Elektronik ASUS TUF Gaming B450M-Plus II AMD B450 DDR4 4400 1230 TL

Sıralama ASUS'ta şöyle;
Prime, TUF, ROG. Farkları bağlantı sürümleri PCI-e M.2 vs bir de VRM soğutmaları.

Bunun diğer giriş B450 anakartlarla ne farkı var ki?

En önemli özelliği BIOS Flash olması bence. B450M S2H alındığında bildiğim kadarıyla Ryzen 5XXX serisi işlemciler için BIOS güncellemesi şart. Bu anakartı aldığınızda BIOS Flash sayesinde eski nesil bir işlemciye gerek kalmadan güncelleme yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra 4 RAM slotu olması, soğutucu farkı ve bence görüntüsü de temel farkları; daha yakışıklı duruyor.🙂

En önemli özelliği BIOS flash olması bence. B450M S2H alındığında bildiğim kadarıyla Ryzen 5xxx serisi işlemciler için BIOS güncellemesi şart. Bu anakartı aldığınızda BIOS flash sayesinde eski nesil bir işlemciye gerek kalmadan güncelleme yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra 4 RAM slotu olması, soğutucu farkı ve bence görüntüsü de temel farkları; daha yakışıklı duruyor.🙂

Hayır hocam BIOS flash o amaçtan çok BIOS arızasında ekran vs giderse ev kullanıcısı BIOS çipini sökmeden çözüm bulsun diye var.

Kesin gideriyor mu?

Kesinden kastın nedir? Çalışabilir vaziyetteyse evet işini halleder, yanlış BIOS yükleyemezsin zaten uyarı verir ama mesela yeni BIOS sürümü indirdin ve sende şansına sorunlu oldu ve ekran gelmedi eski BIOS sürümüne geçmen lazımdır ama ekran gelmiyordur veya start atmıyordur BIOS flash ile bunu çözebilirsin.

Bunun diğer giriş b450 anakartlarla ne farkı var ki?
Daha fazla slot, daha iyi vrm soğutması, bios flashback, güçlendirilmiş pci slotu vs. bunun gibi ekstra şeyleri var.

Kesin gideriyormu ?
Şöyle düşün ben bios atarken bilgisayarı güç düğmesinden kapattım sonra tekrardan bios flashback düğmesi ile bios güncelledim kullanmaya devam ettim.

Bütçemi biraz aşıp b550 alacağım. Gigabyte Aorus Elite düşünüyorum.

Kesinden kastın nedir? Çalışabilir vaziyetteyse evet işini halleder, yanlış BIOS yükleyemezsin zaten uyarı verir ama mesela yeni BIOS sürümü indirdin ve sende şansına sorunlu oldu ve ekran gelmedi eski BIOS sürümüne geçmen lazımdır ama ekran gelmiyordur veya start atmıyordur BIOS flash ile bunu çözebilirsin.
Ve amacı o değil deseniz de tam da bu sebepten, güncelleme için eski/uyumlu bir işlemci montajı yapmak zorunda kalmadan, yeni işlemcinize uygun bios sürümünü direkt flash edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bütçemi biraz aşıp B550 alacağım. Gigabyte Aorus Elite düşünüyorum.

Ve amacı o değil deseniz de tam da bu sebepten, güncelleme için eski/uyumlu bir işlemci montajı yapmak zorunda kalmadan, yeni işlemcinize uygun BIOS sürümünü direkt flash edebilirsiniz.

Artık gerek kalmadı hocam yeni AM5 soket ile anakartı komple değiştirmek gerekecek.

Artık gerek kalmadı hocam yeni AM5 soket ile anakartı komple değiştirmek gerekecek.
Benim halihazırda bilgisayarım var, kardeşime bir bilgisayar ayarlıyorum şu anda, ve uzun yıllar kullanacak, bütçe de kısıtlı malum. Mecburen en azından pci-e 4.0 destekli bir kart alayım diyorum ki ileride işlemcinin ramin yanı sıra ssd upgrade falan da yapabilsin. Uzun süre soket/platform değiştirecek bütçe yok çünkü.

Geri
Yukarı