Çözüldü Asus Strix B350-F Kullanılabilir RAM Miktarı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ozgunsero

Kilopat
Elimde Asus Strix B350-F anakart, Ryzen 1600x işlemci ve Kingston HyperX Fury Black 2x8 GB 2666 MHz RAM mevcut.
BIOS'a girdiğimde RAM 16 GB olarak görüyor, Windows 10 yüklüyorum, onda da görüyor ancak Windows kullanılabilir RAM miktarını 7.93 GB gösteriyor.
Asus'un Manuel'ine baktığımda "Due to AMD Ryzen processor limitation, more than DDR4-2666 is supported by one DIMM per channel only" şeklinde bir yazı gördüm.
Bu yazının anladığım kadarıyla Türkçeye çevirdiğimizde ben RAM'leri dual channel olarak kullanamayacağım anlamına mı gelir yoksa RAM'lerin bir tanesini hiç kullanamayacağım, 8 GB'a mahkum olacağım anlamına mı geliyor?
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Çözüm
Merhaba,

Son BIOS güncellemesini yapıp yine son chipset sürücülerini yüklememe rağmen sorunum halen devam ediyordu. BIOS'daki RAM kodlarını Google'da arattığımda yabancı bir forum sitesinde ASUS X370'li bir anakart ile bendeki RAM'leri kullanan bir arkadaşın problem çözümü olarak RAM'leri 1 ve 2. slotlara taktığını gördüm. Bu şekilde değişiklik yapınca problem kalmadı. Anakartın manualinde de dediği gibi bu MHz RAM'leri Dual Channel kullandırtmıyor maalesef. Şu anda Single Channel olarak tüm bellek miktarını görüyor. Problemim çözüldü. Yardım için teşekkürler.
Merhaba,

Son BIOS güncellemesini yapıp yine son chipset sürücülerini yüklememe rağmen sorunum halen devam ediyordu. BIOS'daki RAM kodlarını Google'da arattığımda yabancı bir forum sitesinde ASUS X370'li bir anakart ile bendeki RAM'leri kullanan bir arkadaşın problem çözümü olarak RAM'leri 1 ve 2. slotlara taktığını gördüm. Bu şekilde değişiklik yapınca problem kalmadı. Anakartın manualinde de dediği gibi bu MHz RAM'leri Dual Channel kullandırtmıyor maalesef. Şu anda Single Channel olarak tüm bellek miktarını görüyor. Problemim çözüldü. Yardım için teşekkürler.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı