ASUS RT-AX82u bufferbloat yüksek ping

Patrixcs

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Marsilya
Birisi upload veya download yaptığı anda ping değerleri 100-200-800 gibi fırlıyor. Telekom'un verdiği TP-Link modemde yine aynı sorun devam ediyor. QoS ayarı diye bir şey var. Fakat tam olarak sorunu çözemedim.

ASUS merlin diye bir yazılım gördüm fakat tam olarak anlamadım. Benim cihaz desteklemiyormuş fakat AX86u mesela destekliyor. Bu sorunu tam olarak çözmek istiyorum.

ASUS merlin sayfası.

Altyapı FTTH GPON. @erengore

Birisi upload veya download yaptığı anda ping değerleri 100-200-800 gibi fırlıyor. Telekom'un verdiği TP-Link modemde yine aynı sorun devam ediyor. QoS ayarı diye bir şey var. Fakat tam olarak sorunu çözemedim.

ASUS merlin diye bir yazılım gördüm fakat tam olarak anlamadım. Benim cihaz desteklemiyormuş fakat AX86u mesela destekliyor. Bu sorunu tam olarak çözmek istiyorum.

ASUS merlin sayfası.

Altyapı FTTH GPON. @erengore
Bende Bufferbloat yapmıyor Asus cihaz. Hatta aksine epey ilginç bir sistemi var. Hiçbir zaman bufferbloat yaşamıyorum. 1ms bile ping olmuyor. Biliyorsun. Ben 17 yaşındayım. Babamla aynı evdeyiz haliyle. Babam çeşitli şirketler ile çalışıyor. Sürekli Upload yapıyor. Bana hiçbir zaman ping girmiyor. Download yada Upload, iki şekilde de. Bundan bahsediyorsan dostum maalesef cihaz bu konuda sorun yaşatmıyor bana.

AX82U'nun Merlin firmware'i ise çıkmadı. Yayınlanmadı hiç.

Seninle konuştuğumuzda altyapı konusunda fikir birliği elde etmiştik. Acaba güncel değil mi kafamdaki bilgiler? Ekstra gelişmeler mi oldu?

Bende bufferbloat yapmıyor ASUS cihaz. Hatta aksine epey ilginç bir sistemi var. Hiçbir zaman bufferbloat yaşamıyorum. 1ms bile ping olmuyor. Biliyorsun. Ben 17 yaşındayım. Babamla aynı evdeyiz haliyle. Babam çeşitli şirketler ile çalışıyor. Sürekli upload yapıyor. Bana hiçbir zaman ping girmiyor. Download ya da upload, iki şekilde de. Bundan bahsediyorsan dostum maalesef cihaz bu konuda sorun yaşatmıyor bana.

AX82U'nun merlin Firmware'i ise çıkmadı. Yayınlanmadı hiç.

Seninle konuştuğumuzda altyapı konusunda fikir birliği elde etmiştik. Acaba güncel değil mi kafamdaki bilgiler? Ekstra gelişmeler mi oldu?
Zaten cihazla ilgili değil fakat bu sorunları QoS ile çözenler gördüm. Hız kaybı yaşamadan ping olmadan yapmak istiyorum. Ekstra gelişmeler olmadı klasik Telekom sıkıntı yok deyip geçiştirıyorlar.

Bizim evdeki cihazlar buluta yedekleme yapıp duruyor. Ve ya WhatsApp'tan görüntülü konuşup duruyolar. Öyle olduğunda internete girilmiyor. 56k modemlerden bile daha kötü oluyor internet. Benim routerdamı problem var diye düşünmeye başladım. Çünkü QoS ayarlarında oyun modunu seçiyorum. Yine pingim çıkıyor.

Zaten cihazla ilgili değil fakat bu sorunları QoS ile çözenler gördüm. Hız kaybı yaşamadan ping olmadan yapmak istiyorum. Ekstra gelişmeler olmadı klasik Telekom sıkıntı yok deyip geçiştirıyorlar.

Bizim evdeki cihazlar buluta yedekleme yapıp duruyor. Ve ya WhatsApp'tan görüntülü konuşup duruyolar. Öyle olduğunda internete girilmiyor. 56k modemlerden bile daha kötü oluyor internet. Benim routerdamı problem var diye düşünmeye başladım. Çünkü QoS ayarlarında oyun modunu seçiyorum. Yine pingim çıkıyor.
Aslında Qos ile çözümünü de seninle paylaşmıştım. Ben hatta gelen hıza baktığımda 112.4 Mbps gibi bir şeyi görüyor. 112.0 olarak ayarlıyorum. Evet kısıyoruz ama çok az senin de gördüğün gibi. Ben bu şekilde ayarladım ve Bufferbloat testinden başarıyla çıktı. Aynısı Upload için de geçerli. 8.8 Mbps Upload giriyor. 8.5 ayarlayabilirsin.

Qos ile çözüm istersen bu var.

Bunun dışında ise yapabileceğin cihaz önceliği arttırmak olur ancak hatta Hız Profili uygulamamış olduğumuz için muhtemelen yine sorun yapacaktır.

Eğer üsttekinden bahsediyorsan nasıl yapıldığını unuttuysan yardımcı olabilirim.

Geri
Yukarı