan indirdikten sonra driverin ismini degistirmek gerekiyordu USB flashback ile guncelleyebilmek icin.
Bende Z590'e kullanıyorum en son oyle yaptığımi hatirliyorum.

Hocam selam.
Sistemi başlatmayın. PC'yi kapatın. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendirin, içine videoki gibi dosyayı atın ve belirtilen USB portuna takın. Daha sonra BIOS flsbck tuşuna 3 saniye basılı tutun. LED ışık yanınca parmağınızı çekin. Sonra LED ışıklar sönene kadar bekleyin. BIOS yazılacaktır. Yani sistemi başlatmadan yapmanız lazım bu işlemi. Bu arada hangi sürümü indirdiniz? Aynı anakartı kullanıyoruz.

Hocam, bilgisayarı başlatmadan denedim. Butona bastım LED yanmaya başladı. Normalde hiç yanmıyordu. Sanırsam şu an olacak gibi. Durumdan haberdar edeceğim. Bende şu an bekliyorum.
BIOS dosyası ekteki resimdedir. İnşallah olur.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-11-02 saat 01.04.25_49ffea4e.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-11-02 saat 01.04.25_49ffea4e.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 13
Hocam, bilgisayarı başlatmadan denedim. Butona bastım LED yanmaya başladı. Normalde hiç yanmıyordu. Sanırsam şu an olacak gibi. Durumdan haberdar edeceğim. Bende şu an bekliyorum.

BIOS driverinin yanindaki me dosyasini da indirip kurmayi unutmayin, her PC'yi kapattigimda XMP devre disi kalip reset atiyordu.

Nasıl yani tam anlamadım me dosyası nedir.

LED hala sönmedi bu kadar uzun sürmesi normal midir?

Allah'ım çıldıracağım ya. Yine olmadı, USB belleği taktım. Tuşa bastım ışık yönüp sönmeye başladı birkaç saniye sonra sürekli yanmaya başladı. Uzun sürüyor diye öyle bıraktım. Sabah oldu hala ışık yanıyor. Dedim herhalde olmuştur. Açtım PC'yi tık yok. İzlediğim videolarda genelde işlem bitene kadar LED yanıp sönüyor işlem bitincede tamamen sönüyordu. Bende öyle bir şey olmadı sürekli yanmaya devam etti saatlerce. Lütfen şuna bir çare bulun, meramımı halledene harbiden ödül vereceğim.

Allah'ım çıldıracağım ya. Yine olmadı, USB belleği taktım. Tuşa bastım ışık yönüp sönmeye başladı birkaç saniye sonra sürekli yanmaya başladı. Uzun sürüyor diye öyle bıraktım. Sabah oldu hala ışık yanıyor. Dedim herhalde olmuştur. Açtım PC'yi tık yok. İzlediğim videolarda genelde işlem bitene kadar LED yanıp sönüyor işlem bitincede tamamen sönüyordu. Bende öyle bir şey olmadı sürekli yanmaya devam etti saatlerce. Lütfen şuna bir çare bulun, meramımı halledene harbiden ödül vereceğim.

Hocam yardimci olmak isterim.
Technopat'ta Recep baltaşla Ali Güngör gayet iyi aciklamis.
Muhtemelen BIOS renamer kismini pas geciyorsunuz.
Videodakileri harfiyen uygularsaniz sorununuz cozulecektir.

LED'in direkt yanması hata anlamına gelir, hatalı bir şey yapmıyorsunuz, her şey doğru ama işlem gerçekleşmiyor.

Size flashback olayını anlatmıştım, videodan karşılaştırabilirsiniz.

Bu durumda farklı USB ile denemek lazım.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı