Ryzen 5 3600 İşlemci Sıcaklığı Düşürme

Kayra Cem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni bir sistem aldım alalı 1 hafta oldu. Ryzen 5 3600 işlemci boşta 60-65 derece arası çalışıyor. Cooler Master'in termal macununu da sürdüm. Hala sıcaklık boşta 60 - 65 arası nasıl sıcaklıklarını düşürebilirim?
SİSTEM ÖZELLİKLERİ
GTX 1660 Super
Ryzen 5 3600
ASUS Prime B450M-K
XPG (8x2) 3200MHz
Corsair Carbide Spec Delta RGB
Corsair 550Watt PSU

Stok ayarlarında böyle olması normal değil. UV ile düşer belki evet ama belli ki bir sıkıntı var. Hiç normal değil bunlar özünde undervoltsuz kullanılması için tasarlanmış.
Soğutucu ve montajınızda sıkıntı yoksa servise yollayın. Sizin vakanın aynısı birkaç kişide servis değişim yapmıştı.

Stok ayarlarında böyle olması normal değil. UV ile düşer belki evet ama belli ki bir sıkıntı var. Hiç normal değil bunlar özünde undervoltsuz kullanılması için tasarlanmış.
Soğutucu ve montajınızda sıkıntı yoksa servise yollayın. Sizin vakanın aynısı birkaç kişide servis değişim yapmıştı.

Pardon BIOS ekranında 50 - 55 derece arası sıcaklık oyunlarda 75'i geçmiyor. İyimi değerler ?

Kasanın hava sirkülasyonu iyi değilse olabilir bu problem. Bende R5 2600 var şuan internette gezerken 48 derece. Eğer seninde işlemcin boşta 45-50 derece gibi değerlerdeyse bir problem oldugunu düşünmüyorum. Hele yük altında boost frekanslarına çıkıp 75 dereceyi geçmiyorsa hiç problem yok. Arkadaşıma geçen bilgisayar topladık R5 3600 ile onunda işlemcisi boşta 45-50 derecede. Gözlemlerime göre Ryzen işlemciler boşta biraz sıcak çalışıyor.

Benim sisteme nekadar da benziyor. :) Kardeş Ne yaparsan yap o sıcaklığı stock ayarda düşüremezsin. Ben sana bir iki yöntem yazıyorum. O seni azda olsa rahatlatacak. CPB Kapatırsın 10 derece kadar sıcaklık düşer. Güç yönetiminden dengeli moda alırsın. Termal macununda iyi bir marka 5 derecede o fark yapar. 45 dercelere kadar düşer. Kasa içi havalandırman iyiyse 3-4 derece de o fark yapıyor. Bunları yapmam dersen, Sağlam bir kule tipi soğutucu alırsan da sorunun çözülür. Ben öyle yaptım, 37-45 arası seyrediyor. Fakat bu boşta böyle oyunlarda gene 65-70 dereceleri görürsün. Peki neden böyle 3. nesil işlemciyi, 2.nesil anakarta adapte edemediler. Bios stabil değil. Boşta bile 1.45v arası dengesiz voltaj veriyor. Bu da işlemcinin ısınmasına neden oluyor. Bu arada ben bu durumla ilgili servislede görüştüm. servis tarafından yapılan döşüşüde ekliyorum "
Merhaba,

Ürününüzün ısı değerleri normal değerdedir. 105 dereceye kadar ısınabilir. Bu esnada, ürünle ilgili donma, kasma veya bilgisayar’ın kendini kapatma gibi sorunlarıyla karşılaşmanız durumunda ürünü tarafımıza gönderebilirsiniz. Bu gibi durumları yaşıyorsanız, aşağıdaki prosedürü izlemenizi rica edeceğim.

"

CPB kapadım 5 derece düştü R6'da 70 derece şu an ilerde kule tipi soğutucu alırsam çözülür sorun herhalde.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı