ASUS TUF B450 Anakartta Ryzen 3600 İşlemci Sıcaklık Düşürme

tansel2000

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Ryzen 5 3600 işlemcim yük altında çok ısınıyor. Yaptığım stres testinde AIDA64 ekranında 85 dereceye 1 dakikadan az bir sürede ulaştı fakat MSI Afterburner üzerinden baktığımda 100 derece gibi bir değer gördüm ve endişelenip hemen kapattım. Anakartımın BIOS'unda voltaj kısmında offset mode diye bir şey var ve +, - değerleri var. Kasamın arkasında bir adet egzoz fan var. BIOS'da nasıl bir yol izlemeliyim?

sıcaklık testi.png
83363447_543349463056988_2973186463501385728_n.jpg83352475_631282814305328_7165045046561996800_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Var.

İkisi de üzmez.

Öneriniz için teşekkürler. En doğru hava akışı için fanları nasıl konumlandırmalıyım peki?

Sanırım bu ısınma olalı R5 3600'lerin genel bir sorunu gibi. Anakart'tan sıcaklık düşürme diye bir olay yok undervolt tarzı bir olay ya da fan hızı artırma dışında. Bol fanlı kasa kullanmak, stok fan kullanmamak ve macun yenilemek çözüm olabilir.

Boşta çok ısınıyordu işlemcim. Ya da bana göre fazlaydı bilmiyorum. Normal diyenler de olabilir. Stok soğutucu var üzerinde. Ryzen 7 3700X'te CPB'yi kapattım. Sıcaklık 10-12 derece düştü. Kapatmadan önce 50-55 arasıydı.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-01-29 073858.jpg
    Ek Açıklama 2020-01-29 073858.jpg
    72,8 KB · Görüntüleme: 45
  • dsfggdf.jpg
    dsfggdf.jpg
    76,7 KB · Görüntüleme: 43
Boşta çok ısınıyordu işlemcim. Ya da bana göre fazlaydı bilmiyorum. Normal diyenler de olabilir. Stok soğutucu var üzerinde. Ryzen 7 3700X'te CPB'yi kapattım. Sıcaklık 10-12 derece düştü. Kapatmadan önce 50-55 arasıydı.
Neredeyse aynı değerler alıyorum ve CPB'yi kapatınca aynı değere düştü. Fakat bu şekilde de işlemciden tam verim alamıyorum ben şuan voltajı 1,325 ve hızı 4,125 GHZ'e ayarladım AMD RYZEN MASTER yazılımından. Normalde 40-50 oyun içi de 70-80 civarı alıyorum. Fakat stres testinde 90'ları bile aşıyor.

Neredeyse aynı değerler alıyorum ve CPB'yi kapatınca aynı değere düştü. Fakat bu şekilde de işlemciden tam verim alamıyorum ben şuan voltajı 1,325 ve hızı 4,125 GHZ'e ayarladım AMD RYZEN MASTER yazılımından. Normalde 40-50 oyun içi de 70-80 civarı alıyorum. Fakat stres testinde 90'ları bile aşıyor.
İşlemciden tam verim alamıyorum demişsiniz. Siz tam olarak ne yapıyorsunuz bilgisayarda bilmiyorum ama ben büyük bir performans düşüşü yaşamadım. Assassin's Creed Odyssey, Hell Blade, The Long Dark bu ara oynadığım oyunlar bunlar.
Ryzen Master yazılımını ben de kurdum daha önce ama çok karışık geldi kaldırdım. Bilmeden müdahale etmek istemedim.

İşlemciden tam verim alamıyorum demişsiniz. Siz tam olarak ne yapıyorsunuz bilgisayarda bilmiyorum ama ben büyük bir performans düşüşü yaşamadım. Assassin's Creed Odyssey, Hell Blade, The Long Dark bu ara oynadığım oyunlar bunlar.
Ryzen Master yazılımını ben de kurdum daha önce ama çok karışık geldi kaldırdım. Bilmeden müdahale etmek istemedim.
PUBG'de gözle görülebilecek FPS kayıpları yaşadım. 144 FPS'in altına düşüyordu yer yer. Bana da çok karışık geldi fakat bir yerde ayrıntılı bir yazı okudum. Ordaki değerleri girdim ben de ve bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

PUBG'de FPS kaybı yaşaman ekran kartınla ilgili olmasın. İşlemciye çok yük bindirmez diye biliyorum. Çok grafikleri teferruatlı bir oyun değil zaten.
Öne 140 mm iki fan takıp yukarı da 140 mm iki fan takarsan bol fanlı serin bir kasa olur gibi geldi. Bilenler daha iyi söyler sana. Yukarıdakileri de egzoz yap bence.

PUBG'de FPS kaybı yaşaman ekran kartınla ilgili olmasın. İşlemciye çok yük bindirmez diye biliyorum. Çok grafikleri teferruatlı bir oyun değil zaten.
Öne 140 mm iki fan takıp yukarı da 140 mm iki fan takarsan bol fanlı serin bir kasa olur gibi geldi. Bilenler daha iyi söyler sana. Yukarıdakileri de egzoz yap bence.
RTX 2060 Ekran kartı kullanıyorum. Asus GPU Tweak 2 uygulamasından OC Mode ile çalıştırıyorum. Yüksek yerlerde, araba sürerken veya Pochinki gibi çok oyuncu olan yerlere indiğimde FPS sanki düşük gibi geldi bana. Dediğiniz gibi yapmak iyi fikir olabilir fakat onun yerine CPU soğutucu da alabilirim aşağı yukarı aynı fiyata gelecek çünkü. Henüz kararsızım fakat şimdilik böyle idare etmeyi düşünüyorum.

Kardeşim kasanda hava akışı yok diyorum. Egzoz fan içerideki sıcak havayı dışarı atmak için kullanılır. Senin kasanın içine hava girmiyor ki egzoz fan dışarı atsın. 3600 ve stok soğutucuyla CPB açık kullanan tonla insan var sorunsuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı