ASUS RT-AX57 vs ASUS TUF-AX4200 vs ASUS DSL-AX82u

bofe112

Femtopat
Yer
İstanbul/Kadıköy
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Merhaba herkese,

Şu anda evimde TurkNet VDSL internet kullanıyorum. Kablolu internette hızım aşağıdaki gibidir.

1693083583474.png

Şu anda modem olarak Zyxel VMG3625 - T50B kullanıyorum. Fakat Wi-Fi özelliği özellikle arka odalarda hiç iyi çalışmıyor. Bende sorunu çözmek için Zyxel WAP32025 v3 ürünü almıştım. Fakat mesh özelliği olmadığı için aynı SSID'yi verince çok da düzgün olmuyor, hatta evdekiler internet daha kötü oldu diyor. Bende artık kafama koydum ve bu sorunu bütçeme göre kökünden çözmeye karar verdim. Ayrıca bunu fırsata çevirip Wi-Fi 6'ya geçmek istiyorum çünkü evde hiç misafir olmadığında 12 cihaza kadar aynı ağa bağlanma durumu olabiliyor. Bu amaçla aşağıdaki router ve modemler ilgimi çekti.​
Özellikle bu Router'ları tercih etme sebebim AI mesh özelliği olmasıdır. Eğer bunlardan biri tek başına işimi görmezse bir tane daha alıp AI mesh kurabilirim diye düşünüyorum. Fakat asıl sıkıntı hangisini alacağımdır. Öncelikle her ürünü 6 ay taksitle alacağım, çünkü enflasyonu düşününce param olsa da bana en mantıklı seçenek gibi geliyor. RT-AX57 modeli en hesaplısı ve benim internetim için en uygun olanı olarak görünüyor fakat çok fazla inceleme yok kendisiyle ilgili o yüzden emin olamıyorum. TUF-AX4200 daha pahalı ama taksitle olunca ayda sadece 200-250 TL fark ediyor, çok büyük bir fark gibi görünmüyor ama ona da değer mi bilemiyorum. Ağ bileşenleri ile ilgili çok anlamadığımdan dolayı farklarını çok da bilmiyorum.

Sadece router alırsam yapacağım şey şu anda kullandığım modemin Wi-Fi'nı kapatıp sadece Router'ı Wi-Fi'nı kullanmak olacak. Router, modemle hemen hemen aynı yerde duracak ve Router'ı modeme kabloyla bağlayacağım. Eğer yine arka odalarda düzgün çekmezse bu sefer ya bir router daha alacağım ya da başka ASUS marka modem alıp 2 router/modem ile AI mesh yapacağım. Bunun yerine direkt DSL-AX82u modemi mi alsam diye düşünüyorum. Fakat çok pahalı olacağı için ve bütçemi biraz sarsacağı için gerçekten değer mi bilemiyorum.

Oturduğum ev yaklaşım net 120 metrekaredir. Duvarlar genel olarak kalın, betondan yapılmıştır. Yardımcı olur mu bilmiyorum fakat aşağıda evde modemin durduğu yer ve çekmeyen yeri çizmeye çalıştım.​

1693083544922.png

Sizlerin bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Sizce RT-AX57 yeterli olur mu yoksa TUF-AX4200 ya da DSL-AX82u mu almalıyım? Bir not daha düşmem gerekirse şu anda tam olarak nasıl çalıştığını bilmesem eğer düşündüğüm gibiyse "lan aggregation" özelliği de ilgimi çekiyor. Tabii gerçekten işime yarayıp yaramayacağını anlamak için biraz daha araştırma yapmam lazım.​

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1693079054407.png
    1693079054407.png
    13,3 KB · Görüntüleme: 18
  • 1693083467980.png
    1693083467980.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı