Çözüldü ASUS TUF B450M BIOS güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ulastek

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Bende ASUS TUF B450M - Plus Gaming anakart mevcut. Bu anakarta 2-3 hafta öncesinde bir bilgisayarcı beta sürümünde olan bir BIOS versiyonunu yükledi. Kasayı eve getirince BIOS sürümünü bir tık düşürmek istedim fakat USB'den yükleme işini yaparken "selected file is not a proper BIOS" sorunuyla karşılaştım. Bilgisayarcı bu işlemi yaparken "internetten yükleme" seçeneği BIOS menüsünde mevcuttu fakat şu anda bende maalesef yok. Ben ilk başta mevcut sürümün alt sürümünü kuramıyoruz gibi düşündüm ve çok üstüne gitmedim. Bu 2-3 haftalık süreçte HDD sürekli çıkar tak yapar gibi olmaya başladı, arada bir düzeltti kendini, sık sık mavi ekran hatası aldım vs. vs. Sornasında bende her şeyi yakarak SSD ve HDD'ye tertemizinden format attım ve HDD sorunu düzelmedi. Ayrıca PC'de sürekli bir "dring! Dring!" Aygıt tak/çıkar gibi sesler geldiği için bu sesleri kapattım. Şu an BIOS'un yeni sürümü de gelmiş Beta'dan çıkmış fakat. Bunu da yüklerken "selected file is not a proper BIOS" sorunuyla karşılaşıyorum. Bu sorunu bir türlü atlatamadım birçok sürümünü denedim ama olmuyor, yüklenmiyor. Ben şimdi bu cihaza "flashback" yapmalı mıyım? Üstünde sanırım flashback girişi yok göremedim, var mıdır yok mudur bilgisi olan biri yardım ederse çok sevinirim. Bir de flashback işinde çok bilgili değilim yapılır mı yapılırsa yararı zararı var mıdır? Flashback ile BIOS'un son sürümünü yükleyebilir miyim? Umarım sizler sayesinde bu işi bir halledebiliriz. Şimdiden yardım edebilen, edemeyen herkese çok teşekkürler.

Çözüm
Elbette. Bios şuanda 2406 versiyonunda gözüküyor. Attığım fotoğrafların birinde BIOS Asus Ez Flash 3 kısmı gözüküyor ve gördüğünüz gibi internet üzerinden kurulum yok yada ben göremedim :/ Ekstra olarak diğer fotoğrafta da aldığım hatayı görebilirsiniz.
Sen anakartım TUF B450M-PLUS GAMING demiştin ama senin anakart TUF B450-PLUS GAMING :D.
Ayrıca BIOS güncelleme dosyasının ismi BIOS Renamer kullanarak değiştirilip "TB450MPG" yapılmış. Acaba TUF GAMING B450M-PRO S'in BIOS güncelleme dosyasını mı indirdin? :D

Bu siteden 2409 sürümünü indir. .ZIP'in içerisindeki .CAP uzantılı dosyayı flash belleğine at, atınca da Ez Flash 3'te seçip güncelleyeceksin. Zaten nasıl yapacağını biliyormuşsun, daha detaylı anlatmaya gerek yok :D. Ancak tabii ki takıldığın bir yer olursa sorabilirsin.

BIOS'u internetten güncelleyememe sebebine gelecek olursak:
2406 sürümü Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyen AGESA mikrokoduna sahip BIOS sürümüydü. Mikrokodların EEPROM'da (BIOS çipi diyebiliriz) kapladığı bir boyut var ve işlemci destek listesine yeni işlemciler ekleniyorsa yer kazanmak adına BIOS arayüzünden veya özelliklerinden kısabilirler, bu çok normal.
tl;dr: İnternetten BIOS güncelleme özelliğini çıkartıp Ryzen 5000 serisi işlemcilere yer açmışlar.
Yardımcı olabilirim.

Şu an hangi sürümdesin? Bunu söyleyerek başlayabiliriz.

Ben şimdi bu cihaza "flashback" yapmalı mıyım? Üstünde sanırım flashback girişi yok göremedim, var mıdır yok mudur bilgisi olan biri yardım ederse çok sevinirim.
Hayır, o anakartta BIOS Flashback özelliği yok.

Yardımcı olabilirim.

Şu an hangi sürümdesin? Bunu söyleyerek başlayabiliriz.

Hayır, o anakartta BIOS Flashback özelliği yok.
Elbette. Bios şuanda 2406 versiyonunda gözüküyor. Attığım fotoğrafların birinde BIOS Asus Ez Flash 3 kısmı gözüküyor ve gördüğünüz gibi internet üzerinden kurulum yok yada ben göremedim :/ Ekstra olarak diğer fotoğrafta da aldığım hatayı görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-10 at 06.14.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-10 at 06.14.41.jpeg
    71,5 KB · Görüntüleme: 153
  • WhatsApp Image 2020-12-10 at 06.14.42 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-10 at 06.14.42 (1).jpeg
    52,4 KB · Görüntüleme: 135
Sen anakartım TUF B450M-PLUS GAMING demiştin ama senin anakart TUF B450-PLUS GAMING :D.
Ayrıca BIOS güncelleme dosyasının ismi BIOS Renamer kullanarak değiştirilip "TB450MPG" yapılmış. Acaba TUF GAMING B450M-PRO S'in BIOS güncelleme dosyasını mı indirdin? :D

Bu siteden 2409 sürümünü indir. .ZIP'in içerisindeki .CAP uzantılı dosyayı flash belleğine at, atınca da Ez Flash 3'te seçip güncelleyeceksin. Zaten nasıl yapacağını biliyormuşsun, daha detaylı anlatmaya gerek yok :D. Ancak tabii ki takıldığın bir yer olursa sorabilirsin.

2406 sürümü Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyen AGESA mikrokoduna sahip BIOS sürümüydü. Mikrokodların EEPROM'da (BIOS çipi diyebiliriz) kapladığı bir boyut var ve işlemci destek listesine yeni işlemciler ekleniyorsa yer kazanmak adına BIOS arayüzünden veya özelliklerinden kısabilirler, bu çok normal.
tl;dr: İnternetten BIOS güncelleme özelliğini çıkartıp Ryzen 5000 serisi işlemcilere yer açmışlar.

Çözüm
Ayrıca BIOS güncelleme dosyasının ismi BIOS renamer kullanarak değiştirilip "TB450MPG" yapılmış. Acaba TUF Gaming B450M-PRO S'in BIOS güncelleme dosyasını mı indirdin? :D.

Bu siteden 2409 sürümünü indir.. ZIP'in içerisindeki .CAP uzantılı dosyayı flash belleğine at, atınca da EZ Flash 3'te seçip güncelleyeceksin. Zaten nasıl yapacağını biliyormuşsun, daha detaylı anlatmaya gerek yok :D. Ancak tabii ki takıldığın bir yer olursa sorabilirsin.

2406 sürümü Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyen agesa mikrokoduna sahip BIOS sürümüydü? Mikrokodların Eeprom'da (BIOS çipi diyebiliriz) kapladığı bir boyut var ve işlemci destek listesine yeni işlemciler ekleniyorsa yer kazanmak adına BIOS arayüzünden veya özelliklerinden kısabilirler, bu çok normal.
TL; dr: İnternetten BIOS güncelleme özelliğini çıkartıp Ryzen 5000 serisi işlemcilere yer açmışlar.

Merhaba yeni BIOS'u yükledikten sonra bilgisayarım sürekli elektrik kesilmiş gibi kapanmaya başladı. Eski sürüme dönmek istiyorum ama arkadaşın başına geldiği gibi yükleyemiyorum. Eski sürüme dönmemin bir yolu var mı acaba?

Merhaba. Yeni BIOS'u yükledikten sonra bilgisayarım sürekli elektrik kesilmiş gibi kapanmaya başladı. Eski sürüme dönmek istiyorum ama arkadaşın başına geldiği gibi yükleyemiyorum. Eski sürüme dönmemin bir yolu var mı acaba?
Maalesef yok :(.
BIOS güncellemek kolay ancak geriye dönmek zordur. Dönsen bile yine sorunlar yaşaman mümkün.

Merhaba yeni BIOS'u yükledikten sonra bilgisayarım sürekli elektrik kesilmiş gibi kapanmaya başladı. Eski sürüme dönmek istiyorum ama arkadaşın başına geldiği gibi yükleyemiyorum. Eski sürüme dönmemin bir yolu var mı acaba?

Burada BIOS'u geri alma ile ilgili makale var bakın isterseniz. Yazılanları baştan sona iyice okuyun sonra ne yapacağınıza karar verin.

[Anakart] Sorun giderme. Ekranda WARNING! BIOS_Recovery_mode_has_been_detected (DİKKAT! BIOS_Geri alma modu tespit edildi) mesajı görünüyor. Hatalı başlatmanın nedenini çözme | Resmi Desteği | ASUS Türkiye

BIOS ayarlarında işlemci hızı 3800 MHz'e sabitlenmiş ve voltaj 1.4 küsurlara yükselmiş. BIOS'tan otomatik hız aşırtmayı açtım, işlemci voltajı 1.25'lere düştü. Sonra tekrar normal moda aldım 1.25'lerde kaldı. Ondan sonra AMD Ryzen Master ile hız aşırtma yaptım. 1.3 voltaj 4.400 MHz'de sabitledim. İşlemcim 65 dereceyi geçmedi. CPU-Z tek çekirdek puanı 480'den 530'a çıktı. Tüm çekirdekleri 4200'lere çıktı. Şu ana kadar kapanma olmadı bilgisayarda. Düzelirse böyle çok iyi oldu.

Ayrıca BIOS güncelleme dosyasının ismi BIOS renamer kullanarak değiştirilip "TB450MPG" yapılmış. Acaba TUF Gaming B450M-PRO S'in BIOS güncelleme dosyasını mı indirdin? :D.

Bu siteden 2409 sürümünü indir.. ZIP'in içerisindeki .CAP uzantılı dosyayı flash belleğine at, atınca da EZ Flash 3'te seçip güncelleyeceksin. Zaten nasıl yapacağını biliyormuşsun, daha detaylı anlatmaya gerek yok :D. Ancak tabii ki takıldığın bir yer olursa sorabilirsin.

2406 sürümü Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyen agesa mikrokoduna sahip BIOS sürümüydü? Mikrokodların Eeprom'da (BIOS çipi diyebiliriz) kapladığı bir boyut var ve işlemci destek listesine yeni işlemciler ekleniyorsa yer kazanmak adına BIOS arayüzünden veya özelliklerinden kısabilirler, bu çok normal.
TL; dr: İnternetten BIOS güncelleme özelliğini çıkartıp Ryzen 5000 serisi işlemcilere yer açmışlar.

Hocam biraz geç geri dönüş yapıyorum fakat içimdeki hafif bir utanç duygusuyla beraber günlerdir fark edemediğim bu detayı bana gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. :) BIOS'u güncelledim hafta mavi ekran sıkıntısı yaşamadım henüz ayrıca HDD'mi de garantiye verdim. Tekrar tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için sağ olun. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı