ASUS TUF Gaming A15 RTX 4060 alınır mı?

Bütçe
34000
Hocam kusura bakmayın birazdan sipariş vereceğim ancak son bir görüşünüzü almak istediğim, sizce RTX 4050 ile RTX 4060 arasında kalan özellikleri bire bir aynı sistemlerde ortalama 6000TL fiyat farkına sizce değer mi?
Kusura bakmayın 1 günlük mesaj banı yedim forumdan o yüzden cevap veremedim size. Bahsettiğiniz laptopların linkini paylaşabilir misiniz? Benim satın aldığım dönemde aralarında bu kadar bir fiyat farkı yoktu çünkü.

Kusura bakmayın 1 günlük mesaj banı yedim forumdan o yüzden cevap veremedim size. Bahsettiğiniz laptopların linkini paylaşabilir misiniz? Benim satın aldığım dönemde aralarında bu kadar bir fiyat farkı yoktu çünkü.

Bunu alacağım diye bir şart yok elbette sadece hızlı bir örnek olsun diye bıraktım, yoksa Acer ve HP tarafında da benzer fiyat ve özellikler var. RTX 4050 ve MUX içeren, benzer Ryzen 5 ve 7 işlemcili cihazlarda 27-30k bandında. RTX 4060'lı cihazlar ise daha çok 33-35k bandında. Misal alttaki cihazda sadece ekran kartı hadi 8 GB ilave RAM fiyatını eklesek 6K civarında daha ucuza geliyor. Pek çok kıyaslama inceledim ancak testlerde de bu RTX 4000 serisi ile gelen 45-140 watt arasında olan ilginç watt durumu nedeni ile performansları kıyaslamak da imkansız olmuş. Eskiden çok daha kolaydı Max-P ve Max-Q vardı çok fazla incelemeye gerek duymuyorduk açıkçası, ilave fiyat farkına karşı alınacak performans hakkında yorumunuzu bekliyorum.

Bunu alacağım diye bir şart yok elbette sadece hızlı bir örnek olsun diye bıraktım, yoksa Acer ve HP tarafında da benzer fiyat ve özellikler var. RTX 4050 ve MUX içeren, benzer Ryzen 5 ve 7 işlemcili cihazlarda 27-30k bandında. RTX 4060'lı cihazlar ise daha çok 33-35k bandında. Misal alttaki cihazda sadece ekran kartı hadi 8 GB ilave RAM fiyatını eklesek 6K civarında daha ucuza geliyor. Pek çok kıyaslama inceledim ancak testlerde de bu RTX 4000 serisi ile gelen 45-140 watt arasında olan ilginç watt durumu nedeni ile performansları kıyaslamak da imkansız olmuş. Eskiden çok daha kolaydı Max-P ve Max-Q vardı çok fazla incelemeye gerek duymuyorduk açıkçası, ilave fiyat farkına karşı alınacak performans hakkında yorumunuzu bekliyorum.
Dediğiniz gibi RTX 4000 serisinde 100W'ın üstünde performans farkı neredeyse hiç yok. RTX 4050 mobil ve RTX 4060 mobil arasında 10-20 FPS arası bir performans farkı var. Minimum 10 FPS bir performans farkı söz konusu ve VRam olayı da cabası. Laptop için 8 GB VRam büyük bir avantaj bana göre. Yanlış bilmiyorsam mobil RTX 4050, 92 bit olması gerek. Bu da RTX 4060 karşısında bir dezavantaj. Yani ben de pek bilemedim şimdi :D Fakat yerinizde olsam sanki RTX 4060 tercih ederdim gibi geliyor. Acer çok pahalı zaten onu eleriz sanırım direkt. HP Victus ve Asus TUF seçenekleri kalıyor bize. HP Victus tarafında 2.bir SSD slotunun olmaması sebebi size çok ters kalıyor ve Asus TUF tercih edilir gibi duruyor. Asus TUF'da şuan çok gereksiz pahalı bence. Hem işlemci olarak daha düşük bir model tercih etmiş olacaksınız hem de daha çok ısınan bir model tercih etmiş olacaksınız TUF alacaksanız.(İşlemci boost'unu kapatmak bir çözüm oluyor ısınmasına. Şimdi Asus fanboyları gelip bana haddimi bildirmeye kalkabilir diye söylüyorum.)

Keşke birazcık daha önce satın alma işini halledebilseymişsiniz. O zamanlar bu kadar fiyat farkı yoktu arada, şimdi bakıyorum fiyatlara uçmuş gitmiş. Örneğin ben satın alırken RTX 4050 kartlı Victus 27 bin TL bandında iken RTX 4060 kartlı Victus 28.500 - 30.000 TL bandındaydı. O yüzden çok düşünmeme gerek kalmamıştı. Şimdi baktığımızda dediğiniz gibi arada 5-6 bin TL fiyat farkı oynuyor. Valla hocam ben de karar veremedim ne yalan söyleyeyim. Sanırım yerinizde olsam o farkı verebilecek durumdaysam RTX 4060 tercih ederdim sanırım.

Ekstra olarak bildireyim hocam; HP Victus'larda İntel işlemcili modellerde 2.bir SSD yuvası olduğunu, AMD işlemcili modellerde 2.bir SSD yuvası olmadığını söylemiştim. Şimdi konu RTX 4050'ye geldiğine göre bir bilgilendirme daha yapayım. i5 13500H - RTX 4050 ikilisine sahip Victus, yani İntel işlemcili Victus'larda eğer GPU RTX 4050 ise yine tek slot SSD yuvası karşımıza çıkıyor bilginiz olsun. RTX 4050 Victus alacak olursanız ne alırsanız alın yanılmıyorsam tek SSD slotu karşınıza çıkacak.

Şuan da konunun linkini bulamadım fakat sosyalde bir arkadaş i5 13500H - RTX 4050 ikilisine sahip Victus almıştı ve sadece 1 tane SSD slotu vardı. Ondan dolayı biliyorum bu bilgiyi. Sizin de bilginiz olsun karar verme aşamasında faydası olur diye düşündüm.

Dediğiniz gibi RTX 4000 serisinde 100Win üstünde performans farkı neredeyse hiç yok. RTX 4050 mobil ve RTX 4060 mobil arasında 10-20 FPS arası bir performans farkı var. Minimum 10 FPS bir performans farkı söz konusu ve VRAM olayı da cabası. Laptop için 8 GB VRAM büyük bir avantaj bana göre. Yanlış bilmiyorsam mobil RTX 4050, 92 bit olması gerek. Bu da RTX 4060 karşısında bir dezavantaj. Yani ben de pek bilemedim şimdi :D fakat yerinizde olsam sanki RTX 4060 tercih ederdim gibi geliyor. Acer çok pahalı zaten onu eleriz sanırım direkt. HP Victus ve ASUS TUF seçenekleri kalıyor bize. HP Victus tarafında 2.bir SSD slotunun olmaması sebebi size çok ters kalıyor ve ASUS TUF tercih edilir gibi duruyor. ASUS TUF'da şu an çok gereksiz pahalı bence. Hem işlemci olarak daha düşük bir model tercih etmiş olacaksınız hem de daha çok ısınan bir model tercih etmiş olacaksınız TUF alacaksanız.(işlemci Boost'unu kapatmak bir çözüm oluyor ısınmasına. Şimdi ASUS fanboyları gelip bana haddimi bildirmeye kalkabilir diye söylüyorum.)

Keşke birazcık daha önce satın alma işini halledebilseymişsiniz. O zamanlar bu kadar fiyat farkı yoktu arada, şimdi bakıyorum fiyatlara uçmuş gitmiş. Örneğin ben satın alırken RTX 4050 kartlı Victus 27 bin TL bandında iken RTX 4060 kartlı Victus 28.500 - 30.000 TL bandındaydı. O yüzden çok düşünmeme gerek kalmamıştı. Şimdi baktığımızda dediğiniz gibi arada 5-6 bin TL fiyat farkı oynuyor. Vallahi hocam ben de karar veremedim ne yalan söyleyeyim. Sanırım yerinizde olsam o farkı verebilecek durumdaysam RTX 4060 tercih ederdim sanırım.

Ekstra olarak bildireyim hocam; HP Victus'larda Intel işlemcili modellerde 2.bir SSD yuvası olduğunu, AMD işlemcili modellerde 2.bir SSD yuvası olmadığını söylemiştim. Şimdi konu RTX 4050'ye geldiğine göre bir bilgilendirme daha yapayım. i5 13500H - RTX 4050 ikilisine sahip Victus, yani Intel işlemcili Victus'larda eğer GPU RTX 4050 ise yine tek slot SSD yuvası karşımıza çıkıyor bilginiz olsun. RTX 4050 Victus alacak olursanız ne alırsanız alın yanılmıyorsam tek SSD slotu karşınıza çıkacak.

Şu an da konunun linkini bulamadım fakat sosyalde bir arkadaş i5 13500H - RTX 4050 ikilisine sahip Victus almıştı ve sadece 1 tane SSD slotu vardı. Ondan dolayı biliyorum bu bilgiyi. Sizin de bilginiz olsun karar verme aşamasında faydası olur diye düşündüm.

Victus'da bir ekside panel tarafında yanılmıyorsam %45sRGB destekliyor. Kapalı işletme yeraltı maden ocağı gibi modellemeler yapacağım, Victus burada bana ikinci golü atıyor. En iyisi gidip ekranları görerek son bir kıyaslayım. Vallahi hocam çok ani gelişince keşke masaüstünü satmadan bu işi bitirseydim ya tekrar teşekkürler.

Victus'da bir ekside panel tarafında yanılmıyorsam %45sRGB destekliyor. Kapalı işletme yeraltı maden ocağı gibi modellemeler yapacağım, Victus burada bana ikinci golü atıyor. En iyisi gidip ekranları görerek son bir kıyaslayım. Vallahi hocam çok ani gelişince keşke masaüstünü satmadan bu işi bitirseydim ya tekrar teşekkürler.
Sağlık olsun hocam. Umarım güzel bir karar verirsiniz..

Yeni konular

Geri
Yukarı