ASUS TUF 3060 Ti sistemde ekran kartı kullanımı çok değişken

• Konuyu başlatan Drakon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 337

Drakon

Hectopat
Oyunlarda ekran kartı kullanımım aniden düşüş yaşıyor yani %70 ise bir anda %30'lara düşüyor ve drop yiyorum özellikle ekran kartı tabanlı oyunlarda drop yiyorum Fortnite gibi oyunlarda ve ekran kartım gücünü tam kullanmıyor çünkü FPS'im olması gerektiğinden düşük oluyor yardımcı olursanız sevinirim sistem bileşenlerim:

ASUS TUF 3060 Ti ekran kartı.
Ryzen 5 5600X işlemci.
ASUS TUF 3200MHz 2x8 RAM.
ASUS TUF +80 Plus 650W güç kaynağı.
Kioxia M.2 NVMe 500 GB SSD.
ASUS TUF B450M Dragon anakart.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Oyunlarda ekran kartı kullanımım aniden düşüş yaşıyor yani %70 ise bir anda %30'lara düşüyor ve drop yiyorum özellikle ekran kartı tabanlı oyunlarda drop yiyorum Fortnite gibi oyunlarda ve ekran kartım gücünü tam kullanmıyor çünkü FPS'im olması gerektiğinden düşük oluyor yardımcı olursanız sevinirim sistem bileşenlerim:

Ryzen 5 5600X işlemci.

İşlemci kullanımı ne durumda?

Ryzen 5 5600X işlemci.

NVIDIA panelden DSR teknolojisini açıp oyunları 2 k da oyna. YouTube'a girip DSR'i araştırıp öğrenebilirsiniz.

NVIDIA panelden DSR teknolojisini açıp oyunları 2 k da oyna. YouTube'a girip DSR'i araştırıp öğrenebilirsiniz.

Monitörüm 2K desteklemiyor ve drop yememin sebebi DSR açmamam olduğunu düşünmüyorum spesifik bir parçadan olduğunu düşünerek format attım ilk başta driverı baştan kurdum düzelmedi RAM testi yaptım sorun çıkmadı ekran kartı FurMark ile test ettim GPU kullanımı düşmedi takılma olmadı testte SSD test ettim SSD de sağlıklı görünüyor ama ben yine de SSD'den şüpheleniyorum oyunda bilgi aktarmıyor diye GPU kullanımı kesilip başlıyor olabilir diye. yardımcı olursanız sevinirim

Monitörüm 2K desteklemiyor ve drop yememin sebebi DSR açmamam olduğunu düşünmüyorum spesifik bir parçadan olduğunu düşünerek format attım ilk başta driverı baştan kurdum düzelmedi RAM testi yaptım sorun çıkmadı ekran kartı FurMark ile test ettim GPU kullanımı düşmedi takılma olmadı testte SSD test ettim SSD de sağlıklı görünüyor ama ben yine de SSD'den şüpheleniyorum oyunda bilgi aktarmıyor diye GPU kullanımı kesilip başlıyor olabilir diye. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dostum monitör 2 k destekli olması önemli değil. DSR araştır butun dertlerin son bulacak. Yorum yapması gereken biziz sen değilsin.

Hocam saçma bir soru olacak ama işlemci sıcaklığı nasıl. Belik işlemci ısınıp frekans düşürünce ekran kartı darboğaz yapıyordur.

İşlemci sıcaklığı 70 dereceyi geçmiyor herhangi bir frekans düşüşü yok zaten işlemci kullanımında sıkıntı da yok Prime95 ile testini de yaptım hiçbir sorun gözükmüyor işlemcide anlamadım gitti gerçekten ekran kartı RAM SSD işlemci testi yaptım hiçbirinde problem gözükmüyor. Ama MSI Afterburner ile oyunda değerlere baktığımda GPU kullanımı çakılıp artıyor çakılıp artıyor Fortnite da denedim her şey Full ayarlarda %95'i görmüyor bile görse bile 1 2 saniye durup %60'a çakılıyor ekran döndürürken yiyorum dropu.

Yeni konular

Geri
Yukarı