Çözüldü ASUS TUF B550M BIOS ayarı sonrası PC'nin kapanıp açılması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

recepklc

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Dün sıfır bir sistem topladım. Anakartım ASUS TUF B550M.
Zincirleme bir sorun yaşıyorum.

3 tane sorun yaşıyorum. 1.BIOS'a girip RAM'ların hızını 3600'e çekmek istediğimde yapamadım D.O.C.p açıp profil 1 diyorum AI Tweaker'a girip Memory Frequency'i 3600 MHz olarak ayarlıyorum. F10 yapıp kaydedip çıkıyorum.
2. sorun da tam burada oluyor bilgisayar birkaç kez kendi kendine açılıp kapanıyor. Sonra kasa çalışıyor ekran geç açılıyor. Bilgisayar başlamıyor F1'e bas diyor. F1'e basıp BIOS'a giriyor boot menüden Windows'un kurulu olduğu M.2 SSD'yi seçip tamam diyorum bilgisayar ondan sonra başlıyor.(3.sounda burada boot menüde sadece Windows'un kurulu olduğu M.2 SSD'yi görüyor normal kullandığım SSD'yi boot menüde görmüyor. Bilgisayar açıldığında RAM'ları Görev Yöneticisi'nden kontrol ediyorum yine 2600 bilgisayarıma giriyorum SSD'yi görüyor.

BIOS'ta her ayar yapmak istediğimde bu döngüyü yaşadığım için çözüm bulamadım özellikle o birkaç kapanma olayına... BIOS Update mi gerekli farklı bir problem mi var anlamadım.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımdan fikir bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ramde hemd docp açıp hem de manuel olarak ram hızını ayarlamayın. sadece docp profilini seçmeniz ramlerin hız aşırtmalı olarak çalışacağı anlamına geliyor. en stabil deneyim için bunu yapmalısınız. muhtemelen reset atma nedeni ram saat hızını elle girmeniz olabilir.

Bios güncel değilse güncellemenizi tavsiye ederim.

Boot menüde bütün ssdlerin görünmesine gerek yok zaten. Windows'un kurulu olduğu diski boot sıralamasında en başa almanız yeterli. normal kullandığım ssd'den kastınız ne anlamadım açıkçası.
Ramde hemd docp açıp hem de manuel olarak ram hızını ayarlamayın. sadece docp profilini seçmeniz ramlerin hız aşırtmalı olarak çalışacağı anlamına geliyor. en stabil deneyim için bunu yapmalısınız. muhtemelen reset atma nedeni ram saat hızını elle girmeniz olabilir.

Bios güncel değilse güncellemenizi tavsiye ederim.

Boot menüde bütün ssdlerin görünmesine gerek yok zaten. Windows'un kurulu olduğu diski boot sıralamasında en başa almanız yeterli. normal kullandığım ssd'den kastınız ne anlamadım açıkçası.

Çözüm

Geri
Yukarı