ASUS TUF F15 yüksek sıcaklık

Bahato

Femtopat
Daha fazla  
ASUS TUF F15 serisi bir Gaming laptopa sahibim.
Özellikleri:
  • i5 10300H
  • GTX 1660 Ti 6 GB.
  • 8 GB Single Channel RAM.

Öncelikle sorunumuza gelirsek, herkeste olduğu gibi bende de ısı problemi var. Bu nisan aylarında işlemcim Black Desert, Apex tarzı oyunlarda 91 92 derecelere anlık çıkıp 89 90'da sabitleniyordu. Bu bazı insanlara göre normal, bazılarına göre anormal. İnsanlar 2'ye ayrılmış durumda. Ben de bu tarz sorunları yaşayan çoğu arkadaşların konularını makalelerini okudum. Bazısı fan al diyor, bazısı undervolt, bazısı Turbo Boost'u kapat vesaire.

Laptopumu yaklaşık 2 tane tahta yardımıyla (fanlar açık olacak şekilde) havaya kaldırdım hava sirkülasyonu için. Ancak yaz ayı geldiği için bu sıcaklıklar anlık 95 96'lara çıkmaya başladı. Valorant'ta anlık 85 90 olup düşmekte. Sea of Thieves tarzı oyunlarda da 93 95'lere çıkmakta. Turbo Boost'u kapadığım zaman işlemcim maksimum 80 dereceleri görmekte ancak 15 20 FPS kayıp yaşamaktayım. Bu oyundan oyuna değişiyor ama Black Desert tarzı bir oyunda 20 FPS kaybım vardı. Valorant'ta, LoL'de, Apex'te ve CS'de daha fazla kayıp çıkıyor.

Laptopumdaki işlemciye bu kadar yükün binme sebebininde RAM olduğunu düşünüyorum. Çünkü 2021 yılında çoğu oyunlar artık 16 GB RAM'e geçmekte ve ben de aynı şekilde 2x8GB RAM yapmayı düşünüyorum. Ve bunun az da olsa işlemci üzerindeki yükü azaltacağını düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz belirtirseniz sevinirim.

Undervolt hakkında ise düşüncem bana riskli geliyor, garantisinin bozulacağından korkuyorum. Çünkü laptopum yeni (2021 Nisan başı alındı).

Bazıları ısınma sorununun TUF'tan kaynaklı olduğunu söylüyor ama makalelere sorulara baktığım zaman bu durumu diğer markaları kullanan insanlar da yaşıyor.

Aklıma ise şöyle bir fikir geldi, sizin önerilierini merak etmekteyim; ThrottleStop'ya da XTU ile hem Boost kapatarak FPS kaybememek hem de işlemci ısısını düşürmek amacıyla Turbo ratio limiti 4 GHz'den 3.3 3.2 civarına çeksem işlemcinin ısısını 85-87 altına çekebilir miyim? Hem FPS'den az kayıp olur hem de işlemci için bana mantıklı geliyor. Ama zararlı mı değil mi pek emin değilim o yüzden yardımcı olursanız sevinirim.

Sıcaklıktan ötürü herhangi bir drop yemiyorum ama Single Channel RAM'den ötürü bazen yediğim oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar yüksek sıcaklıkların zararlı olduğunu düşünüyorum. Bende ASUS TUF A15 modeli kullanıyorum. Turbo Boost'u kapattım ve Cyberpunk dışında bir FPS düşüşü gözlemedim. Sıcaklıklar şu an 85 civarına düştü zaten. Sizde ya Turbo Boost'u kapatırsanız ya da dediğiniz gibi 3.2 GHz'e sabitlerseniz sıcaklık kayda değer şekilde düşer.

Aynı laptop bende var oyun oynarken Armoury Crate yazılımından fanları turbo modda çalıştırıyorum ve sıcaklığı 80 derecenin altına düşürebiliyorum. Biraz fazla ses çıkıyor ama yapacak bir şey yok :)

Aynı laptop bende var oyun oynarken Armoury Crate yazılımından fanları turbo modda çalıştırıyorum ve sıcaklığı 80 derecenin altına düşürebiliyorum. Biraz fazla ses çıkıyor ama yapacak bir şey yok :)
Hangi oyunlarda 80 derecenin altına düşürebiliyorsun.Turbo Moda aldığın zaman normalde daha hızlı çalışıyo ama sürekli olarak 5700 RPM de çalıştıramıyosun. Yine otomatik olarak sıcaklığa göre artıyor.
Bu kadar yüksek sıcaklıkların zararlı olduğunu düşünüyorum. Bende ASUS TUF A15 modeli kullanıyorum. Turbo Boost'u kapattım ve Cyberpunk dışında bir FPS düşüşü gözlemedim. Sıcaklıklar şu an 85 civarına düştü zaten. Sizde ya Turbo Boost'u kapatırsanız ya da dediğiniz gibi 3.2 GHz'e sabitlerseniz sıcaklık kayda değer şekilde düşer.
ThrottleStop üzerinden 3.2ye çekiyorum 82 derecelere kadar düşüyor. . Limit Ratio kısmı kapalı o yüzden TPL kısmından Miscallenous kısmından 3.2Ye çekiyorum ama bi süre sonra sıfırlanıyor. 1 Turbo boost kapalı bir şekilde high ayarlarda Black Desert Online adlı oyunda sıcaklık değerlerim şu şekilde :
Bunların 2 3 derece üstüne çıkabiliyor.Maximum ise 80 derece .FPS değerim ise açmamışım kusura bakmayın. 80 civarı olmakta .
Adsız-min.png

Son düzenleme:
Hangi oyunlarda 80 derecenin altına düşürebiliyorsun. Turbo moda aldığın zaman normalde daha hızlı çalışıyor ama sürekli olarak 5700 RPM de çalıştıramıyorsun. Yine otomatik olarak sıcaklığa göre artıyor.

ThrottleStop üzerinden 3.2ye çekiyorum 82 derecelere kadar düşüyor. Limit ratio kısmı kapalı o yüzden tpl kısmından miscallenous kısmından 3.2ye çekiyorum ama bir süre sonra sıfırlanıyor. 1 Turbo Boost kapalı bir şekilde High ayarlarda Black Desert Online adlı oyunda sıcaklık değerlerim şu şekilde:
Bunların 2 3 derece üstüne çıkabiliyor. Maximum ise 80 derece. FPS değerim ise açmamışım kusura bakmayın. 80 civarı olmakta.
Eki Görüntüle 1111220

Eğer ki FPS düşüşü yoksa böyle kullanmaya devam edin. Zaten Turbo Boost en çok çoklu çekirdeğe etki ediyor. Bu arada 5700 RPM de kullanmayın derim fan ömrü çabuk biter.

Throttle yapmıyorsa sorun yoktur. Undervolt garantiyi bozmaz, her laptopta yapılabiliyorsa kesinlikle yapılmalı. Çok faydalı, hem verimlilik açısından hem performans açısından.

Eğer ki FPS düşüşü yoksa böyle kullanmaya devam edin. Zaten Turbo Boost en çok çoklu çekirdeğe etki ediyor. Bu arada 5700 RPM de kullanmayın derim fan ömrü çabuk biter.
Sıcaklığa göre Armoury Create otomatik yapıyor elle ayarlayamıyorum zaten. Ayrıca 3.2Ghzye sabitlediğim zaman 10 fps daha arttı. Ve sıcaklıklarım 80-85 arasında dolaşıyor ekran kartım ise 85 derecede şuan.
Throttle yapmıyorsa sorun yoktur. Undervolt garantiyi bozmaz, her laptopta yapılabiliyorsa kesinlikle yapılmalı. Çok faydalı, hem verimlilik açısından hem performans açısından.
10.nesil işlemcilerde kilitli Ratio limit bile yapamıyorum. TPL kısmından ayarlayabildim.

bir kaç makale ve konu okudum ancak pek anladım sayılmaz. Undervolt hakkında pek bir bilgimde yok o yüzden fazla kurcalamamaya çalışıyorum.
Aynı sorunu ben de çekiyorum Sea Of Thieves'te 97 derece 45 fps gördüm iade etmeyi düşünüyorum 10.nesillerde bu sorun varmış 11.nesillerde çözmüşler fakat baya fiyat farkı var ne yapsam diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı