ASUS STRIX 2070 Ekran kartı fanından ses geliyor

ıvar_0

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartını fanından dönerken sürtme sesi gibi bir ses geliyor. Garantisi hala devam ediyor bir sorun çıkarır mı garantiye göndersem yaparlar mı? Kartım ASUS STRIX 2070.

Son düzenleme:
Videoyu aşağıdan çekseydin keşke fanları görseydik iyi olurdu. O karttan kullandım ben. Fanların etrafındaki RGB'ler çalışıyor mu ve arka plakadaki ROG STRIX gözündeki RGB'ler?

Rulmanıyla alakalı olabilir mekanik bir ses gibi. Normalde bu rulmanları tekrarı yağlaman gerekmez. Yağla da diyemem daha büyük zarar verebilirsin karta. Düzgün yapamazsan yağ yayılırsa fanlar o yağı PCB'ye itecektir. Eğer yalpalama yok RPM hızında da azalma yoksa bence dert etme. Ediyorsan da fanı değiştirmek en iyi çare gibi gözüküyor bana.

Şimdi bir şey fark ettim sadece düşük RPM'lerde oluyor bu ses.

Şimdi bir şey fark ettim sadece düşük RPM'lerde oluyor bu ses.

Bende 2060 Super vardı. Fanlarını yenilediğimde aynı şeyi yaşamıştım. Sürtme yok gibiydi benim kartımda. Ben tespit edemedim yani ama ses vardı. O şekilde kullandım. Sesin kesildiği RPM değerini bulun. Fan eğrisinde fanlar ya hiç çalışmayacak ya da o değerin üzerinde çalışacak şekilde ayarlayın. 50 derecenin altında 0 olsun 55 derecede sesin kesildiği fan ayarına alın. 65 derecede falan da maksimum fan ayarına gelsin. %75-80 yapabilirsiniz. Fan sesinden rahatsız olmuyorsanız %100 de yapabilirsiniz. Böylece hem sesten kurtulursunuz hem de kartı daha serin çalıştırırsınız. Bu da ekran kartı için daha uzun ömür demek. Benim tavsiyem bu şekilde.

Bende 2060 Super vardı. Fanlarını yenilediğimde aynı şeyi yaşamıştım. Sürtme yok gibiydi benim kartımda. Ben tespit edemedim yani ama ses vardı. O şekilde kullandım. Sesin kesildiği RPM değerini bulun. Fan eğrisinde fanlar ya hiç çalışmayacak ya da o değerin üzerinde çalışacak şekilde ayarlayın. 50 derecenin altında 0 olsun 55 derecede sesin kesildiği fan ayarına alın. 65 derecede falan da maksimum fan ayarına gelsin. %75-80 yapabilirsiniz. Fan sesinden rahatsız olmuyorsanız %100 de yapabilirsiniz. Böylece hem sesten kurtulursunuz hem de kartı daha serin çalıştırırsınız. Bu da ekran kartı için daha uzun ömür demek. Benim tavsiyem bu şekilde.

Peki erkan kartının fanların olduğu kapağı açıp temizlesem garantisi bozulur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı