İnceleme ASUS TUF Gaming A15 2022 RTX3060 model ve diğerleri

ASUS TUF Gaming A15 FA507rm modelini 3 4 aydir kullanıyorum. Sonundaki seri numarasina göre tek kanal RAM veya cift kanal RAM ve tasarim degisiyor bende cift kanal(2x8) var. 3060'li modellerinde 4 hava tahliye kanalı bulunuyor. 3050'li modellerinde ise 3 kanal bulunuyor. Ayni sekilde 3060'li modelleri pil 90whrs batarya var sanirim bazi 3050 likerde 56 whr olabilir. Onun disinda 3060'li model için RDR2 oynarken 2 3 hafta önce GPU 76 derece iken şu an 85 derece calisiyor islemci yine ayni sekilde 2 3 hafta once 80 iken şu an 90 95 arasinda çalışıyor. 2 ayri test mevcut elimde belki SS eklerim. Neden boyle bir artis oldu bilmiyorum. Ama zaten laptop yuk altinda kaldığında 95 dereceyi goruyor throttle yasadimmi yasamadimmi bilmiyorum. Oyun oynarken hiç ani FPS düşüşü yaşamadım. 1 kere Windows guncellemesinden sonra 2 3 kere donma yaşadım. Baska guncelleme gelene kadar oynamadım. Diger güncellemeden sonra düzelmişti. Performansi gayet yeterli neredeyse her oyunu ultrada aciyor ve guzel degerlerde aliyorum. Kullanimi guzel 3060i tamamen kapatıp sessiz modda kutuphane gibi yerlerde en az 4 5 saat pil suresi alabilirsiniz. Manuel fan modu islemci vs falan ayarlama var bu 2022 de gelmis. Bilmedigimden ayarlamadim. Fakat fan hızı arttırılabilir sanirim. Sadece Turbo modda kullandim. Birkaç defa yanlışlıkla sessiz modda 3060 ile oyun oynadim ve fark etmedim FPS farkini. Sanirim Turbo'nun cok bir etkisi olmayabilir. FreeDOS olarak geliyor Ethernet kablosu lazim. Once my ASUS'u kurarak driverlari oradan indirebilirsiniz. Sadece W11 driver var 10 yok sitesinde de. O yuzden 11 kurdum. Almak isteyenler icin dusuncelerimi söyledim. Ben alirkende acayip bilgi kirliligi vardi simdide var. 3060'li ROG ile yakin fiyattaysa para koyup onu almak daha mantikli olabilir. 2021 TUF'lara gore soğutmayı duzeltmediklerini kimse iddia edemez. Sogutma 3060'i 85 derecede calistiriyor. Geceğim seneki TUF icin 3060 cehennem olurdu. Bir iyileştirme soz konusu fakat yeterli mi derseniz. 95 derece ve 85 derece sınır herkesi mutlu etmez. Açıkçası benim icin cok sorun değildi. Alacak olanlar icin kullanici gözünden bir degerlendirme olarak yazmak istedim. Bazi insanlar var. Herhangi bir arastirma veya kullanmasi olmamasina ragmen TUF denilen yere gelip isinma sorunu alinmaz yazıyorlar. Sorun olabilir olmayabilir. Haklilardir haksizlardir. Sonuç olarak bu laptopun fiyat bandi orta giriş bu seviyedeki herhangi hir laptopun eksin bir kısmı elbet olacaktır. Geriye kalani sadece tercih meselesi.

Bende aynı cihazı kullanıyorum. Cihazın performansı beni cidden tatmin ediyor. Forumda TUF'a karşı bir negatiflik söz konusu gerçekten fakat çok araştırdıktan sonra 2022 modele şans vermeye karar verdim ve aldım. Oyunda Ultra+ ayarlarda sabit FPS değerleri alıyorum ve asla ani FPS düşüşü yemedim. Darboğaz bu zamana kadar yaşamadım aynı şekilde. Sıcaklık değerlerine gelecek olursak evet sınırlarda dolanıyor çok zorladığınızda (İşlemci). Ekran kartı sıcaklığından memnunum fakat işlemci bazen 95 dereceleri görebiliyor ve bu insanı biraz tereddütte bırakıyor, ben altına soğutucu koyarak aştım bu durumu. Cihazın altı hava girişine açık olduğu zaman çok daha güzel soğutuyor, ek olarak soğutucuda işini yapınca tam verimi ile korkmadan kullanabiliyorum cihazı. Ben de W11 kullanıyorum, memnunum. Armoury Crate uygulamasından fan hızlarını, MUX açıp kapama, anlık hız değerlerini, anlık sıcaklık değerlerini görme şansımız var. Sadece şunu fark ettim anladığım kadarıyla "Turbo" moduna aldığımızda işlemci hız kısıtını kaldırıyor ve fanların hızını sona çekiyor (Sürekli olarak). İkisini bir yaptığı için sıcaklıkda değişim pek olmuyor (İşlemci daha çok ısınıyor, fan daha hızlı çalışıyor birbirlerini ekarte ediyorlar.) O yüzden genelde Performans modunda kullanmak çok daha iyi. Cihaz ağır bi' yük altına girdiği an fanını ona göre ayarlıyor ve bunu yaparken FPS'de bi' değişim olmuyor. Turboda çalışır gibi aynı performans ile istediğinizi yapabilirsiniz. Arkadaşım W10 kurdu aynı cihaz onda da var, herhangi bir problem yaşamadı fakat Xbox gibi uygulamalar W11 ile daha uyumlu çalışıyor gözlemlerime göre bu yüzden W11 kurmanızı tavsiye ederim.

1672691622084.png

Bende aynı cihazı kullanıyorum. Cihazın performansı beni cidden tatmin ediyor. Forumda TUF'a karşı bir negatiflik söz konusu gerçekten fakat çok araştırdıktan sonra 2022 modele şans vermeye karar verdim ve aldım. Oyunda Ultra+ ayarlarda sabit FPS değerleri alıyorum ve asla ani FPS düşüşü yemedim. Darboğaz bu zamana kadar yaşamadım aynı şekilde. Sıcaklık değerlerine gelecek olursak evet sınırlarda dolanıyor çok zorladığınızda (İşlemci). Ekran kartı sıcaklığından memnunum fakat işlemci bazen 95 dereceleri görebiliyor ve bu insanı biraz tereddütte bırakıyor, ben altına soğutucu koyarak aştım bu durumu. Cihazın altı hava girişine açık olduğu zaman çok daha güzel soğutuyor, ek olarak soğutucuda işini yapınca tam verimi ile korkmadan kullanabiliyorum cihazı. Ben de W11 kullanıyorum, memnunum. Armoury Crate uygulamasından fan hızlarını, MUX açıp kapama, anlık hız değerlerini, anlık sıcaklık değerlerini görme şansımız var. Sadece şunu fark ettim anladığım kadarıyla "Turbo" moduna aldığımızda işlemci hız kısıtını kaldırıyor ve fanların hızını sona çekiyor (Sürekli olarak). İkisini bir yaptığı için sıcaklıkda değişim pek olmuyor (İşlemci daha çok ısınıyor, fan daha hızlı çalışıyor birbirlerini ekarte ediyorlar.) O yüzden genelde Performans modunda kullanmak çok daha iyi. Cihaz ağır bi' yük altına girdiği an fanını ona göre ayarlıyor ve bunu yaparken FPS'de bi' değişim olmuyor. Turbo'da çalışır gibi aynı performans ile istediğinizi yapabilirsiniz. Arkadaşım Windows 10 kurdu aynı cihaz onda da var, herhangi bir problem yaşamadı fakat Xbox gibi uygulamalar W11 ile daha uyumlu çalışıyor gözlemlerime göre bu yüzden W11 kurmanızı tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1621430

Hangi sogutucuyu kullaniyirsunuz fan kismina geliyor mu bende dusunuyirum alsammi diye. Evet Turbo modda hiz asirtma var ozellikle ekran karti 130 135 W görüyor.

Soğutucum eski bilgisayarımdan kalma, Frisby markasının baya eski bi' modeli ama işimi görüyor ama yine de şunu söylemeliyim ki soğutucu şart değil bence.

Soğutucum eski bilgisayarımdan kalma, Frisby markasının bayağı eski bi' modeli ama işimi görüyor ama yine de şunu söylemeliyim ki soğutucu şart değil bence.

Ya aslında arkasını yukseltmek için bir şey alacağım. Fakat direkt 100 200 TL fazla verip bir sogutucu mu alsam diyorum. Şu an telefon kutum duruyir yukseltmek icin ayaklar gercekten aşırı işlevsiz. Ama kaymiyor. 75 derece eğimli bile olsa yapışıyor olmasi iyi.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı