ASUS TUF B650-Plus anakart BIOS ekranı görünmüyor

Gökenzi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni sistem topladım fakat sistemi kurana kadar ve BIOS Update yapana kadar lanet ettim.

Parçalar:
Ryzen 7 7700 işlemci,
ASUS Dual RTX 4070 ekran kartı,
XPG 32 GB DDR5 6000 MHz RAM,
ASUS TUF gamin B650 Plus anakart,
WD Blue SN750 1TB M.2 SSD.

Sistemi ilk kurduğumda ışıklar yandı söndü fakat bir türlü görüntü gelmedi, ben de DP kablosunu anakarta takıp dahili grafikten görüntü almayı denedim ve görüntü geldi. Bir şekilde buradan BIOS Update'ini (o da ayrı bir işkenceydi) filan yaptım. Ardından yine ekran kartından görüntü almayı denedim ve yine olmadı. Aynı şekilde dahili grafiğe bağlayıp sistem kurulumunu yaptım ardından ekran kartına DP kablosunu bağladım ve sistem görüntüsü geldi. Şu an normal bir şekilde kullanıyorum.

Fakat şimdiki sorun şu, PC açılırken BIOS yazıları, marka logosu vs. görünmüyor; simsiyah bir ekranın ardından Windows açılıyor. Dahili grafikten görüntü alırken öyle olmuyor, ASUS TUF logosu filan görünüyor ardından sistem açılıyor.

Acaba BIOS'tan dahili grafiği iptal etsem BIOS yazıları doğrudan ekran kartına gelir mi? Bu gibi bir olay başına gelen oldu mu? Teşekkürler.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:
Hayır böyle kullanıyorum maalesef. Sanırım B650 veya AM5 anakartlarda böyle bir sıkıntı var kimse de dile getirmiyor, yalnızca bir kaç kişi yazmış. BIOS güncellemesi ile düzeleceğini umuyorum. Boot süreleri de uzun açıkçası, B450 anakart ile daha hızlı açılıyordu PC.

MSI B650 Tomahawk Wi-Fi vardı bundan önce, aynı sorunu yaşıyordum iade etmiştim. Aynı sorun bunda da var ama bir şekilde kullanıyoruz işte.

Umarım ileride çözülür.

Ben hala @Recep Baltaş ve @Ali Güngör 'ü bekliyorum bu başlığa.

AM5 sistemlerde sorun var diye okuyordum yurt dışı kaynaklarindan, aldigim sitede yorumlara bakarak sistemi topladim BIOS güncelledim sorun cözüldü.

Geri
Yukarı