ASUS STRIX X570-E vs ASUS STRIX B550-F vs MSI Mag B550 Tomahawk

gonzai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhabalar. Şu sıralar.

Ryzen 7 3700X.
16 GB 3600 MHz RAM.
GTX 1080 ekran kartı.

Kullanacağım bir sistem toplamayı düşünüyorum. Ancak 3 anakart arasında kararsız kaldım. VRM faz sayısı kiminin 16, kiminin 14, kiminin 13. 2 3 faz eksik ya da fazla olması performansı ne kadar etkiler?

Bir de genel olarak bu 3 anakart arasında sizce hangisini ve neden tercih etmeliyim?

ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING.
MSI Mag B550 Tomahawk.

https://www.epey.com/anakart/karsilastir/173969-562349-563242/asus-rog-strix-x570-e-gaming_msi-mag-b550-tomahawk_asus-rog-strix-b550-f-gaming/

Son düzenleyen: Moderatör:
B550 Tomahawk öneririm.

B550 Tomahawk: Tier S-.

B550-F: Tier A

X570-F: Tier A.

ROG STRIX X570-E GAMING aralarından en iyisi, VRM olarak da en güçlüsü ancak aradaki fiyat farkı fazla.
X570 chipset'inin getirdiği özelliklere ihtiyaç duyuyor musun bilmiyorum, onu da belirtirsen güzel olur.
Normal bir kullanıcı için ve kendi çapında overclock yapacak biri için MAG B550 TOMAHAWK veya ROG STRIX B550-F GAMING gayet yeterli.

ROG STRIX X570-E GAMING aralarından en iyisi, VRM olarak da en güçlüsü ancak aradaki fiyat farkı fazla.
X570 chipset'inin getirdiği özelliklere ihtiyaç duyuyor musun bilmiyorum, onu da belirtirsen güzel olur.
Normal bir kullanıcı için ve kendi çapında overclock yapacak biri için MAG B550 TOMAHAWK veya ROG STRIX B550-F GAMING gayet yeterli.
X570 in getirdiği özellikler neler tam olarak ?

@gonzai Direkt bu diyagramı referans alabilirsin.
1607688868309.png

Merhabalar. Şu sıralar.

Ryzen 7 3700X.
16 GB 3600 MHz RAM.
GTX 1080 ekran kartı.

Kullanacağım bir sistem toplamayı düşünüyorum. Ancak 3 anakart arasında kararsız kaldım. VRM faz sayısı kiminin 16, kiminin 14, kiminin 13. 2 3 faz eksik ya da fazla olması performansı ne kadar etkiler?

Bir de genel olarak bu 3 anakart arasında sizce hangisini ve neden tercih etmeliyim?

ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING.
MSI Mag B550 Tomahawk.

https://www.epey.com/anakart/karsilastir/173969-562349-563242/asus-rog-strix-x570-e-gaming_msi-mag-b550-tomahawk_asus-rog-strix-b550-f-gaming/

Tomahawk > STRIX F yani soğutmada daha iyi diye biliyorum Aorus Pro'da daha iyi ondan. STRIX-E ise B550 versiyonu ile X570 arasında sadece 2 SoC VRM farkı var diye biliyorum ki o da çok önemli bir şey değil ama daha ucuz. Bu arada o faz sayısından önemli olan CPU VRM. Epeyde SoC VRM'leri de dahil ettiği için STRIX-E'nin fazla olması normal ama yine de Tomahawk ve STRIX-F'den daha fazla CPU VRM'i var. STRIX-F ile Tomahawk arasında ise birinin VRM'leri daha iyi ama diğerinin ise daha fazla olduğu için verebilecekleri toplam güç yine eşit oluyor diye biliyorum ama araya soğutma girince Tomahawk daha iyi diye biliyorum.

Tomahawk > STRIX F yani soğutmada daha iyi diye biliyorum Aorus Pro'da daha iyi ondan. STRIX-E ise B550 versiyonu ile X570 arasında sadece 2 SoC VRM farkı var diye biliyorum ki o da çok önemli bir şey değil ama daha ucuz. Bu arada o faz sayısından önemli olan CPU VRM. Epeyde SoC VRM'leri de dahil ettiği için STRIX-E'nin fazla olması normal ama yine de Tomahawk ve STRIX-F'den daha fazla CPU VRM'i var. STRIX-F ile Tomahawk arasında ise birinin VRM'leri daha iyi ama diğerinin ise daha fazla olduğu için verebilecekleri toplam güç yine eşit oluyor diye biliyorum ama araya soğutma girince Tomahawk daha iyi diye biliyorum.
Cpu Vrm sayısını nasıl anlayabilirim ?

CPU VRM sayısını nasıl anlayabilirim?

Normalde toplamından 2 eksik oluyor fakat istisna da olabiliyor mesela STRIX-E'de 4 SoC VRM var ama normalde 2 SoC VRM oluyor veya bazı anakartlarda APU VRM bile olabiliyor diye biliyorum. Anakartın sitesine girip bakman en kolayı öncelikle ama eğer anakartın sitesinde yoksa internetten anakart ile alakalı bir inceleme bulman gerek. Kaç A verebildiğini de yazıyor genelde. Bu arada anakart hakkında doğru düzgün bilgi veren sadece ASUS var yani diğer markalar için internette araştırmak şart.

Örnek:
En altta inceleme olan siteler yazıyor.

B550-E Gaming ile X570-E Gaming neredeyse birbiri ile tıpa tıp aynı değil mi? Bir fark var da ben mi göremedim ?
Bir de

SoC VRM nedir
APU VRM nedir
Kaç A verebildiğini de yazıyor genelde demişsiniz. Bu A nedir ?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

SoC VRM nedir?
APU VRM nedir?
Kaç A verebildiğini de yazıyor genelde demişsiniz. Bu A nedir?

SoC VRM, RAM'lere falan güç sağlayan.

APU VRM'i sadece bir defa gördüm ama gereksiz bir şey her halde APU kullanınca dahili ekran kartına OC yapmayı falan sağlıyor olabilir ama dediğim gibi sadece bir anakartta gördüm.

Amper.

Yeni konular

Geri
Yukarı