ASUS Strix GTX 1060 İncelemesi

Aslında kartı dün alacaktım ama bir iki aksaklık çıktı, bugün aldım Vatan Bilgisayar'dan. 1470 TL idi. Kendim taktım kartı, ilk izlenimim ağır bir kart olduğuydu. Ardından bütün sürücüleri kurdum ve test etmeye başladım. Elimde Just Cause 2 ve GTA 4 var.
İşlemcim Intel i5 6500, dahili HD 530 vardı kendi içinde. 1-2 ay bununla idare ettim, GTX 970 almak istemedim yeni nesil kartları almak için. Bu nedenle 2 ay boyunca HD 530 ile Just Cause 2 oynadım. Doku kalitesi High'da diğer ayarlar mediumda iken 30-40 FPS civarı alıyordum. Her ayar ultrada, GTX 1060 ile 200 FPS civarı alıyorum. En yoğun sahnelerde 130-140'ları görüyor. GTA 4'ü denedim ve hüsrana uğradım. Her ayar ultrada MSAA ultrada iken 90 FPS ile başladım, fakat devamında 35-40, nadiren 50 FPS aldım. Ortalama 35 FPS. Bunu Silent mod'da alıyordum. GpuTweak'de 1848 MHz olan çekirdek hızını 1950 MHz'ye vurdum, fan devrini %70'e çıkardım risk almamak adına, halbuki %50 en fazla %60 yeterli olacaktır. Çünkü %70 fan hızı ve 1950 MHz'ye hız aşırtılmışken sıcaklık 39-40 derece civarlarındaydı, böylelikle 35 olan FPS 40-45'e çıktı. Soğutması gerçekten çok iyi, 2.2 GHz'e kadar sorunsuz hız aşırtılabileceğini düşünüyorum. Yakın zamanda da GTA 5 alacağım, kartın asıl performansı asıl o zaman belli olacak, burada da paylaşacağım.
Bu arada kutu içeriğine değinecek olursak, çok zayıf buldum. Sürücü CD'si, belgeler (World of Warships premium üyelik sanırsam 6 aydı) ve kablolama için 4 tane plastik. Ne çevirici güç kablosu ne de vida çıktı. Kartı sabitlemek epey zorladı, çünkü kendi vidalarımı kullandım. Uygununu bulmam gerekti. Kasayı Vatan Bilgisayar'da topladım ve bana ekstra vida falan vermediler. Belki de kasanın içerisinden çıkması gerekiyordur, bunun hakkında bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA 5 satın aldım, 58 GB indi fakat AKK'nin azizliğime uğradım, hızım kilobaytlarda. Yarın detaylı bir şekilde oyun içi FPS paylaşımı yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
SS'leri sonra ekleyeceğim. Her ayar ultrada, advanced ultrada, MSAA 8x'te 50 FPS civarı fakat stabil değil, yer yer 40'a düşüyor. En düşük 35 gördüm. MSAA 4x'te olunca 60'a sabit oynayabiliyorum.

Oyunu 2k veya 4k'da oynamak kesinlikle daha iyi. Msaa'yı 8X değil de 2x açıp 2k veya hiç açmayıp 4k'da oynamak daha iyi. Advanced kapalı, msaa kapalı, gerisi ultrada 4k 60 fps sabit oynayabiliyorum. Yazılar küçük oluyor ama onun dışında sıkıntı yok. Hem 4k 60 fps esprisi yapabiliyorum, ki en önemli nokta bu.

Eki Görüntüle 181506
Eki Görüntüle 181507
Şu boyut sınırlandırma olayı sıkıntılı, benim gibi mobilde olanlar kullanmadığınız bir WhatsApp grubundan faydalanabilirler, ya da hiç paylaşmayabilirler çünkü gerçekten uğraştırıcı. İlerleyen günlerde daha çok fotoğraf ekleyeceğim. Bu arada son resim net değil kusura bakmayın, ön kamera ile çekmek zorunda kaldım çünkü çoğunuzun bildiği gibi fanlar aşağıya dönük.
Sistem özelliklerim:
  • MSI H170 Gaming M3
  • Intel i5 6500
  • ASUS Strix GTX 1060
  • 8 GB GSkill Çift Kanal 2400 MHz RAM
  • 1 TB WD 7200 RPM 64 MB Önbellek HDD
  • Zalman Z3 Plus Dahili 600W PSU
  • ASUS VX238 1 MS Full HD 60 Hz Monitör
  • ASUS USB N14 Wireless Dongle
  • Dreamspark Windows 8.1 Pro 64 BBit
Sistem toplayacak olanlara, anakartımı ve monitörümü öneriyorum, gayet memnunum. Kasamdan memnun değilim, bütçeniz varsa uzak durun, kalitesiz bir kasa. RAM ve HDD zaten çok alternatifi var, hepsi hemen hemen aynı. Ekran kartından şimdilik memnunum, coil whine falan yok. Fan devri %80 ve sonrasında epey rahatsız edici düzeyde çalışıyor ama en ekstrem koşulda bile %80 ve üstüne çıkacağını düşünmüyorum.

ASUS Z87 PRO'ya takılı ZOTAC GTX 770 AMP Edition ile 4 yıldır ZALMAN Z12 PLUS kasa kullanıyorum. @LeonHotsky ben de ASUS 6GB GTX 1060 STRIX OC Edition almıştım fakat kart boyutları yüzünden Z12 kasama sığdıramadım. Kasanın 30mm'ye kadar kart desteği var, GTX 1060 STRIX ise 29.8mm olmasına rağmen (fanların olduğu üst plakanın 5-6mm daha uzun olmasından) Z12'ye sığamadı.

ROG STRIX-GTX1060-O6G-GAMING | Ekran Kartı | ASUS Türkiye
Şu an kullandıklarım:
ZALMAN - Z12 Plus
Z87-PRO | Anakart | ASUS Türkiye
GTX 770 AMP! | ZOTAC

Bu ekran kartı için Z3 PLUS almayı düşünüyordum ki sizin bu konunuza denk geldim, sanırım pek memnun değilsiniz ASUS GTX 1060 STRIX için Z3 kasadan? Ekran kartını kasaya oturtmak da vidalamak da sorun oldu demişsiniz, mesela ben de Z12'de GTX 770'i kasaya tam vidalayamadım vida delikleri bile saçma bir şekilde denk gelmiyordu zar zor hallettim kart yamuk duruyor hatta. Kasa gerçekten güzel acayip memnunum ama ekran kartını tam yerine vidalayamamak sinirimi bozdu, kasanın bir tasarım hatasımıdır nedir canımı sıktı bu yüzden ZALMAN kasalardan çekiniyorum.

Eğer ZALMAN Z3 PLUS sizin dediğiniz gibi uzak durulacak bir kasa ise acaba ASUS GTX 1060 STRIX için (kart sitesinde 29.8mm diyor ama üst fan plakasının tam boyutu 36mm'ye kadar çıkıyordur eminim) bir kasa önerebilirmisiniz? CORSAIR, AKASA, XIGMANTEK gibi markalar olabilir, 200-250TL arası güzel bir model bulabilirsem hemen alıp kartımı takmak istiyorum.

Şu var mesela ZALMAN R1 diye tüm tasarımı kart sığdırma (36mm'ye kadar) boyutları Z3 ile aynı sanki. Z12 PLUS ya da sizin dediğiniz Z3 PLUS'da ki gibi sorunları olabileceği gözümü korkutuyor:
ZALMAN - R1

ASUS Z87 PRO'ya takılı ZOTAC GTX 770 AMP Edition ile 4 yıldır ZALMAN Z12 PLUS kasa kullanıyorum. @LeonHotsky ben de ASUS 6GB GTX 1060 STRIX OC Edition almıştım fakat kart boyutları yüzünden Z12 kasama sığdıramadım. Kasanın 30mm'ye kadar kart desteği var, GTX 1060 STRIX ise 29.8mm olmasına rağmen (fanların olduğu üst plakanın 5-6mm daha uzun olmasından) Z12'ye sığamadı.

ROG STRIX-GTX1060-O6G-GAMING | Ekran Kartı | ASUS Türkiye
Şu an kullandıklarım:
ZALMAN - Z12 Plus
Z87-PRO | Anakart | ASUS Türkiye
GTX 770 AMP! | ZOTAC

Bu ekran kartı için Z3 PLUS almayı düşünüyordum ki sizin bu konunuza denk geldim, sanırım pek memnun değilsiniz ASUS GTX 1060 STRIX için Z3 kasadan? Ekran kartını kasaya oturtmak da vidalamak da sorun oldu demişsiniz, mesela ben de Z12'de GTX 770'i kasaya tam vidalayamadım vida delikleri bile saçma bir şekilde denk gelmiyordu zar zor hallettim kart yamuk duruyor hatta. Kasa gerçekten güzel acayip memnunum ama ekran kartını tam yerine vidalayamamak sinirimi bozdu, kasanın bir tasarım hatasımıdır nedir canımı sıktı bu yüzden ZALMAN kasalardan çekiniyorum.

Eğer ZALMAN Z3 PLUS sizin dediğiniz gibi uzak durulacak bir kasa ise acaba ASUS GTX 1060 STRIX için (kart sitesinde 29.8mm diyor ama üst fan plakasının tam boyutu 36mm'ye kadar çıkıyordur eminim) bir kasa önerebilirmisiniz? CORSAIR, AKASA, XIGMANTEK gibi markalar olabilir, 200-250TL arası güzel bir model bulabilirsem hemen alıp kartımı takmak istiyorum.

Şu var mesela ZALMAN R1 diye tüm tasarımı kart sığdırma (36mm'ye kadar) boyutları Z3 ile aynı sanki. Z12 PLUS ya da sizin dediğiniz Z3 PLUS'da ki gibi sorunları olabileceği gözümü korkutuyor:
ZALMAN - R1
Kullandığım kasayı tavsiye ediyorum,gerçeği resimdekinden daha güzel :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı