Asus Strix GTX 970 GPU Tweak II Overclock Ayarları Nasıl Olmalı?

Oyun Kayitlari

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar,
Asus GPU Tweak II yazılımı hakkında birkaç sorum var. Öncelikle sistem bilgilerim:
  • Anakart : ASUS Z97 Pro Gamer
  • İşlemci : İntel İ7 4790K
  • Ekran Kartı : ASUS STRIX GTX 970
  • İşlemci Soğutuccusu : COOLER MASTER NEPTON 280L
  • RAM : Kingston 16 GB(2x8) Hyperx Fury DDR3 1600 MHZ CL10
  • Hard Disk : WD 2T Caviar Black
  • SSD : Samsung 850 Evo 250 GB
  • Güç Kaynağı : COOLER MASTER V1000
  • Kasa : COOLER MASTER Haf Stacker 935
  • Ekran : ASUS MX279H
  • Klayve : A4 TECH BLOODY B120
  • Mouse : A4 TECH BLOODY V7M
  • İşletim Sistemi : Windows 10 Ev
Sistem bilgilerim bunlar. Birde Asus GPU Tweak II aldığım görüntüler var onlarıda yazının altına yükledim.
Soruları resimlere bakarak cevaplarsanız daha iyi olur.

Test edilen oyunlar: GTA 5, Tomb Raider, Counter Strike Global Office, Need For Speed Most Wanted (2012)
Need For Speed The Run Bu kadar galiba. Oyun Grafik Ayarları 60 FPS sabit verebilcek sekilde ayarladım.
Yanı MSAA açmadım diğer tüm ayarları sona kökledim.

1.Resimdeki gibi GPU Boost Clock (MHz) yaparsam herhangi bir zararı var mıdır ?
*Gerekli bilgiler: Resimdeki gibi GPU Boost Clock (MHz) yaptığım hale GPU sıcaklığı oyunlarda 65 dereceyi
geçmemektedir. Üstüne üstlük resimde gözüktüğü gibi Fan Speed kendime göre ayarladım 40 derece üstüne
cıkınca %40 dön. 50 derece üstüne cıkınca %60 dön. 60 derece üstüne cıkınca %80 dön. 70 derece üstü
zaten %100 döne ayarladım. Bu arada son olarak GPU Boost Clock ne kadarda 1400 olsada 1489 cıkıyor.
O civarlarda 5-10 düşüp yükselerek bir performans veriyor.

2. Resimdeki gibi Memory Clock (MHz) sonlamak zararlı mı ?
*Gerekli bilgiler: Şimdi yukarda dediğim gibi GPU sıcaklığı 70 dereceyi geçmiyor ama belleklerin sıcaklığına
bakamıyoruz. Ondan dolayı yanı zararı var mı bilgim yok. Şunu da ekliyim oyunlarda 8010 Mhz değilde
8002 Mhz olarak calışıyorlar.

3. Resimdeki gibi Power Target sonlamak zararlı mı ?
* Gerekli bilgiler: Ne kadar sonlasamda %106 geçmiyor.

4. Resimdeki gibi GPU Voltage (mV) sonlamak zararlı mı ?
* Gerekli bilgiler: Herkes diyor ki yok onla oynamayın bozarsınız filan ben cok denedim. Orda 1213 yazsa bile
o kendi seciyor GPU Boost Clock (Mhz) hızına göre kendi ayarlıyor. Onunda 1200 mV geçtiğini görmedim.

5. Resimdeki gibi GPU Temp (C) sonlamak zararlı mı ?
* Gerekli bilgiler: Yav zaten ben bu ayarı anlamadım neye yarar ne yapar bilgisi olan paylaşın. Ama şunu
diyebilirimki GPU sıcaklığı 65 geçmiyor.

Ekran Kartı 1.jpg
Ekran Kartı 2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende çok merak ediyorum bu soruların cevabını. ASUS STRIX GTX 950 var bende. Hiç ayar yapmıyorum. Sadece gaming modu seçili ve 1430 MHZ çalışıyor. 1212 GPU voltajı görünüyor. Zararlı mıdır?

@Legendd Şöyle gpu fazla ısınıyor ve oyunlarda sorun cıkarırsa zararlı. Ama diğer türlü ben 1.5 yıldır tüm ayarları sona alarak yanı işlemciyi zorlayarak kullandım. Halen bir sıkıntı yok. Sadece 70 derece üstüne cıkmasın diye erkan kartını fanları ona göre ayarladım.

Ben GPU clock hızını 1530 MHz çıkartıyorum. Yani gaming moddayken +100 ekliyorum. 2 Fps falan artış oluyor. Sıcaklık yine artmıyor. Benim kart mı yanlış gösteriyor? Sende de mi böyle. Bellek hızını artırıyor musun? Bellekler de soğutma yok galiba. Isıya dayanırmı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı