ASUS TUF A15 oyunlarda %50 kullanımı geçmiyor

Deawrez

Zeptopat
Daha fazla  
ASUS TUF A15 bir bilgisayara sahibim. 2x8 RAM, RTX 4070, Ryzen 9 7940HS ve 500 GB SSD mevcut.
Bannerlord en yüksek ayarlarda performans testi yaptığımda bile GPU 100 olurken RAM 47 oluyor. Bu durumda benim RAM'lerim hiçbir işe yaramıyor mu acaba? Zaten boşta 20-30 RAM kullanımı mevcutken bütün yük GPU'ya mı biniyor? Yardımcı olur musunuz?

Sıkıntı yok gayet normal. Her oyunun RAM gereksinimi farklıdır. Ne kadar gerekliyse kullanır zaten.

Witcher 3 oyunundada aynı durum mevcut. Bu donanımsal bir hata olabilir mi cpu-z de çift ram 14 gb görünüyor rami algılıyor ama 50 yi geçtiğini hiç göremedim ne kadar zorlarsam zorlayayım.
Sıkıntı yok gayet normal. Her oyunun RAM gereksinimi farklıdır. Ne kadar gerekliyse kullanır zaten.
Ki witcher 3 oynarken full ayarlada bazen hafif fps düşüşleride yaşıyorum aşırı zorlanıyor ama yinede ram aynı.

Çok RAM kullanmayan bir oyun demek ki. Cyberpunk deneyin en az %75 olacaktır 16 GB RAM ile.
Şöyle ben valorant oynuyorum genel olarak ve valorantta elimdeki sistemle herkes 350-450 arası fpsin altına düşmemesi gerektiğini söylemiş açılam konularda ben oynadığım zaman fpsim 1 saat içerisinde 250 lere kadar düşüyor bu durumun ram ile alakası olabilir mi acaba ?

Witcher 3 oyunundada aynı durum mevcut. Bu donanımsal bir hata olabilir mi CPU-Z de çift RAM 14 GB görünüyor RAM'i algılıyor ama 50'yi geçtiğini hiç göremedim ne kadar zorlarsam zorlayayım.

Ki Witcher 3 oynarken Full ayarlada bazen hafif FPS düşüşleride yaşıyorum aşırı zorlanıyor ama yine de RAM aynı.

Şöyle ben Valorant oynuyorum genel olarak ve Valorant'ta elimdeki sistemle herkes 350-450 arası FPS'in altına düşmemesi gerektiğini söylemiş açılam konularda ben oynadığım zaman FPS'im 1 saat içerisinde 250'lere kadar düşüyor bu durumun RAM ile alakası olabilir mi acaba?

RAM'in %100 ya da yüksek oranda kullanılması gerektiğini kim uydurdu hocam? Aksine RAM kullanımı çoğalması sistemdeki RAM'in artık yetersiz geldiğini ve buna bağlı performans sorunları yaşayacağınız anlamına gelir. Ek olarak 350-450 FPS gibi değerleri görmek istiyorsanız masaüstü sisteme yöneleceksiniz, 250 FPS ortalama böyle bir laptop için gayet ideal. RAM'i 16 GB görmeyebilir zira bir kısmını APU için otomatik ayırıyor.

RAM'in %100 ya da yüksek oranda kullanılması gerektiğini kim uydurdu hocam? Aksine RAM kullanımı çoğalması sistemdeki RAM'in artık yetersiz geldiğini ve buna bağlı performans sorunları yaşayacağınız anlamına gelir. Ek olarak 350-450 FPS gibi değerleri görmek istiyorsanız masaüstü sisteme yöneleceksiniz, 250 FPS ortalama böyle bir laptop için gayet ideal. RAM'i 16 GB görmeyebilir zira bir kısmını APU için otomatik ayırıyor.
Bi donanım satılan sitede bundan bahsediyordu o yüzden buraya yazmak istedim. FPS Konusunda arkadaşım eski model bir monster notebooka sahip ekran kartı RTX 3050 RAM 32 GB işlemciside intel i5 10. Nesildi ama benden yüksek FPS alıyor valorant gibi fps oyunlarında. Merak ettiğim konu buna sebep olan bir durum mu var ? Benim bir hatam mı var bunu öğrenmek istiyorum BİOS kurulumu olsun başka bir şey olsun. Bu konuda yardım istiyorum.

Witcher 3 oyunundada aynı durum mevcut. Bu donanımsal bir hata olabilir mi cpu-z de çift ram 14 gb görünüyor rami algılıyor ama 50 yi geçtiğini hiç göremedim ne kadar zorlarsam zorlayayım.

Ki witcher 3 oynarken full ayarlada bazen hafif fps düşüşleride yaşıyorum aşırı zorlanıyor ama yinede ram aynı.

Şöyle ben valorant oynuyorum genel olarak ve valorantta elimdeki sistemle herkes 350-450 arası fpsin altına düşmemesi gerektiğini söylemiş açılam konularda ben oynadığım zaman fpsim 1 saat içerisinde 250 lere kadar düşüyor bu durumun ram ile alakası olabilir mi acaba ?

RAM ile hiçbir alakası yok bu saydığınız şeylerin. Valorantta beklenenden düşük FPS alıyor olmanızın sebebi işlemcinizin ısınıp saat hızını kısması olabilir. Laptoplarda çok sık görülen bir durum.

Çevremdeki herkes RAM ini yükselt geçer diyor bu duruma. Ben de bilen birilerine danışmak istiyorum normal olarak.

RAM zaten yükseltmeniz gerekecek bir noktada. 16 GB son demlerini yaşıyor. Ama Valorant 16 GB RAM'e sorun yaşatabilecek bir oyun kesinlikle değil.

Sıcaklık değerlerinizi ve (varsa) sisteminizin kontrol yazılımından bilgisayarı hangi modda kullandığınızı paylaşabilir misiniz?

Haklı olabilirsiniz çünkü işlemcim 90-92 derecelere kadar yükseliyor. İnternette araştırdım amd işlemcilerde bu sıcaklık değerlerinin normal olduğu söyleniyor. Yinede bir önlem almak istiyorum bunun için bir soğutucu öneriniz var mı acaba ?
RAM ile hiçbir alakası yok bu saydığınız şeylerin. Valorantta beklenenden düşük FPS alıyor olmanızın sebebi işlemcinizin ısınıp saat hızını kısması olabilir. Laptoplarda çok sık görülen bir durum.

Bilgisayarda mux switch mevcut eğer bunu soruyorsanız ultimate modda kullanıyorum yalnızca gpu üzerinden ve turbo fanları açıyorum. Sıcaklıklar dediğim gibi 90-92 dereceleri buluyor bazen ama valorantta bu değerler 85-87 yi geçmiyor.
RAM zaten yükseltmeniz gerekecek bir noktada. 16 GB son demlerini yaşıyor. Ama Valorant 16 GB RAM'e sorun yaşatabilecek bir oyun kesinlikle değil.

Sıcaklık değerlerinizi ve (varsa) sisteminizin kontrol yazılımından bilgisayarı hangi modda kullandığınızı paylaşabilir misiniz?

Geri
Yukarı