ASUS TUF B450'den ASUS TUF B550'ye geçmeye değer mi?

Benim B450M S2H anakartımda 1 tane 120GB, 1 tane 240GB 2 SATA SSD var. 1 tane 2TB SATA3 HDD var. 1 tane de M.2 var (970 EVO Plus). :D SATA kabloları sorun çıkardığı için az önce @Yener K. hocamın tavsiyesiyle 2 adet l SATA kablosu sipariş ettim. PC'yi iyileştirmek için sanırım anakarta değil başka şeylere yönelmek lazım. Belki de beklemek ve böyle devam etmek en iyisi.

Ben de anakartımı değiştirmekten vazgeçtim yener hocam sağ olsun beni 3.000 TL'lik masraftan kurtardı.

Bence anakart değiştirmeye gerek yok.

Hocam o zaman son olarak 2 şey sorayım.

Anakart yükseltmenin 5.600 X ile herhangi bir performans artışı olur mu, olurda % kaç civarında?

Bir de şu anki anakartımla 2 adet SSD kullanabilir miyim? Slot yok ise slot yapabiliyor muyuz? ( ASUS TUF B450 m Plus 2 )

Son düzenleyen: Moderatör:
SATA SSD olarak sıkıntı olmaz. M.2 içinse adaptör alabilirsiniz. Yedek ekran kartı yuvasına da takabilirsiniz. PCI Express kartlar kendinden büyük yuvada da çalışır.

SATA SSD olarak sıkıntı olmaz. M.2 içinse adaptör alabilirsiniz. Yedek ekran kartı yuvasına da takabilirsiniz. PCI Express kartlar kendinden büyük yuvada da çalışır.

Fakat sanırım o gücü alamayacağım. Anakart yükseltmeyeceksem o zaman SSD 4.0'ı da kullanamayacağımdan bu SSD'yi de iade edeyim. Anakart alırsam ancak 7.000 read alabiliyorum. 3.500 ile aralarında gözle görülür bir fark yaşar mıyım?

Bir de bu sistem için Ryzen 3.600 darboğaz yapar mı? Yükseltmeleri yapmadıktan sonra Ryzen 5.600X e geçmem mantıklı olur mu?

Ekran kartı = ASUS TUF 3060 3 fanlı.
Anakart = ASUS TUF b 450 mplus 2 ( mATX )
İşlemci = Ryzen 3.600
RAM = HyperX Fury 3.600 MHz CL17 ( 8 GB X 2 = 16 GB )
PSU = ASUS TUF 650W 80+ Bronze.
SSD = PNY XLR8 3.500 read / 1.000 write.
Kasa = ASUS TUF GT301 ATX mid Tower.

3500 de yeterli olacaktır. 3600 ise 3060'la zorlanıyor.

@Yener K. o zaman hocam konuyu özetlemek gerekirse; anakart yükseltmek performansıma etki etmeyeceğinden buna gerek yok. Anakart yükselmeyeceği için de 2 adet SSD takamıyorum ve 1.750 TL gibi uygun bir rakama almış bile olsam WD Black SN850'yi iade etmeliyim çünkü PCI-e4.0 anakartımda mevcut değil ve ayrıca 2 adet SSD kullanamıyorum. SSD ve anakart böylece çözümlenmiş oldu. Fakat 3.600'den 5.600X'e geçmek performans olarak bana katkı sağlayacağından 5.600X'e geçmemi tavsiye ediyorsunuz. Aradaki 4.300TL'lik farka değer mi pekli? 2. el tray işlemci satmak da oldukça zor gibi görünüyor.

Ekstra olarak işlemcim çok ısındığından 70CFM değerine yakın kule tipi bir işlem soğutucu aldım. Bunun da etkisini görebilirim gibime geliyor. Oynadığım oyun Valorant, monitör 280 Hz fakat ben OC yaptırmadan 240'da kullanıyorum. Şu an aldığım FPS işlemci sıcaklığı 95-102 arasında olduğundan 250-350 arası değişiyor. Soğutucu taktığımda 300 altına düşmezse aslında işlemci yükseltmeye de gerek olmayabilir mi?

Valorant falan için aslında yeterli.

Valorant falan için aslında yeterli.

Sizi daha fazla yormayayım hocam bu işlemler için yeni bir konu açıp orada daha mantıklı bir şekilde anlatayım. Çok teşekkür ederim.

@Yener K. hocam son olarak konuyu şöyle kapatsak; benim anakartımda PCI-e 3.0 ekran kartı girişi varmış. Ekran kartım ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3060 OC, 3.0 yeterli olur mu bu ekran kartına yoksa 4.0'a geçirmek bir bonus yaratır mı?

3060 için fazla sıkıntı olmuyor. Bunun için para harcamaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı