ASUS TUF B450'den ASUS TUF B550'ye geçmeye değer mi?

Overhead61

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, elimde ASUS TUF B450M Plus II 4.400 OC anakart mevcut. Amazon'dan 2.600 TL'ye ASUS TUF B550 Plus ATX anakart almıştım fakat siparişimi Amazon iptal etti. Ürünü şu an güvenilir bir satıcıdan almam istediğimde 3.000 TL tutuyor. Sistemime yeni olarak Ryzen 5 5600X ve WD Black SN 850 aldım. SSD'mi sanırım 3.0 olarak kullanabiliyorum. Sizce anakartımı yükseltmeli miyim?

Sistem detayları;

Anakart = ASUS TUF B450M Plus 2 mATX.
Ekran kartı = ASUS TUF 3060 3 fanlı.
İşlemci = Ryzen 3600'den Ryzen 5600 X e geçilecek. (Satın alındı, takılacak.)
RAM = HyperX furry 3.600 MHz CL17.
Kasa = aus TUF GT301 ATX mid Tower.
SSD = PNY XLR8 CS 3030 3.500 read / 3.000 write + WD Black SN850 7.000 read / 5.300 write (Satın alındı, takılacak.)

Anakart değiştirmediğimde WD Black'ı PCI-e 4.0 olmadığından 3.0 da kullanabileceğim. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmazsa olmaz değil. Anakarta iyi bir müşteri bulursanız daha iyi olur.

Kardeşim tam aynı konuyu açacaktım sen açmışsın. Bence de tartışılması oldukça önemli olan bir konu. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan B650 serisi anakartların DDR5 olarak çıkması durumunda B550 gibi bir anakartı uzun vadeli kullanmak mümkün olacak mı bilemiyorum. Sistemimde PCI-e 4.0 destekli M.2 SSD yok fakat R5 5600 işlemcim ve RTX 3060 Ti ekran kartım var. B550 serisine geçmek bize ne sağlar gerçekten merak ediyorum. Uzun vadeli bir yatırım olmayacak gibime geliyor.

Merhaba, elimde ASUS TUF B450M Plus II 4.400 OC anakart mevcut. Amazon'dan 2.600 TL'ye ASUS TUF B550 Plus ATX anakart almıştım fakat siparişimi Amazon iptal etti. Ürünü şu an güvenilir bir satıcıdan almam istediğimde 3.000 TL tutuyor. Sistemime yeni olarak Ryzen 5 5600X ve WD Black SN 850 aldım. SSD'mi sanırım 3.0 olarak kullanabiliyorum. Sizce anakartımı yükseltmeli miyim?

Sistem detayları;

Anakart = ASUS TUF B450M Plus 2 mATX.
Ekran kartı = ASUS TUF 3060 3 fanlı.
İşlemci = Ryzen 3600'den Ryzen 5600 X e geçilecek. (Satın alındı, takılacak.)
RAM = HyperX furry 3.600 MHz CL17.
Kasa = aus TUF GT301 ATX mid Tower.
SSD = PNY XLR8 CS 3030 3.500 read / 3.000 write + WD Black SN850 7.000 read / 5.300 write (Satın alındı, takılacak.)

Anakart değiştirmediğimde WD Black'ı PCI-e 4.0 olmadığından 3.0 da kullanabileceğim. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Bu arada Amazon'dan ben de çok kart baktım ve dün B550M Bazooka modelini 1600TL'deyken kıl payı kaçırdım. Şu anda tekrar arayış halindeyim ama dediğim gibi buna değer mi bilmiyorum çünkü B450 chipset mükemmel kartlar 2000TL'ye kadar bulunabiliyorken en kötü B550 bile 2000TL üzerinde dolaşıyor.

Kardeşim tam aynı konuyu açacaktım sen açmışsın. Bence de tartışılması oldukça önemli olan bir konu. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan B650 serisi anakartların DDR5 olarak çıkması durumunda B550 gibi bir anakartı uzun vadeli kullanmak mümkün olacak mı bilemiyorum. Sistemimde PCI-e 4.0 destekli M.2 SSD yok fakat R5 5600 işlemcim ve RTX 3060 Ti ekran kartım var. B550 serisine geçmek bize ne sağlar gerçekten merak ediyorum. Uzun vadeli bir yatırım olmayacak gibime geliyor.

Bu arada Amazon'dan ben de çok kart baktım ve dün B550M Bazooka modelini 1600TL'deyken kıl payı kaçırdım. Şu anda tekrar arayış halindeyim ama dediğim gibi buna değer mi bilmiyorum çünkü B450 chipset mükemmel kartlar 2000TL'ye kadar bulunabiliyorken en kötü B550 bile 2000TL üzerinde dolaşıyor.

Güzel bir fırsat buldum bakar mısınız? @Yener K. ASUS TUF B550 ile benzer özellikte midir? Prime Üyeleri için günün fırsatı: MSI B550M Pro AM4 DDR4 4600(OC) HDMI DVI VGA M.2 USB3.2 mATX https://www.amazon.com.tr/dp/B08HQW..._dl_EE1AFC5DZSQ449NY6RN0?_encoding=UTF8&psc=1

Bu anakart TUF dengi değil. VRM olarak daha zayıf. Mortar falan olsa olurdu.

Güzel bir fırsat buldum bakar mısınız? @Yener K. ASUS TUF B550 ile benzer özellikte midir? Prime üyeleri için günün fırsatı: MSI B550M Pro AM4 DDR4 4600(OC) HDMI DVI VGA M.2 USB3.2 mATX https://www.amazon.com.tr/dp/B08HQW..._dl_EE1AFC5DZSQ449NY6RN0?_encoding=UTF8&psc=1

Evet fiyat uygun fakat giriş modeli denebilecek bir B550 anakart ve fark ettiysen Micro ATX. Ama iş görmesine görecektir. Micro ATX olmasının pek bir dezavantajı yok ben sadece anakart üzerinde işlem yaparken zorlandığım için ATX arıyorum.

Hocam gerçekten şu sıralar B550 anakartlar inanılmaz pahalı ve model seçmeye fırsat bile vermiyorlar. Geçtim artık VRM düşünmeyi filan :D

Bir de şeyi sormak istiyorum. Benim elimde B450M S2H modeli var. Ekran kartım RTX 3060 Ti TUF Gaming. Ekran kartını takınca SATA soketlerinin tam hizasında kaldığı için SATA girişleri ezilip bükülüyor. Bunu nasıl aşarım ve bu tehlikeli midir?

TUF ürününü çok istiyordum ama aradaki farkı vermeye değer mi? 3.000 TL fazla geliyor gözüme. 2 adet SSD kullanmak dışında performansıma yardımcı olur mu?

Veya mevcut anakartımda 2 adet SSD kullanabilir miyim?

@Socrates dostum seninle bir istişare yapalım ben aldığım bilgileri sana iletirim buradan.

Bence anakart değiştirmeye gerek yok.

TUF ürününü çok istiyordum ama aradaki farkı vermeye değer mi? 3.000 TL fazla geliyor gözüme. 2 adet SSD kullanmak dışında performansıma yardımcı olur mu?

Veya mevcut anakartımda 2 adet SSD kullanabilir miyim?

@Socrates dostum seninle bir istişare yapalım ben aldığım bilgileri sana iletirim buradan.
Benim B450M S2H anakartımda 1 tane 120GB, 1 tane 240GB 2 SATA SSD var. 1 tane 2TB SATA3 HDD var. 1 tane de M2 var (970 EVO Plus). :D SATA kabloları sorun çıkardığı için az önce @Yener K. hocamın tavsiyesiyle 2 adet L SATA kablosu sipariş ettim. PC'yi iyileştirmek için sanırım anakarta değil başka şeylere yönelmek lazım. Belki de beklemek ve böyle devam etmek en iyisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı