ASUS TUF 15 FPS düşmesi ve performans düşüklüğü

Dostum CMD'ye komut istemine son olarak şunları dener misin?
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
Sırayla dene bunları komutu da yönetici olarak çalıştırmayı unutma.
1. yi yazdım
No component store corruption detected.
The operation completed successfully. bunu dedi
2. yazdım
The restore operation completed successfully.
The operation completed successfully. bunu dedi
Dostum CMD'ye komut istemine son olarak şunları dener misin?
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
Sırayla dene bunları komutu da yönetici olarak çalıştırmayı unutma.
birde birşey demek istiyorum 3 saniyeliğine laptop dalgalandı yani mesela youtubede video izlerken spaceye basılı tutunca sürekli oynayıp duruyorya saliselik öyle oldu

ASUS TUF 15 FA506ıu laptopum var, aldığımdan beri FPS düşmesi yaşıyorum. 3 gün önce temiz kurulum yaptım, tüm sürücüler güncel ve Win 10 güncel laptop fişe takılı ve performans modunda R9 4900h, GTX 1660 Ti, 16 GB 3200 MHz RAM, 512 GB NvME M.2 SSD var. RAM'ı sonradan taktım Kingston.

CS:GO'da mesela 80-120 arası gidiyor bir anda 30'lara iniyor ve en düşük grafik ayarlarında GTA 5 de FPS düşmesi yaşıyorum. 80'lerdeyken bir anda 30'lara iniyor donuyor sürekli World War Z de de ani dropla yaşıyorum. Çok tuhaf bir şekilde nedenini anlayamıyorum. ASUS müşteri temsilcisini 40 kere aradım çözemediler. Ne yapmam gerekiyor? Sıcaklık değerleri de maksimum 90 genelde 78-85 arası dolanıyor. CPU ekran kartı GTA 5 de 80-85 arası.

Ama Forza Horizon 4 yüksek ayarlarda hiç drop yemedim 70-80 FPS arası nedense.
RAM çift kanal mı hocam?

Dostum hata devam ediyorsa senin laptopta Windows kaynaklı ya da sürücü kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum ekran kartında bir sıkıntı var garantisi devam ediyorsa garantiye ver sorunlu bir kart galiba.
tüm sürücüler kurulu en son ya işlemcide sıkıntı varsa nasıl anlicaz ekran kartına furmark testi yaptım 78 dereceyi gördü stabil gitti bilmiyorum
Dostum hata devam ediyorsa senin laptopta Windows kaynaklı ya da sürücü kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum ekran kartında bir sıkıntı var garantisi devam ediyorsa garantiye ver sorunlu bir kart galiba.
biraz kafanı şişirdim ama kusura bakma windowns olay günlüklerinde belki çıkar problem anlıyorsan bakarmısın

İşlemci için Prime95 testi yapar mısın dostum verdiğim kodlar zaten Windows içindi herhangi bir sorun görülmedi onlarda, hiçbir şey yapamazsan format atıp driver programı kullanmadan güncelleme yaparsın ben öyle yapıyorum driver programları da sorun çıkartabiliyor özellikle amd için PC de tek tek kendin sürücüleri güncellersin gene değişen bir şey olmazsa direk git iadesini iste.

Elinizdeki laptop ısınma sorunlu. İade edebiliyorsanız edin. Yoksa underclock ve undervolt yapın. Ryzen'de yapılıyor mu emin değilim, yapılmadığını okumuştum sanki ama mantıksız geliyor.
Not: Üstte bir arkadaş sallamış ekran kartın bozuk falan. Timespy yap karşılaştır diğer 1660Ti'larla. Muhtemelen kartında sıkıntı yok. İşlemcin ısınıyor. Görmek için Afterburner ile oyun içi sıcaklık değerlerine bak. İşlemci çekirdek frekansı ve sıcaklık başta olmak üzere gözlemle. Sıcaklık 90 üstüne çıkıyor, frekans ve FPS aynı anda düşüyorsa sorunun işlemcinin ısınması.

Elinizdeki laptop ısınma sorunlu. İade edebiliyorsanız edin. Yoksa underclock ve undervolt yapın. Ryzen'de yapılıyor mu emin değilim, yapılmadığını okumuştum sanki ama mantıksız geliyor.
Not: Üstte bir arkadaş sallamış ekran kartın bozuk falan. Timespy yap karşılaştır diğer 1660Ti'larla. Muhtemelen kartında sıkıntı yok. İşlemcin ısınıyor. Görmek için Afterburner ile oyun içi sıcaklık değerlerine bak. İşlemci çekirdek frekansı ve sıcaklık başta olmak üzere gözlemle. Sıcaklık 90 üstüne çıkıyor, frekans ve FPS aynı anda düşüyorsa sorunun işlemcinin ısınması.
105 derece kadar stabil çalışıyor amd kendisi söylüyor

105 derece kadar stabil çalışıyor amd kendisi söylüyor
AMD nerede böyle bir şey diyor acaba? Yardımcı olmaya çalışıyoruz ve bir bildiğimiz var. Dediklerimi yapmamak sizin tercihiniz. İyi günler. 105 derecede işlemcinize yazık edebilirsiniz.
Max Temps: 105°C demek, çalışabildiği maksimum sıcaklıktır. Aslında 150 derecede bile çalışır muhtemelen ama ömrü çok kısalır. Bu yüzden, üretici bir maksimum sıcaklık belirler ve bu sıcaklığın üstünde işlemci ya frekansı çok düşürür ya da direkt kapanır.

AMD nerede böyle bir şey diyor acaba? Yardımcı olmaya çalışıyoruz ve bir bildiğimiz var. Dediklerimi yapmamak sizin tercihiniz. İyi günler. 105 derecede işlemcinize yazık edebilirsiniz.
Max Temps: 105°C demek, çalışabildiği maksimum sıcaklıktır. Aslında 150 derecede bile çalışır muhtemelen ama ömrü çok kısalır. Bu yüzden, üretici bir maksimum sıcaklık belirler ve bu sıcaklığın üstünde işlemci ya frekansı çok düşürür ya da direkt kapanır.
genelde max 90 gördüm işlemcide ortalama 85 falan

Geri
Yukarı