ASUS RT12+ İncelemesi

Tekrardan merhabalar. Bugün en uygun fiyatlı router modellerinden birini inceleyeceğiz. Öncelikle bu routerı alacaksanız, sitelerdeki ilanlara dikkat edin. Çünkü bu cihaz ASUS'un yakında zamanda revize ettiği bir model. Özellikler aynı ama açma/kapatma düğmesi kaldırılmış ve WPS ile reset butonu birleştirilmiş. Ayrıca cihazın boyutu da küçültülmüş ve artık antenleri değiştirmek mümkün değil. Fakat arayüzü ve özellikleri aynı.
Öncelikle kutu içeriğinden bahsedelim.

JEkX4tvJV4nCk87A_setting_xxx_0_90_end_2000.png

Kutudan çıkanlar;
-1 Adet 1 metre CAT 5E Ethernet kablosu (Çıkmadığını söyleyenler de var.),
-1 Adet adaptör,
-Türklerin okumaya ihtiyaç duymadığı şeyler,
-Cihazın kendisi.
Evet çok süslü bir kutu içeriği yok normal olarak.
Şimdi de fiziksel özelliklerine bakalım.

1619026145436.png

1619026664144.png

Resimlerde gördüğünüz, revize edilmiş model. Yani WPS ve Reset butonunun birleştiği, antenlerin değişemediği, on/off düğmesinin kalktığı ve biraz küçültülmüş model. Şu anda bu satılmakta. 4 adet Ethernet portumuz var ama 100 Mbit. Zaten bu fiyata bu olurdu. Cihazın altında duvara sabitlemek için oyuklar var ve masaüstünde kaymaması için kauçuk ayaklar bulunmakta. İlk modelinde antenleri değişebilirken, maalesef bu modelde artık değişemiyor. Antenlerimiz 5 dB ve 120 metrekare evin yaklaşık 100 metrekaresine güçlü sinyal yaydı. WPS tuşuna isterseniz router arayüzünden, ışıkları kapatma işlevini atayabiliyorsunuz. Bu arada ışıkları yeşil yanmakta ve çok parlak değiller. Ayrıca herhangi bir USB portu bulunmamakta.

Şimdi gelelim en dolu bölüm olan arayüze.

Arayüz klasik ASUS arayüzü ve çoğunluğu Türkçe. Bazı terimlerin Türkçe hallerini anlayamayabilirsiniz ama kurulumu çok basit. Router, Access Point veya Range Extender modlarından biri seçiyorsunuz ve şifre, ağ adı girdiğinizde çalışmaya başlıyor. Range Extender moduna kablo ile modeme veya başka bir routera bağlamaya gerek yok. Kurulumda hangi ağa bağlanacağınızı seçiyorsunuz ve Ağınızadı_RPT adlı bir ağ oluşuyor. Access Point modu ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğim. Router modunda ise karşımıza, bu cihazın tüm özellikleri çıkıyor. Kablo ile modem veya diğer routerınıza bağlamanızı istiyor. Ben kendisini range extender olarak kullanmak istiyordum ama range extender modunda zamankayıcı özelliği olmadığından router modunda kullanmaya başladım ve DSL N16P modemimin Wi-Fi özelliğini kapatarak kullanmaya başladım. Böyle daha iyi oldu. Bu router tek başına eve yetti zaten. Kısacası; range extender modunda, düz range extender olarak kullanacaksınız bunu. Router modunda ise bir sürü özellik var. Ebeveyn kontrolü, VPN istemcisi ve sunucusu, Wi-Fi ayarları ve zamanlama özellikleri, misafir ağı, trafik yöneticisi, IPv6 desteği, IPTV. Daha birçok özellik var ama artı en dandik ISP modeminde bile olan özellikler.
QoS ile cihazlara öncelik atayabiliyorsunuz ve bant genişliği ayarlayabiliyorsunuz. Şimdilik bunları gördüm ve aklıma bunlar geldi. Ayrıca cihazı yatağımın yakınına koyduğumdan uyuduğum ve evde olmadığım saatlerde Wi-Fi özelliğinin kapanması için zamanlayıcıdan yararlandım.

Son olarak birkaç şey ekleyeceğim. Eğer Wi-Fi ağı, mobil cihazlardan görülüyor ama bilgisayarlardan görülmüyorsa ufak bir ayar yapmalısınız arayüzden. İlk olarak arayüze girin ve kablosuz kısmına gelin. Oradan kanal kısmına gelin ve otomatik yerine 11'i seçin. Benim sorunum böyle çözülmüştü en azından.

Umarım faydalı bir inceleme olmuştur. Görüşmek üzere.

Dosya Ekleri

• oSLsb3qalxujpyTN_setting_xxx_0_90_end_2000.png
    oSLsb3qalxujpyTN_setting_xxx_0_90_end_2000.png
    303,7 KB · Görüntüleme: 33
  • 1619026619033.png
    1619026619033.png
    215,5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı