ASUS TUF B450-PLUS GAMING ve Samsung 980 Pro 500G uyumlu mu?

cemalaksirt

Hectopat
2018 model yani 3200MHz RAM destekli ASUS TUF B450-PLUS GAMING anakartım bu M.2 SSD ile uyumlu mudur rica etsem yardımcı olur musunuz?
Bir de anakartın desteklediği M.2 SSD hızı şöyle yazıyor 32Gbps'ye kadar bu tam olarak 32000 Mbps mi oluyor yanlış mı biliyorum. Yani 10000MBPs okuma yazma hızlı bir M.2 SSD bu anakartla kullanılabiliyor mu?

Son düzenleme:
Evet lakin belirtmekte fayda var PCIe 4.0 desteklemiyor. Buna rağmen tam hızı verecektir. 2280 model aygıt desteği var teknik özelliklere baktığınızda.
Düzenleme: Sanırım 32 GBps 3200 MB'a denk geliyor saniyede. Tam hızı veremeyebilir.

Son düzenleme:
anakartınız maksimum PCI-E 3.0 hızını destekliyor. Bu da demek oluyor ki anakartınız ile o M2. SSD den tam verim alamazsınız. Maksimum 3000 mb/s hız alırsınız. Bence bu SSD yerine farklı bir M2.SSD alın. Paranız biraz çöpe gidiyor gibi olacak eğer onu alırsanız.

Evet, sorunsuzca takabilirsiniz. 32GBps yaklaşık olarak 3.2GB/sn'ye tekabül etmektedir. 1Gbps (1 Gigabit per second) yaklaşık olarak 100 Mb/s (Megabyte per second) tekabül etmekte.

980 Pro'yu son hızına kadar kullanamazsın ama anakartının M.2 portunu sonuna kadar kullanmış olursun. İleri de M.2 portu üzerinde PCI-E 4.0 destekli bir anakarta geçiş yaparsan 980 Pro'nun sıralı hızından tam olarak yararlanabilirsin. Ama diğer IOPS gibi özelliklerini sorunsuzca şu an kullandığın anakartın üzerinden de kullanabilirsin.
PCIe x3 hızını
PCI-E 3.0 ve PCI-E x3 farklı şeyler. Birisi revizyon numarasını (3.0 / 4.0) belirtir, diğeri kanal sayısını (x1, x2, x4, x8, x16).

Evet, sorunsuzca takabilirsiniz. 32GBps yaklaşık olarak 3.2GB/sn'ye tekabül etmektedir. 1Gbps (1 Gigabit per second) yaklaşık olarak 100 Mb/s (Megabyte per second) tekabül etmekte.

980 Pro'yu son hızına kadar kullanamazsın ama anakartının M.2 portunu sonuna kadar kullanmış olursun. İleri de M.2 portu üzerinde PCI-E 4.0 destekli bir anakarta geçiş yaparsan 980 Pro'nun sıralı hızından tam olarak yararlanabilirsin. Ama diğer IOPS gibi özelliklerini sorunsuzca şu an kullandığın anakartın üzerinden de kullanabilirsin.

PCI-E 3.0 ve PCI-E x3 farklı şeyler. Birisi revizyon numarasını (3.0 / 4.0) belirtir, diğeri kanal sayısını (x1, x2, x4, x8, x16).
3.0 demek istedim. Düzettiğiniz için teşekkür ederim.

anakartınız maksimum PCI-E 3.0 hızını destekliyor. Bu da demek oluyor ki anakartınız ile o M2. SSD den tam verim alamazsınız. Maksimum 3000 mb/s hız alırsınız. Bence bu SSD yerine farklı bir M2.SSD alın. Paranız biraz çöpe gidiyor gibi olacak eğer onu alırsanız.
Herkese teşekkürler. Peki sizin önerdiğiniz bu anakarta göre bir SSD var mı? Bunu veya bunu almak daha mı mantıklı sizce hangisi daha iyi?

Sanırım ikisinde de DRAM bulunmuyor. Eğer sürekli olarak dosya transferi yapmıyorum diyorsanız bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Benden daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Ben alacak olsam 980 i alırdım.

Sanırım ikisinde de DRAM bulunmuyor.
980 modelinde DRAM bulunmuyor ama diğer tüm Samsung SSD'lerde DRAM bulunuyor. 980'in DRAM'siz oluşu onu günlük kullanım için kötü yapmıyor. Sahip olduğu teknolojiler çoğu DRAM'li modele göre daha iyi olmasını sağlıyor. Olay tamamen bütçe meselesine kalıyor.

980 Pro maliyetine daha yüksek kapasiteli 970 Evo, 970 Evo Plus veya 980 daha mantıklı bir yatırım olabilir normal kullanım senaryoları için.

Geri
Yukarı