ASUS TUF FX506HCB-HN144 açılmıyor

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
ASUS TUF F15 laptopum var. BIOS ve diğer tüm sürücülerim güncel. Düne kadar yaşamadığım bir sorunu yaşamaya başladım. ASUS yazısı geliyor sonra ekran siyah olup öylece kalıyor. Kısacası Windows başlamıyor. Oyunlarda hiçbir sıkıntı yok ama arada açılmaması saçma geldi. Sorun ne olabilir?

MyAsus yükledikten sonra sorunu yaşamaya başladım. Bu program ile BIOS ve VBIOS güncelledim. VBIOS güncelleme yaparken 1 kez mavi ekran yedi. Sonra bu sorun olmaya başladı. Yazılımı kaldırdım ama hala devam ediyor sorun.

I5 11400H
RTX 3050 75W
8 GB 3200MHZ RAM
M2 SSD (3500/3000 MHZ)
IMG_20211024_230618.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bulamadım :( yardımcı olursanız çok mutlu olurum. 306 sürümünü hcb modeli ile uyumlu mu acaba onu indirsem olur mu?

Sizin de normal Google tarzı şeylerde takılırken fan kendiliğinden çalışmaya başlıyor mu?
Sessiz moda alıyorum fakat bir anda oyundaymışım gibi çalışmaya başlıyor.
Nedeni ne olabilir?
Sesli çalışmıyor ama bazen fan açabiliyor. Yüksek devirde dönmüyor yani.

Driver linki atacağım onu flashınıza atın EZ flash menüsünden 305 sürümü yükleyin.

Sorumluluk kabul etmiyorum lütfen araştırarak bios güncelleyin.

EZ flash menüsünde flash bellek gözükmezse bana yazın çözümü biliyorum sanırım.

Screenshot_2.png

Hocam selamlar ben de 305'e dönmek istiyorum.

Buradaki gördüğünüz 305'i indirip FAT32 tipindeki flash'ıma gönderip 309'a yükseltme yaptığım gibi yine BIOS'a girip Advanced-EZ Flash seçip yükleme yaparak mı 305'e sorunsuz geçiş yapmış olurum yoksa düşürmek için başka işlemler yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

Eki Görüntüle 1204691

Hocam selamlar ben de 305'e dönmek istiyorum.

Buradaki gördüğünüz 305'i indirip FAT32 tipindeki flash'ıma gönderip 309'a yükseltme yaptığım gibi yine BIOS'a girip Advanced-EZ Flash seçip yükleme yaparak mı 305'e sorunsuz geçiş yapmış olurum yoksa düşürmek için başka işlemler yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.
Evet normal BIOS upgrade yapar gibi downgrade işlemini de aynı şekilde yapabilirsiniz. Dediğim gibi ASUS logosu pildeyken 15-20 saniye geç geliyor.

Evet normal BIOS upgrade yapar gibi downgrade işlemini de aynı şekilde yapabilirsiniz. Dediğim gibi ASUS logosu pildeyken 15-20 saniye geç geliyor.

Diğer başlıkta da dediğim gibi belki görmüşsünüzdür bende 308 vardı bir sorunla karşılaşmamıştım 10 saniye sürmüyordu açılması falan sadece coil whine olduğunu fark etmiştim ve güncellemeden sonra oyunda ort 100 FPS kadar düşüş yaşadığım için düzeltmeye çalışıyorum o yüzden düşüreceğim yararlı olur mu siz de ya da 308'e mi düşürsem? İlave RAM de takacağım bu hafta.

Diğer başlıkta da dediğim gibi belki görmüşsünüzdür bende 308 vardı bir sorunla karşılaşmamıştım 10 saniye sürmüyordu açılması falan sadece coil whine olduğunu fark etmiştim ve güncellemeden sonra oyunda ort 100 FPS kadar düşüş yaşadığım için düzeltmeye çalışıyorum o yüzden düşüreceğim yararlı olur mu siz de ya da 308'e mi düşürsem? İlave RAM de takacağım bu hafta.

Açılmama sorunu yok muydu sizde?
Bu arada Coil Whine kafaya takılacak bir sorun değil 2 sene RX590 kullandım deli gibi ötüyordu kart. Belki bunda da vardır o kadar dert etmiyorum ki bakmadım bile. Bir de performans sorunu hakkında bilgim yok ama BIOS versiyon değişmek işinize yaramaz diye düşünüyorum.

İlk kurduğumda 308'di sonra 309'u yükledim 2'sinde de açılmama sorunu yaşamadım 5saniye içinde açılıyor cihaz, CS:GO FPS'im 300'den 120'ye düştü durduk yere DDU ile ekran sürücülerini silip tekrar yükleyip olmuyorsa BIOS 305'e düşüreceğim. FPS sorunu için başka öneriniz varsa alırım.

İlk kurduğumda 308'di sonra 309'u yükledim 2'sinde de açılmama sorunu yaşamadım 5saniye içinde açılıyor cihaz, CS:GO FPS'im 300'den 120'ye düştü durduk yere DDU ile ekran sürücülerini silip tekrar yükleyip olmuyorsa BIOS 305'e düşüreceğim. FPS sorunu için başka öneriniz varsa alırım.

5 saniyeyle nasıl açılıyor hocam? Düğmeye bastığımdan itibaren masaüstüne gelmem en hızlı 9 saniye sürüyor. Ben cihazı servise mi göndersem 308 veya 309 kurduğum an açılmama sorunu başlıyor. Diğer arkadaşlarda da bu böyle. En kötü değişim isterim ciddi sıkıntı bu açılmama. Bakalım 310 sürümü çıkarsa onu denerim yine açılmazsa servisin yolunu tutarım.
FPS sorunu ise çok tuhaf, sistem tam güçte çalışıyor mu? Şarjda mı oynuyorsunuz? DDU ile eski sürüme dönmeyi deneyin onun haricinde aklıma bir şey gelmiyor.

Hocam şimdi fişten çekip 2 kere açtım kapadım birinde 8sn birinde 5sn sürdü prizdeyden tuşa basıyorum koltuğa oturmadan açılıyor gerçekten, sizde Fast boot kapalı olmasın bir araştırın isterseniz ben de anlayamadım neden öyle olduğunu. FPS'e gelince gerçekten çok tuhaf DDU ile silip yeniden yükleyip BIOS'u 305'e düşürmekten başka deneyecek bir şeyim yok gibi. Şarjda oynuyorum, performance modunda oynuyorum, pili %60'a sabitledim başka güçle ilgili ne ayar var yapılacak bilmiyorum.
Hocam siz CS:GO ve Valorant oyunlarında ortalama olarak kaç FPS alıyorsunuz?

Hocam şimdi fişten çekip 2 kere açtım kapadım birinde 8sn birinde 5sn sürdü prizdeyden tuşa basıyorum koltuğa oturmadan açılıyor gerçekten, sizde Fast boot kapalı olmasın bir araştırın isterseniz ben de anlayamadım neden öyle olduğunu. FPS'e gelince gerçekten çok tuhaf DDU ile silip yeniden yükleyip BIOS'u 305'e düşürmekten başka deneyecek bir şeyim yok gibi. Şarjda oynuyorum, performance modunda oynuyorum, pili %60'a sabitledim başka güçle ilgili ne ayar var yapılacak bilmiyorum.
Hocam siz CS:GO ve Valorant oyunlarında ortalama olarak kaç FPS alıyorsunuz?
CS:GO ve Valorant oynamıyorum. Ama GTAV, Witcher 3, World War Z oyunlarında denedim FPS değerlerim olması gerektiği gitti. MSI afterburner ile izleme panelini oyun içinde ss alıp atar mısınız?
Önceden kaç FPS alıyordunuz şimdi kaç alıyorsunuz?

CS:GO ve Valorant oynamıyorum. Ama GTAV, Witcher 3, World War Z oyunlarında denedim FPS değerlerim olması gerektiği gitti. MSI Afterburner ile izleme panelini oyun içinde SS alıp atar mısınız?
Önceden kaç FPS alıyordunuz şimdi kaç alıyorsunuz?

valo1.png

cs2-min.png

Hocam Perşembe günü CS:GO oynadığımda ortalama 320 FPS alıyordum, Cuma BIOS güncelledim. Pazar günü tekrar oynadım durum bu. DDU ile ekran kartı sürücüsü sildim yükledim yine düzelmedi sadece BIOS'u düşürmek kaldı yapabileceğim ama onda da siz 305'de geç açılıyor diyorsunuz çaresizim şu an.

Geri
Yukarı