ASUS TUF Gaming A15 RTX 4060 alınır mı?

Bütçe
34000
Hocam TUF işlemci olarak da daha güçsüz oluyor. İsme takılmayın. Ryzen 7 7735HS, Ryzen 5 7640HS'den daha güçsüz bir işlemci mesela. Ryzen 7 7735HS Zen3+ mimarisine sahip, Ryzen 5 7640HS Zen4 mimarisine sahip.

Asus TUF'a bu paralar kesinlikle verilmez. Bahsettiğimiz İntel Victus'da ki i5 13500H'da gayet güzel ve uzun zamanlar götürebilecek bir işlemci fakat İntel modellerde Throttle sorunları oluyor. O yüzden ben size AMD işlemcili Victus alıp bir de 2 TB SSD alıp, içinde ki SSD'yi satıp 2 TB SSD takmanızı öneririm.

Ben HP Victus 16 S0023NT model laptopu kullanıyorum. Cihaz elime 30 Ağustos'da ulaştı. O günden bu güne gayet memnunum cihazdan. Geçen gün Crucial P5 Plus 2 TB M2 SSD satın aldım, elime ulaşınca onu takacağım üstünden çıkan SSD'yi de satıp zararı en aza indirmiş olacağım. Yani 34 bin TL TUF'a verene kadar, 30.500 TL Victus'a verip 2-3 bin TL'de 2 TB SSD alıp güzel şekilde kullanabilirsiniz bence. Şahsi önerim bu yönde. Son karar sizin tabii ki.

Hocam TUF işlemci olarak da daha güçsüz oluyor. İsme takılmayın. Ryzen 7 7735HS, Ryzen 5 7640HS'den daha güçsüz bir işlemci mesela. Ryzen 7 7735HS zen3+ mimarisine sahip, Ryzen 5 7640HS zen4 mimarisine sahip.

ASUS TUF'a bu paralar kesinlikle verilmez. Bahsettiğimiz Intel Victus'daki i5 13500H'da gayet güzel ve uzun zamanlar götürebilecek bir işlemci fakat Intel modellerde throttle sorunları oluyor. O yüzden ben size AMD işlemcili Victus alıp bir de 2 TB SSD alıp, içinde ki SSD'yi satıp 2 TB SSD takmanızı öneririm.

Ben HP Victus 16 S0023NT model laptopu kullanıyorum. Cihaz elime 30 Ağustos'da ulaştı. O günden bu güne gayet memnunum cihazdan. Geçen gün Crucial P5 Plus 2 TB M.2 SSD satın aldım, elime ulaşınca onu takacağım üstünden çıkan SSD'yi de satıp zararı en aza indirmiş olacağım. Yani 34 bin TL TUF'a verene kadar, 30.500 TL Victus'a verip 2-3 bin TL'de 2 TB SSD alıp güzel şekilde kullanabilirsiniz bence. Şahsi önerim bu yönde. Son karar sizin tabii ki.

Hocam masaüstü bilgisayarımı satınca 1 tanesi daha 1aylık olmak üzere 2 adet 1TB M.2 SSD elimde kaldı, mevcut SSD'lerimi kullanabildiğim bir senaryo daha iyi olur aslında. Bu arada işlemci için dediğinizi dikkate alacağım, benzer durum geçen yıl almak istediğim TUF Dash'in i7 11370H işlemcisi kullanan modelinde de vardı işlemci i5 ve Ryzen 5'li modellerin gerisinde kalıyordu.
Hocam bir de 7840HS işlemcisi hakkında fikrinizi alsam.

Son düzenleme:
Hocam masaüstü bilgisayarımı satınca 1 tanesi daha 1aylık olmak üzere 2 adet 1TB M.2 SSD elimde kaldı, mevcut SSD'lerimi kullanabildiğim bir senaryo daha iyi olur aslında. Bu arada işlemci için dediğinizi dikkate alacağım, benzer durum geçen yıl almak istediğim TUF Dash'in i7 11370H işlemcisi kullanan modelinde de vardı işlemci i5 ve Ryzen 5'li modellerin gerisinde kalıyordu.

Ryzen 7 7840HS bu seviyedeki cihazlarda kullanılan en güçlü işlemci. Sizin için tek eksiği 2 SSD slotu bulunmaması.

Ryzen 5 7640HS ile Ryzen 7 7840HS arasında dahili GPU farkı var. Diğer farklar aman aman fazla değil. Neredeyse aynılar. Ryzen 5 7640HS, Radeon 760M GPU barındırıyor. Ryzen 7 7840HS, Radeon 780M GPU barındırıyor. Tekli çekirdek ve çoklu çekirdek performansları neredeyse aynı. Eğer bütçeniz çıkıyorsa Ryzen 7 7840HS alın ama o kadar fark veremem derseniz Ryzen 5 7640HS daha iyi bir seçenek. Arada ki fiyat farkına çok değmiyor, çünkü sonuçta APU sistem değil bu.

Aslında elinizde kalan SSD'leri satabilseniz hiç zarar etmeden 2 TB veya biraz ekleyerek daha yüksek depolama alanına sahip bir SSD satın alabilirsiniz kolayca. Tabii ki son karar yine de sizin. Ben Crucial P5 Plus 2 TB SSD'yi 3300 TL'ye sipariş verdim mesela. Az çok fikir sahibi olmanız açısından söylüyorum. Fakat fiyatınız 35 bin TL'lere kadar çıkıyorsa, bi 5 bin TL daha bütçenizi zorlayamaz mısınız hocam? Çünkü 40 bin küsür TL'lere yanlış hatırlamıyorsam i7 13700H - RTX 4070 ikilisine sahip Victus vardı.

Aslında elinizde kalan SSD'leri satabilseniz hiç zarar etmeden 2 TB veya biraz ekleyerek daha yüksek depolama alanına sahip bir SSD satın alabilirsiniz kolayca. Tabii ki son karar yine de sizin. Ben Crucial P5 Plus 2 TB SSD'yi 3300 TL'ye sipariş verdim mesela. Az çok fikir sahibi olmanız açısından söylüyorum. Fakat fiyatınız 35 bin TL'lere kadar çıkıyorsa, bir 5 bin TL daha bütçenizi zorlayamaz mısınız hocam? Çünkü 40 bin küsur TL'lere yanlış hatırlamıyorsam i7 13700H - RTX 4070 ikilisine sahip Victus vardı.

40kya 4070 alacağına https://www.hepsiburada.com/acer-ni...ER?magaza=Teknorya&url_src=ios-product-detail bunun gibi premium cihaz alabilir.

Şimdi kontrol ettim 40K'ya bahsettiğim laptoplar kalmamış zaten.. Minimum 44K olmuş fiyatları. 2-3 günde oluşan fiyat değişimine bak ya kafayı yersin. 10K fark verip bu cihazlara girişmek mantıklı olmayabilir hocam. 30K'ya Victus alınıp Ram'i 32 Upgrade yapsanız, SSD'yi 2 TB Upgrade yapsanız daha ucuza güzel donanım elde edilmiş olunur. Tabii ki de bunlar da bir seçenek işte.

Şimdi kontrol ettim 40K'ya bahsettiğim laptoplar kalmamış zaten. Minimum 44K olmuş fiyatları. 2-3 günde oluşan fiyat değişimine bak ya kafayı yersin. 10K fark verip bu cihazlara girişmek mantıklı olmayabilir hocam. 30K'ya Victus alınıp RAM'i 32 Upgrade yapsanız, SSD'yi 2 TB Upgrade yapsanız daha ucuza güzel donanım elde edilmiş olunur. Tabii ki de bunlar da bir seçenek işte.

RAM takviyesine şimdilik gerek yok. Bu kadar çıkmaya değip değmemesi arkadaşın cihazdan beklentisine göre değişir, bence de değmez.

Fiyatınız 35 bin TL'lere kadar çıkıyorsa, bir 5 bin TL daha bütçenizi zorlayamaz mısınız hocam?

Hocam aslında ben masaüstümü satmaktan vazgeçip 20k bandına inmiştim, ancak dün beklenmedik şekilde satınca bütçemi 30 ama hadi 35 bandına maksimum zorlayabildim. RTX 4070'li cihazlarda yanılmıyorsam 45000 bandına gelmiş durumda, yoksa benim de kalbim HP Omen diyor ama beynim olmaz diyor. RTX 4070'e çıkmam için birkaç ay daha beklemem gerekir ki bu sürede fiyatlar muhtemelen çok daha uçacak. Önerdiğiniz cihazları son bir kez inceleyeceğim, şimdiden teşekkürler.

Hocam aslında ben masaüstümü satmaktan vazgeçip 20k bandına inmiştim, ancak dün beklenmedik şekilde satınca bütçemi 30 ama hadi 35 bandına maksimum zorlayabildim. RTX 4070'li cihazlarda yanılmıyorsam 45000 bandına gelmiş durumda, yoksa benim de kalbim HP Omen diyor ama beynim olmaz diyor. RTX 4070'e çıkmam için birkaç ay daha beklemem gerekir ki bu sürede fiyatlar muhtemelen çok daha uçacak. Önerdiğiniz cihazları son bir kez inceleyeceğim, şimdiden teşekkürler.
Sizinle benzer durumları yaşamışız hocam. Benim de uzun zamanlar aklımda masaüstü bilgisayarımı satıp Laptop'a geçiş yapmak vardı ama satmakla uğraşmaya çok üşeniyordum. Sonra bir anda bir kapı açıldı bilgisayarımı sattım üstüne bir 10K kadar borçlanıp laptop satın aldım. Sizin için de hayırlısını diliyorum hocam umarım memnun kalacağınız bir karar verirsiniz..

Sizinle benzer durumları yaşamışız hocam. Benim de uzun zamanlar aklımda masaüstü bilgisayarımı satıp laptopa geçiş yapmak vardı ama satmakla uğraşmaya çok üşeniyordum. Sonra bir anda bir kapı açıldı bilgisayarımı sattım üstüne bir 10k kadar borçlanıp laptop satın aldım. Sizin için de hayırlısını diliyorum hocam umarım memnun kalacağınız bir karar verirsiniz.

Hocam kusura bakmayın birazdan sipariş vereceğim ancak son bir görüşünüzü almak istediğim, sizce RTX 4050 ile RTX 4060 arasında kalan özellikleri bire bir aynı sistemlerde ortalama 6000TL fiyat farkına sizce değer mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı