ASUS TUF 750b PSU nasıldır?

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,
Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum gayet düzgün çalışan, bir yamuğunu görmediğim bir model o konuda bir sıkıntım yok ancak...
Bir an kalitesi hakkında bir şüpheye düştüm ve araştırayım dedim. Kimisi alakasız şekilde farkı PSU önermiş, kimisi düzgün bilgi vermemiş falan derken işin içinden çıkamadım.
Gördüğüm kadarıyla fiyatını pek hak etmiyor ancak kaliteli sayılabilecek bir model. Opp ovp uvp SCP ocp OTP korumalarına sahip ki piyasada gördüğümüz çoğu kaliteli denilen PSU'larda da zaten bunlar var. Verebildiği güç değerleri de absürt değil gayet olması gereken gibi.

Konuyu açmamdaki asıl sebep PSU'lardan anlayan insanlardan bilgi almak. Bu PSU'nun tier ı nedir ve neden millette bir ön yargı var onu öğrenmek istiyorum.
Malum özellikle TR forumlarında herkes işin ehli (!) olduğu için düzgün bilgi bulmak zor.

Hazır sistemde opsiyon olarak seçtiğimden aldığım sitedeki ürünü atıyorum.

İyi sosyaller.

Öncelikle teşekkürler @Oreki
Özellikle şu iki konu altına yazılan yorumlar beni şaşırttı.
1 : Verilen bilginin niteliğini ve tutarlılığını kestiremedim. Saydığı eksilerin kritik mi yoksa titizlik mi anlayamadım. gideri var denmesi çok belirsizlik yaratıyor.
2 : Burada millet birbirine girmiş asıl burada patladım ben. TUF serisinin kalitesinin farkındayım ancak bu yorumlar çok garip geldi.

Buna durduk yere takılmamın sebebi "acaba bu psu 4080 e yeter mi" diye kafamdan geçirmemden dolayı çıktı. 750w yeter ancak kaliteli olması lazım diye düşündüğümden kalitesini araştırmaya başladım.
PC ler hakkında bilgim var ancak PSU söz konusu olunca elektrik devreleri önem kazandığından tökezliyorum.

Son düzenleme:
1 : Verilen bilginin niteliğini ve tutarlılığını kestiremedim. Saydığı eksilerin kritik mi yoksa titizlik mi anlayamadım. gideri var denmesi çok belirsizlik yaratıyor.

Kendimi gördüm :)

Eksiklerin kaynağı, üstteki mesajdaki incelemeydi. İfade edilen eksikler kritik eksikler değil, sadece o fiyatlardaki bir üniteye göre olmasa daha iyi olur minvalinde. Kritik bir durum olsa "alınmaz" olarak net bir şekilde belirtilip, sorun da açıklanabilir.

Kendi mesajıma bakınca, konu ile irtibatı az olan biri için daha çok kafa karıştırıcı olacağı da bariz. Size bu konuda hak veriyorum.

İlk attığınız konuda @Andar Han 'a güç kaynakları konusunda rahatlıkla güvenebilirsiniz. Verisiz konuşmaz, tutarsız tahminler de yapmaz. İstişare ediyoruz zaten bilgilerimizi sürekli, paslaşıyoruz. O müsait olunca isterse yanıt versin, kendi cevabı çünkü.

İkinci konuya direkt bakmayın, çorba gibi konu. Arada tutarlı şeyler yazan 1-2 arkadaş var ama genel çerçevede çok kafa karıştırıcı, gerek yok.

Opp ovp uvp SCP ocp OTP korumalarına sahip ki piyasada gördüğümüz çoğu kaliteli denilen PSU'larda da zaten bunlar var.

Evet tek başına korumalara sahip olması bir anlam ifade etmez. Yani anlam ifade eder ama tüm çıktıya görmeyi sağlamaz. Bu korumaların düzgün çalışıp çalışmadığının da test edilmesi lazım. Misal:

OCP korumasının devreye girme noktası için akım nereye kadar yükselmeli?

(Mesela Andar demiş ki: "Düşük kanallar için OCP yükseğe ayarlı." 12V kanalı hariç diğer kanallardan bahsediyor mesela. Akım değeri olması gerekenden yüksekken OCP devreye giriyor ama major kanalda değil, minör kanallarda.)

OPP'nin devreye girmesi için PSU'nun verdiği güç anlık kaç W olmalı?

OTP'nin devreye girmesi için PSU sıcaklığı kaç dereceye yükselmeli?

SCP koruması zaten kısa devre için, direkt PSU'yu çalıştırmanıza izin vermez ve çıt diye bir ses duyarsınız.

UVP ve OVP için alt ve üst voltaj limitleri neler?

Bunlar test edildiğinde sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Gördüğüm kadarıyla fiyatını pek hak etmiyor ancak kaliteli sayılabilecek bir model.

Bu cümle nispeten doğru. Kaliteli denek için segmentine göre kıyas yapmak lazım. Segmentine göre ideal bir ürün ama iç yapı elemanları segmentine göre biraz geride kalite anlamında. XPG Pylon, NZXT C750, Corsair CX-F gibi rakipleri o konuda kendisinden daha üstün.

Performans konusunda Andar bahsetmiş zaten ben tekrar girmeyeyim. Genelde çoğu güç kaynağı testlerde bir noktadan fire verir, her güç kaynağının eksi yönleri vardır. Bu modelde ölümcül denebilecek bir eksi yok, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fiyatını hak etmiyor genel olarak evet, kalitesiz bir ürün mü? Hayır. O "TUF serisi daha alt seviye." şeklinde söylenen cümlelerin bir tutarlılığı yok, sallamasyon bir bilgi. Testler ortada, doğru düzgün yorumlamayı bilen bir avuç insan var zaten.

Eksileri beklenenden fazla olan bir model ama segmentine göre fiyatından bağımsız olarak konuşmamız gerekirse konumu uygun, hak ettiği fiyata düşünce alınabilecek bir model.

Kendimi gördüm :)

Eksiklerin kaynağı, üstteki mesajdaki incelemeydi. İfade edilen eksikler kritik eksikler değil, sadece o fiyatlardaki bir üniteye göre olmasa daha iyi olur minvalinde. Kritik bir durum olsa "alınmaz" olarak net bir şekilde belirtilip, sorun da açıklanabilir.

Kendi mesajıma bakınca, konu ile irtibatı az olan biri için daha çok kafa karıştırıcı olacağı da bariz. Size bu konuda hak veriyorum.

A seni etiketlemiştim tam denk gelişe bak, yazdığını görmedim bile buraya...

Buna durduk yere takılmamın sebebi "acaba bu PSU 4080'e yeter mi?" diye kafamdan geçirmemden dolayı çıktı.

Kağıt üzerinde dediginiz gibi yeterli. Kartı beslemek için iki adet PCI-e kablosu da mevcut.

Bu ekran kartı ya da anlık güç pikleri yüksek kartlarda, eksiklerde bahsi geçen PSU'nun "geçici yanıt" performansı önem kazanıyor. Bunu açarsak, PSU'ya binen yükün milisaniyelerle ifade edilen kısa sürelerde yüksek oranda dalgalanmalar yaşamasi ve PSU'nun bu dalgalanma esnasında çıkış kanallarının voltajını dengede tutabilmesi denilebilir. Bu karşılanmazsa da GPU'da performans problemleri, bilgisayarın kapanması, yeniden başlaması ve benzeri sorunlar yaşanabilmektedir.

Düşündüğünüz RTX 4080'nin standart versiyonu testlerde 320W anlık pik ve nispeten daha az dalgalanmaya sahipken; ASUS ROG Strix OC 4080, 450W anlık güç ile 100W civarı dalgalanmalara sebep olabiliyor ki ben olsam o PSU ile bu modeli seçmezdim.

Cevap olarak ise hangi RTX 4080 modelini alacağınıza göre değişir tabii ama sorunsuz çalışır mı? Denemeden kestirebilmek, pek mümkün gözükmüyor.

Son düzenleme:
Kağıt üzerinde dediginiz gibi yeterli. Kartı beslemek için iki adet PCI-e kablosu da mevcut.

Bu ekran kartı ya da anlık güç pikleri yüksek kartlarda, eksiklerde bahsi geçen PSU'nun "geçici yanıt" performansı önem kazanıyor. Bunu açarsak, PSU'ya binen yükün milisaniyelerle ifade edilen kısa sürelerde yüksek oranda dalgalanmalar yaşamasi ve PSU'nun bu dalgalanma esnasında çıkış kanallarının voltajını dengede tutabilmesi denilebilir. Bu karşılanmazsa da GPU'da performans problemleri, bilgisayarın kapanması, yeniden başlaması ve benzeri sorunlar yaşanabilmektedir.

Düşündüğünüz RTX 4080'nin standart versiyonu testlerde 320W anlık pik ve nispeten daha az dalgalanmaya sahipken, ASUS ROG Strix OC 4080, 450W anlık güç ile 100W civarı dalgalanmalara sebep olabiliyor ki ben olsam o PSU ile bu modeli seçmezdim.

Cevap olarak ise hangi RTX 4080 modelini alacağınıza göre değişir tabii ama sorunsuz çalışır mı? Denemeden kestirebilmek, pek mümkün gözükmüyor.
Teşekkürler hocam.
Benim için teorik olarak bilmek yeterli. İleride 60-70 serileri çıkınca anca geçerim diye düşünüyorum.
TBP / TGP olarak potansiyelini bilmek içimi rahatlattı.

Yeni konular

Geri
Yukarı