Asus Sabertooth 990FX BIOS ekranı gelmiyor

Bulut Uzer

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Senior Full Stack Developer
Bilgisayarı yeni topladım ve açılırken her şey normal şekilde çalışıyor ekran kartı fanı, işlemci fanı, kasa fanları, hdd ler ama bios ekranı hiç gelmiyor denediğim yolları aşağıda sıraladım ve parçaların hepsini aşağıda yazdım.
Umarım garantiye götürmek zorunda olmadığım bir çözüm bulabiliriz teşekkür ederim.

Toplarken statik elektriğimi de boşalttım metale dokunarak. Güç girişlerini de defalarca kontrol ettim. Hepsi düzgün, 24 pin güç girişi tam oturmuş. İşlemci güç pini tam. Ek usb pin girişleri tam. Cpu ve diğer fanların girişleri tam. Ekran kartı 6 pin girişleri de tam. CLRTC pinlerini Clear RTC moduna alıp tekrar eski haline getirdim, bios pilini çıkarıp 10 dakika beklettim, ram leri kitapçıkta ki gibi yaptım ama bütün slotları tek tek de denedim, pci slotlarını da denedim, ekrandan; dvi,hdmi,vga modlarını tek tek denedim, eski vga çıkışlı ekranı da denedim yine yok. Ekran kartı ve anakartın ışıkları yeşil olarak yanıyor ama memok ışığı sürekli ve açılırken de boot ışığı kırmızı yanıp sonra sönüyor.

Parçalar :
Anakart : Asus Sabertooth 990fx
İşlemci : Amd FX 8320
Ekran kartı : Asus Gtx 560 Ti 448 cores
Ram : Gskill 16 GB 1866 Mhz 1.5v dual kit
Güç Kaynağı : Cooler Master GX750

Sorunu çözümü hakkında bir şey diyemeyeceğim. Ama pc parçaları çok dengesiz.

Dengesiz konusun da şuan ekran kartı eski kalıyor. Onu 2013 ilk ayı almıştım şuan ekran kartı alamayacağım için problem olmaz diye kullanıyorum. Ram konusun da işim gereği yüksek tuttum. Güç kaynağı ilerleyen zamanlar da düzgün bir ekran kartı aldığım da tekrar güç kaynağına para harcamamak için verdim. Anakartı da sabertooth modellerini sevdiğim ve oc merakımdan dolayı almıştım.

Anakartı servise gönder. Başka yolu yok.

Büyük bir ihtimalle öyle olacak en son işlemciyi söktüm acaba takarken pinler de felan yamulmamı oldu diye hiç bir sorun yoktu. Bugün ne yapabilirim diye kontrol edeceğim hiç olmadı ana kartı paketine koyup göndereceğim.

Tamam. Daha önce böyle bir sorun varmıydı ?

Belirtmedim benim hatam ben bilgisayarı ekran kartı ve anakart haricin de, geri kalan parçaları son bir kaç ay içerisin de topladım yani daha önce hiç çalışmadı. Daha dün topladığımda da ilk defa güç yedi onda da bu sorunu yaşadım işte. :) Kısacası ilk çalışması dündü. :)

Son düzenleme:
Sorunun ram slotları ile ilgili, önce tek rem ile uygun slotu bul, sonra dual olarak yerleştirsin. Eğer bir sonuç alamazsan el kitapçığından ram slotlarını incele.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı