ASUS TUF Gaming A15 FA507XI laptopta SSD sıcaklığı kaç olmalı?

tpfk92

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF Gaming A15 507XI
Asus TUF Gaming VG27AQ
XPG Summoner Cherry MX Red Switch
Razer Deathadder V2
Razer Blackshark V2 X
Meslek
Mühendis
Merhaba herkese. ASUS TUF Gaming A15 FA507xı marka model laptop aldım. Bilgisayarın dahili 512 GB SSD'sinin yanına, daha bilgisayarı açmadan bir önceki laptopımda kullandığım 1 TB Kingston Fury Renegade model SSD'yi taktım ve Windows'u bu sonradan taktığım SSD'ye kurdum.
Sonrasında tüm programları, oyunları vs. bu SSD'ye kurdum ve bilgisayarın stok 512 GB SSD'sinde henüz hiçbir şey yok.
SSD sıcaklığı hiç takip etmezdim, bilmezdim de açıkçası. Dün tesadüfen birkaç saat CS 2 oynadıktan sonra SSD hızına bakmak geldi aklıma ve yanlışlıkla CrystalDiskInfo kurmuş oldum. Burada tesadüfen sıcaklıkları gördüm. 512 GB'lik stok SSD 35 - 40 derece civarı iken benim kullandığım ana SSD olan 1 TB'lik Kingston 73 derece idi.
Bilmiyorum belki önceki bilgisayarımda kullanırken de böyleydi ama bunda dikkatimi çekti.
Mesela şimdi bilgisayar birkaç saattir tamamen kapalıydı ve açtım. Açar açmaz disk ınfo programına baktım. İki SSD de 23 - 24 derece ile başladı ama Kingston neredeyse 2 saniyede 1 derece yükselerek kısa bir sürede 65 dereceye geldi. Henüz hiçbir işlem yapmamışken böyle.
Birkaç saat oyun oynadıktan sonra 70 dereceleri gören SSD, bilgisayarı boş bekletince bile 60'ın altına inmiyor.

Bu durumla ilgili yorumunuz ne olur? Termal padler varmış sanırım, varlığından yeni haberdar oldum. Onlardan mı kullanmak gerek? Dediğim gibi belki bir önceki bilgisayarımda da böyleydi ama hiç açıp bakmadığım için bilmiyordum.

Acaba Windows'u bu SSD'ye kurmakla hata mı ettim?

Biraz uzattım kusura bakmayın, yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Ekleme: Şimdi AIDA64 yazılımını da kurdum. Crystal Disk Info 67 derece gösterirken, AIDA64 75 derece gösteriyor mesela. Hangisi daha doğru bilmiyorum ama bu durum hiç normal değil diye tahmin ediyorum. Bilgisayar yaklaşık 20 dk'dır açık ve boşta bekliyor bu arada.

Bu konuyu açtıktan sonra şunu fark ettim, görev yöneticisinden baktığımda disk kullanımında en üstte Realtek vardı. Onu sonlandırdığımda SSD sıcaklığı gözle görülür düştü. Ama bir kez deneyebildim bunu, sonrasında bilgisayarı kapattım bir daha da bakamadım. Tesadüf mü yoksa sıcaklığın sebebi o muydu bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı