Asus TUF B450 Plus Gaming Ram Uyumu

Keşke İntel toplasaydım. 2-3 sene para biriktirdim, Pc topladım sorunu bitmiyor. Vatan' dan topladım sorun olunca garantiye gönderdim donuypr diye. Kağıda 'Test OK' yazıp geri verdiler. İnsanları mal yerine koyuyorlar, sorun olmasa ben neden Pc' yi göndereyim? Her geleni alınca sonuç bu. Karşında sorunu olan müşteri var birbirlerine bakıp gülüyorlar, lakait lakait davranıyorlar. Bir daha da Vatan' dan bir tane parça almam.
Al benden de o kadar keşke intel toplasaydım diyorum kendi kendime kızıyorum aldığım yere götürüyorum test edip hiç birşey yok diyor gönderiyorlar sorun devam ediyor hala

Senin problem de bellekten kaynaklanabilir. Ramı değiştirip denedin mi?

denedim hocam denemediğim bir şey kalmadı son kez

Selam, bir kaç günlük daha Reddit & AMD forumlarında kazı yapmamın sonucunda birisinin paylaştığı çözüm çok ilgimi çekti...

Windows üzerinde, AMD Chipset yüklediğiniz zaman Aygıt Yöneticisine gittiğinizde AMD yerine Windows USB sürücüleri görüyorsunuz. AMD ve Windows kendi aralarında kavgaya tutuşmuş bir durumda sistem içerisinde.

Forumdaki çözümde ;
"Well, I solved the problem for finally. Had to manually override the USB drivers that Windows wanted to use, with the ones in the AMD Chipset package. Don't know why it wouldn't use those to begin with, and it wants to revert back to the generic Microsoft drivers if I allow it to. Really frustrating that installing the AMD Chipset drivers didn't force Windows to use its drivers in the first place. If it helps, I manually selected the drivers from C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB... and then the corresponding ones for the controllers and hubs."

İzlememiz gereken yol şu oluyor bu durumda; Aygıt Yöneticisi'ni açıyoruz, Evrensel Seri Yolu Denetleyicileri başlığı altında, eğer ekteki fotoğraftaki(1) gibi ise ikinci aşamaya geçiyoruz.

3.0lar için, AMD USB 3.0 eXtensible Host Controller'e sağ tıklıyoruz, özellikleri seçip Sürücü sekmesine geliyoruz. Sürücüyü Güncelleştir -> Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara -> Listeden Seçmeme İzin Ver -> Disketi Var.

Oradan da sürücüleri seçiyoruz, dikkat etmemiz gereken şey, Hub ve Controller ayrı ayrı verilmiş hem 3.0 hem 3.1 için.

3.0 Hub için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB30_ZP\amdhub\W764A\
3.0 Controller için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers-Software\Packages\Drivers\SBDrv\USB30_ZP\amdxhc\W764A\.

3.1 Hub için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB31_PT\amdhub\W764A
3.1 Controller için C:\AMD\AMD-Chipset-Drivers\Packages\Drivers\SBDrv\USB31_PT\amdxhc\W764A

Aygıt Yöneticiniz artık (2) böyle görünecektir.

Sürücüleri bu sürücüler ile değiştirdikten sonra her şey saat gibi işlemeye başladı. Sorunumu bu şekilde çözmüş oldum. Konuya mesaj atarak fikirlerini tavsiyelerini sunan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Sevgili @Recep Baltaş, işaretlediğin çözüm EDC probleminin çözümü, bu da geri kalan USB problemlerinin, dilersen ikisini bir birleştirelim, dilersen konunun ilk mesajını düzenleyip iki çözümü de paylaşayım...

Eki Görüntüle 385903Eki Görüntüle 385905

bunu yaparak sorunu çözmüş bulunmaktayım Mustafa Başal kardeşe burdan teşekkür ediyorum bizimle bu bilgiyi paylaştığı için..

Selam hocam.

Sorununuz tamamen çözüldümü? Hiç donma ve restart yaşadınız mı bu işlemden sonra?
denedim hocam denemediğim bir şey kalmadı son kez

bunu yaparak sorunu çözmüş bulunmaktayım Mustafa Başal kardeşe burdan teşekkür ediyorum bizimle bu bilgiyi paylaştığı için..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı