Çözüldü ASUS TUF F15 2023 DDR4 RAM ile gelmesi sorun olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fatihts09

Centipat
Daha fazla  
Selam, uzun bir süre sonra artık ASUS TUF F15 2023 modeli de Türkiye'de satılıyor.
A15 serisi ile F15 serisinde ilgimi çeken ve en önemli iki fark var:
A15 Ryzen 7 7735HS, F15 i7 12700H kullanıyor. Ben kesinlikle Intel diyorum.
Ve benim için dönüm noktası olan kısım F15 serisinde DDR4 3200MHz RAM kullanmaları. Neden böyle bir şey yaptıklarını anlamıyorum.

Sizce F15 için 3 bin TL daha fazla verip 17 12700H ve DDR4 RAM mı almalıyım çünkü AMD sıcak çalıştığından biraz kötü oluyor, iyi günler dilerim.

(A15 DDR5 kullanıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir sorun olamaz, çünkü fark yok denecek kadar az mobil tarafta olan DDR4 vs DDR5 savaşında. Dual channel olduğu sürece bir eksiklik yaşamayacaksınız. Eğer RAM frekansları ve gecikme değerleri artarsa ve işlemciler DDR5'i daha iyi kullanırlarsa fark artar. DDR5 7735HS ile 12700H karşılaşınca açık şekilde 12700H daha önce ve RAM bu farkı kapatmıyor. Aşağı bıraktığım test size fikir verir;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Maliyetten kısılmak için yapılmış çünkü Intel tarafı DDR5 ve DDR4 aynı anda destekleyebiliyor. Ama AMD sadece DDR5 destekliyor.
Bir sorun olamaz, çünkü fark yok denecek kadar az mobil tarafta olan DDR4 vs DDR5 savaşında. Dual channel olduğu sürece bir eksiklik yaşamayacaksınız. Eğer RAM frekansları ve gecikme değerleri artarsa ve işlemciler DDR5'i daha iyi kullanırlarsa fark artar. DDR5 7735HS ile 12700H karşılaşınca açık şekilde 12700H daha önce ve RAM bu farkı kapatmıyor. Aşağı bıraktığım test size fikir verir;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Maliyetten kısılmak için yapılmış çünkü Intel tarafı DDR5 ve DDR4 aynı anda destekleyebiliyor. Ama AMD sadece DDR5 destekliyor.

Çözüm

Yani i7 12700H DDR4 olmasına rağmen daha iyi performans verir diyorsunuz. Tabii videoda da öyle değil. Ama R7 7735HS Intel'e göre güçsüz kalıcağı için Ryzen daha az performans verir gibi bir şey oluyor o zaman. Hazırda böyle bir teknoloji varken niye kullanmıyorlar.

Yani i7 12700H DDR4 olmasına rağmen daha iyi performans verir diyorsunuz. Tabii videoda da öyle değil. Ama R7 7735HS Intel'e göre güçsüz kalıcağı için Ryzen daha az performans verir gibi bir şey oluyor o zaman. Hazırda böyle bir teknoloji varken niye kullanmıyorlar.

7735HS vs 12700H DDR4 dersek 12700H daha iyi performans veriyor, bundan bahsediyorum. Neden kullanmadıklarını söyledim, fiyata değecek bir performans farkı yok, maliyetten kısmak için DDR4 kullanılmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı