Elektronik ASUS TUF Gaming A15 FA507NU-LP052 - 29.899 TL

1708597627856.png

Saat 2'de 400 TL kupon da gelecek. Onu da eklediğimizde nerdeyse 1000 lira indirim olmuş oluyor.

Nitro 16 da mı öyle peki.

Bilgim yok Nitro'yla ilgili, ASUS TUF'u Haziran'dan beri kullanıyorum %1 FPS değeri düşük geliyor oyunlarda, işlemci çok ısınıyor o yüzden ben ghelper programıyla sıcaklığını sabitliyorum tabii performansını düşürüyor sonuç olarak ama asıl problemim %1 FPS değerinin oyunlarda işlemci kaynaklı düşük olması. Keşke o zamanlar Victus olsaydı onu alırdım. Nitro'nun soğutması aşırı iyi olduğu için bu işlemci daha iyi performans verir bence.

Bilgim yok Nitro'yla ilgili, ASUS TUF'u Haziran'dan beri kullanıyorum %1 FPS değeri düşük geliyor oyunlarda, işlemci çok ısınıyor o yüzden ben ghelper programıyla sıcaklığını sabitliyorum tabii performansını düşürüyor sonuç olarak ama asıl problemim %1 FPS değerinin oyunlarda işlemci kaynaklı düşük olması. Keşke o zamanlar Victus olsaydı onu alırdım. Nitro'nun soğutması aşırı iyi olduğu için bu işlemci daha iyi performans verir bence.

4060'lı Victus-TUF ve Nitro16 testi vardı gördüm, Nitro bazı kounlarda öndeydi advance Optimus GPU güç takviyesi sonra ekranın 250 değil 400 nit olması, soğutma sistemi bir tık daha iyi olması artı bence. ASUS da ROG serisi bence iyi ama TUF da öyle yabana atılamaz.

Ryzen 7 7735HS özellikle RTX 4060'lı modelde işlemci tabanlı oyunlarda hayal kırıklığı yaşatıyor, ancak RTX 4050 ile çok da sorun yaşayacağını sanmıyorum. İşlemcinin hem artısı hem de eksileri var, öncelikle artısı ile başlamak gerekirse rakip Intel'li cihazlara göre içinde bulunan Radeon 680M çok daha güçlü bir dahili grafik kartı, bu özellikle iş ve öğrencilik açısından mühendislik üzerine kullanımda fan sesi duymadan uzun saatler kullanmanıza olanak sağlıyor. Ben surpac kullanıyorum ve okula giderken adaptörü yanıma dahi almıyorum. Zaten benim TUF A15 seçmemdeki asıl amaç batarya performansı idi.
Gelelim eksilere, normal kullanımda oldukça verimli olan işlemcimiz iş RTX 4060'ı beslemeye gelince özellikle Valorant gibi oyunlarda tam bir hayal kırıklığı yaratıyor, tamam FPS'ler güzel ancak beklentilerin altında, keza Cyberpunk 2077 gibi nispeten optimizasyon sorunlu oyunlarda peşinizde polis vs takılırsa işlemci artık beni bir sal moduna ufaktan geçiyor. Ek olarak normalde işlemci seçtiğiniz moda göre 80-90 derece aralığında takılsa da yine Cyberpunk 2077 özelinde yer yer 96 derecelere göz kırpıyor performans mod açıkken, Turbo Mod'a alınca 90 bandına geriliyor ancak yarı yarıya fan devrini yükselttiği için artık nispeten sessiz bir oyun bilgisayarından gürültülü bir makineye dönüşüyor.
Dediğim gibi Ryzen 7 7735 HS işlemcisi beklentileri karşılayan bir işlemci olmasa dahi özellikle RTX 4050 ile sorun yaratmayacaktır, benim gibi batarya önceliğiniz var ise zaten alternatifi olmayan bir cihaz, ancak batarya ile işim yok derseniz 7640HS ya da 7840HS gibi işlemcili farklı modelleri tavsiye ederim. Aslında bir de sıvı metal ile bu işlemciyi denemek lazım, muhtemelen termal macunda soğutma performansını olumsuz etkiliyor. Zira cihaz yük altından çıktıktan sonra çok kısa sürede soğuyor, soğutma sistemi macundan bağımsız yetersiz olsa cihaz sürekli bir ısınma sorunu yaşardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı