ASUS TUF FX506HCB-HN144 laptop oyunlarda kasma oluyor

Dixxe

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
rtx 3050
İşlemci
i5-11400H
Merhaba, oyunlarda akıcılık sorunum var bu yüzden bir sürü konu açtım ama sorunun çözümünü bulamıyorum. Tek çözüm RAM almak diye düşünüyordum.

Sonra 8 GB RAM yeterli olan eski oyunları indirdim sorun RAM mi değil mi diye. Far Cry 3 indirdim oyun 2012 de çıkmış ve 8 GB RAM gayet yeterli bir miktar oyun için. Neyse oyunu açtım ve aynı akıcılık sorunu Far Cry 3'te de vardı 5-6 GB arası RAM kullanıyordu yani oyuna 8 GB RAM yetiyordu. AC Odyssey, Cyberpunk, Far Cry 5, RDR 2 gibi iyi sistem isteyen oyunlarda kasma daha belirgin oluyor. Ne yapmam gerek oyunda fareyi sağa sola çevirince falan ekran akıcı değil mesela Far Cry 3'te 100 FPS falan alıyorum ama etrafa bakmak için fareyi sağa sola çeviriyorum ekran böyle sanki saniselik aralıklarla takılıyor YouTube'daki videolar falan çok akıcı bende hiç öyle değil. RAM alacaktım ama 8 GB RAM yeten oyunlarda da aynı sorun var RAM almam bir şey değiştirmeyecek sanırım.

(V-Sync aç, ayarlardan ekranı 144Hz seç falan demeyin hepsini yaptım.)
1. Far Cry 3 / 2. Far Cry 5'teki değerler. Yardımcı olursanız sevinirim.

fc3 fps.png

FC5.png

Sistem: https://www.hepsiburada.com/asus-tu...6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00000IDWH2

8 GB yeten oyunlarda RAM takviyesiyle yine de FPS'de artış yaşanır dual channel'dan ötürü.

Edit: GPU kullanımınız çok düşük. Bir ekran görüntüsünde %57, diğerinde %34. Grafik ayarlarını düşürürseniz de bu gerçekleşir ancak 1 ram daha takmak bu GPU kullanımlarını %90'ın üzerine çıkartır ve daha stabil oyun deneyimi sunar.

Yeni konular

Geri
Yukarı