ASUS TUF GAMING B550-PLUS anakart SSD için kart çoklayıcı önerisi

Bütçe
4000 TL

EmreYerlikaya

Kilopat
Yer
İstanbul, Turkey
SSD veya HDD modeli
WD_BLACK™ SN770 NVMe™ 2TB SSD
Anakart
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
Merhaba arkadaşlar,

Benim bu konu hakkında bilgiye ve yardıma ihtiyacım var. ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II anakarta sahibim ve 2 x PCIe 4.0/3.0 X16 yuvaları var. Ayrıca elimde, sistemde (C diski) kullandığım "Western Digital Black SN850 PCIe 4, 1TB M.2 SSD" ve "D" diski olarak kullandığım diğeri ise "SanDisk Extreme Pro PCIe 3, 1TB M.2 NVMe 3D SSD" var. Artı olarak da "WD_BLACK SN770 NVMe PCIe 4 2TB SSD" daha aldım ve bunu kart çoklayıcı ile kullanmak istiyorum.

Neden böyle kullanmak istediğimi soracak olursanız: elimde 2 adet 1+1 TB'lık hard diskler vardı fakat, bunlar artık çok yavaşladığı için çıkardım ve bunlar yerine SSD kullanmak istiyorum. Bu hard disklerin içerisinde ise 2 oyun projesi ve yüzlerce asset mevcut. Hard diskleri herhangi bir sata ya da harici bağlantılarla kullanmak da istemiyorum. Sadece SSD'ler ile işimi göreyim istiyorum.

Asıl mevzuya gelmek gerekir ise;

1. ilk varyasyon: PCIe 3 girişine, PCIe 4 versiyonlu kart çoğaltıcı ve bunun da içerisine PCIe 4 destekli 2TB SSD takarsam, 5 bin küsürlü okuma ve yazma hızı düşer mi?
  2. Yoksa, bir diğer varyasyon olan: bu PCIe 3 girişine, yine PCIe 3 destekli kart bir çoklayıcı ve içerisine yine PCIe 4 destekli 2TB SSD takarsam, okuma ve yazma hızı düşer mi?
  3. Ya da, 3. bir varyasyon: ekran kartını PCIe 4 girişinden çıkartıp PCIe 3 girişine takarsam, PCIe 4 girişine yine PCIe 4 versiyonlu kart çoklayıcı takıp, PCIe 4 destekli SSD'yi bu şekilde kullanabilir miyim?

Tabi 3. seçeneği yaptığımda, oyunlarda ve Unreal Engine kullanırken ekran kartımda shutter ya da FPS drop yaşar mıyım?

Tek öğrenmek istediğim sonuçlar bunlar. Bakın, almayı düşündüğüm kart çoklayıcıları da paylaşıyorum:

ASUS Hyper M.2 X16 CARD V2 Card M.2 X16 M2 Çoklayıcı PCIe kart
Amazon.com.tr

ASUS Hyper M.2 X16 GEN 4 CARD Card M.2 X16 M2 Çoklayıcı PCIe kart
https://www.amazon.com.tr/Asus-Hyper-M-2-X16-Çoklayıcı/dp/B0863KK2BP/ref=d_pd_sbs_sccl_3_5/260-2201656-5971605?psc=1

Fakat, sizin kullandığınız ya da önerdiğiniz başka kart çoklayıcılar var ise, tavsiyelerinize açığım. Yeter ki, artık bu sorunum bir çözüme kavuşsun istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar, yardım edecek kimse yok mu? Bu konu hakkında gerçekten yardıma ihtiyacım var. Çünkü bir an önce bu olayı çözüp, SSD'yi takmam ve projelerime devam etmem lazım.

Son düzenleme:
Merhaba,

Hangi M.2 SSD'i dönüştürücü kart ile kullanacaksınız? Ayrıca PCİ-e X1 yuvalarına takılı herhangi bir bileşen varmı? Son olarak ekran kartı modeli nedir?

Son düzenleme:
Merhaba,

Hangi M.2 SSD'i dönüştürücü kart ile kullanacaksınız? Ayrıca PCİ-e X1 yuvalarına takılı herhangi bir bileşen varmı? Son olarak ekran kartı modeli nedir?

En son aldığım WD_BLACK SN770 NVMe PCIe 4 2TB SSD PCIe ile kullanmak istiyorum.

Şöyle ki, bahsettiğim gibi halihazırda 2 SSD takılı ve bu SSD'ler 1+1TB. Birisi PCIe 4 yani Gen4, diğeri PCIe/Gen3.
Ayrıca, ekran kartı girişleri olan PCIe'lerin de biri PCIe 4, diğeri PCIe 3. PCIe 4 olana ekran kartım takılı ve Zotac RTX 3060 Ti LHR'a sahibim.

B550 Plus.png

Dönüştürücü kart kullanabileceğiniz yuvaları yukarıdaki görselde belirttim.

3.0 X1 yuvaları:
Anakartınızda 3 adet PCİ-e 3.0 x1 yuvası bulunuyor, bu yuvalara takacağınız X1 dönüştürücü kart ile M.2 SSD'den en fazla 984.6 MB/s hız alabilirsiniz.

3.0 X4 yuvası:
Bu yuva her ne kadar X16 standartı uzunluğunda olsa da içeriğindeki pinlere bakılırsa X4 modunda çalışıyor, bu durumu anakart üreticisi teknik özellikler kısmında belirtmiş:
PCİ-e X4.png
Bu yuvaya takacağınız X4 dönüştürücü ile teorik olarak en fazla 3938.5 MB/s (4 GB/s) hız alabilirsiniz. Yani bu yuva ile x1 yuvalarına nazaran Gen3 hızlarını yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca bu yuvadan 3938.5 MB/s (4 GB/s) hız almaya devam etmek için X1 yuvalarını kullanmamalısınız, aksi taktirde bu yuva X4 modundan X1 moduna düşer:
PCİ-e X4-X1.png
Dolayısıyla konuya eklediğiniz kartları X4 yuvasına taksanız bile en fazla (4 GB/s) hız alabilirsiniz, bu durumda bu kartları almak gereksiz olur.

Anakartınızın X4 yuvası ile uyumlu önerebileceğim X4 dönüştürücüler:

Bu 4.0 dönüştürücü kart ile ilgili @Pantheon'un incelemesi bulunuyor:

Bu dönüştürücüler ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır, bana sorarsanız daha fazla masraf yapmanıza gerek yoktur.

1. Ya da, 3. bir varyasyon: ekran kartını PCIe 4 girişinden çıkartıp PCIe 3 girişine takarsam, PCIe 4 girişine yine PCIe 4 versiyonlu kart çoklayıcı takıp, PCIe 4 destekli SSD'yi bu şekilde kullanabilir miyim?
Böyle bir şeyi tavsiye etmem, alttaki X16 görünümlü yuva X4 modunda çalıştığı için ekran kartının 4.0 x16(31.508 GB/s) standartı 3.0 x4 (4 GB/s) standartına düşer.

PCİ-e hız tablosu:

Son düzenleme:

O kadar iyi bir anlatım olmuş ki, çok beğendim gerçekten. Aydınlandım resmen 👀

O hâlde birkaç soru daha sormak istiyorum tekrardan affınıza sığınaraktan;

1) "PCIe X4 - Pin Yok" yazdığınız yer var, orası PCIe 3.0 yuvalı ekran kartı yuvası sanırım değil mi? Üsteki de PCIe 4.0 ekran kartı yuvası? Çünkü bu yeni PC'yi kurarken bana yardım eden kuzenim ve arkadaşım, o söylediğiniz "Pin Yok" yazdığınız yerin PCIe 3.0 girişi olduğunu ve o yerin hemen altındaki SSD yerinin de 32Gb/s M.2 destekli PCIe 3.0 x4 yuvası olduğunu söylemişlerdi. Ben de, bu yüzden ekran kartını üstteki PCIe 4.0 ekran kartı yuvasına taktım. Onun hemen üstündeki SSD yuvası da 64Gb/s M.2 destekli PCIe 4.0 x4 yuvası sanırım? Umarım doğru yere takmışımdır ekran kartını değil mi? Eğer yanlış ise, kart çoğaltıcı aldıktan sonra hemen yerlerini değişirim?

1702949200563.jpeg

(Eğer fotoğrafın neden böyle olduğunu veya ters çekip koyduğumu düşünürseniz; PC kasası soldan değil de sağdan camlı olduğu ve anakartın arka girişlerinin de kasanın üstüne gelecek şekilde yatay monte edildiği için fotoğraf bu şekil 😅)

1702949727127.png

Böyle bir şeyi tavsiye etmem, alttaki X16 görünümlü yuva X4 modunda çalıştığı için ekran kartının 4.0 x16(31.508 GB/s) standartı 3.0 x4 (4 GB/s) standartına düşer.

Gerçi belirtmişsiniz zaten, afedersiniz 😅

2) Bir diğer sorum;
Sanırım ikinci olarak paylaştığınız "Ugreen PCIe 4.0 x4 x8 x16 Uyumlu 64Gbps NVMe M.2 SSD Dönüştürücü Adaptör" almam gerekiyor? Tavsiyenize en uygunu bu gibi görünüyor? Bunu alacağım ve bunu alttaki ekran kartı yuvasına, yani sizin "PCIe X4 -Pin Yok" yazdığınız yere takacağım, öyle değil mi? Umarım doğru anlamışımdır? 🙄

3) Bunu taktığım zaman, ekran kartına ve fanlarına değmez değil mi? Yani bir sorun olmaz değil mi?

Umarım dediklerinizi anlamışımdır? İlk defa bir PC'de bu kadar ayrıntılı depolama çoğaltma işine girişiyorum. Normalde hiç uğraşmayıp, hard diskleri kullanırım ve birçok kişi de bunu söyler ama, birçok hard diskleri düşük hızda kullanmaktansa, SSD kullanmak en iyisi diye düşünüyorum.

Aslında, en son aldığım SSD'nin 4TB'lık olanını alacaktım fakat gerçekten, inanılmaz derecede aşırı pahalı. Umarım ileride ucuzlar da (sanmıyorum ama), 4TB'lık SSD alabilirim. 🙄

Bu cihaz işimi görür de istediğim gibi çalışırsa eğer, beni inanılmaz derecede büyük bir masraf harcamasından kurtarmış olursunuz gerçekten. 😊

Ve böylelikle, yeni bir şeyler de öğrenmiş oldum. 😅

1) "PCIe X4 - Pin Yok" yazdığınız yer var, orası PCIe 3.0 yuvalı ekran kartı yuvası sanırım değil mi? Üsteki de PCIe 4.0 ekran kartı yuvası? Çünkü bu yeni PC'yi kurarken bana yardım eden kuzenim ve arkadaşım, o söylediğiniz "Pin Yok" yazdığınız yerin PCIe 3.0 girişi olduğunu ve o yerin hemen altındaki SSD yerinin de 32Gb/s M.2 destekli PCIe 3.0 x4 yuvası olduğunu söylemişlerdi. Ben de, bu yüzden ekran kartını üstteki PCIe 4.0 ekran kartı yuvasına taktım. Onun hemen üstündeki SSD yuvası da 64Gb/s M.2 destekli PCIe 4.0 x4 yuvası sanırım? Umarım doğru yere takmışımdır ekran kartını değil mi? Eğer yanlış ise, kart çoğaltıcı aldıktan sonra hemen yerlerini değişirim?
Ekran kartı doğru takılmış, ekran kartı her zaman en üstteki X16 yuvasına takılmalıdır, burada bir sorun yok. İçinde İşletim sistemi bulunan M.2 SSD de en üstteki M.2 yuvasına takılmalı. İşletim sistemi kurulu olan M.2 SSD en üstteki yuvaya takılıysa onda da sorun yoktur.
(Eğer fotoğrafın neden böyle olduğunu veya ters çekip koyduğumu düşünürseniz; PC kasası soldan değil de sağdan camlı olduğu ve anakartın arka girişlerinin de kasanın üstüne gelecek şekilde yatay monte edildiği için fotoğraf bu şekil 😅)
Sorun değil😀 Fotoğraf eklemeniz iyi olmuş, bu sayede daha detaylı inceleyebilirim.
2) Bir diğer sorum;
Sanırım ikinci olarak paylaştığınız "Ugreen PCIe 4.0 x4 x8 x16 Uyumlu 64Gbps NVMe M.2 SSD Dönüştürücü Adaptör" almam gerekiyor? Tavsiyenize en uygunu bu gibi görünüyor? Bunu alacağım ve bunu alttaki ekran kartı yuvasına, yani sizin "PCIe X4 -Pin Yok" yazdığınız yere takacağım, öyle değil mi? Umarım doğru anlamışımdır? 🙄
Evet, 3.0/4.0 adaptör detayını gözden kaçırmışım. Gerçi anakartınızdaki X4 yuvası(yarısında pin yok yazdığım yuva) 3.0 desteklediği için 3.0 X4 modunda çalışacak. Yani takacağınız SSD'den en fazla 3938.5 MB/s (4 GB/s) hız alabilirsiniz. Bu nedenle her iki model adaptör de iş görecektir. Eğer yuva 4.0 olsaydı 4.0 X4 olarak 7.877 GB/s hız alabilecektiniz. Ancak genel kullanımda 3.0 hızları da gayet yeterli olacaktır. Attığım modellerden soğutucu olan 4.0 adaptörü alın, zaten pek fiyat farkı yok. İleriye dönük de avantajlı olur.
3) Bunu taktığım zaman, ekran kartına ve fanlarına değmez değil mi? Yani bir sorun olmaz değil mi?
Hayır, ekran kartı ile fanlar arasında yeterince boşluk var, herhangi bir temas olmaz. En kötü ihtimalle yuvanın hemen yanında bulunan M.2 soğutucusuna baskı yapabilir, ki bu çok düşük ihtimal, adaptörün soğutucu bloğu çok kalın değil, o yüzden sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.
Umarım dediklerinizi anlamışımdır? İlk defa bir PC'de bu kadar ayrıntılı depolama çoğaltma işine girişiyorum. Normalde hiç uğraşmayıp, hard diskleri kullanırım ve birçok kişi de bunu söyler ama, birçok hard diskleri düşük hızda kullanmaktansa, SSD kullanmak en iyisi diye düşünüyorum.
Gayet iyi anlamışsınız, dönüştürücü alternafiti varsa ben de SATA SSD önermiyorum, hem fiyatları bazı M.2 SSD'lerden daha pahalı. Hele ki bu zamanda HDD hiç önermiyorum.
Aslında, en son aldığım SSD'nin 4TB'lık olanını alacaktım fakat gerçekten, inanılmaz derecede aşırı pahalı. Umarım ileride ucuzlar da (sanmıyorum ama), 4TB'lık SSD alabilirim.
Aşırı fazla depolama ihtiyacı duymuyorsanız, 2TB kapasite de işinizi uzun bir süre görür. Ben halen 250GB M.2 SSD kullanıyorum ve iyi kötü yetiyor.😀
Bu cihaz işimi görür de istediğim gibi çalışırsa eğer, beni inanılmaz derecede büyük bir masraf harcamasından kurtarmış olursunuz gerçekten.
Tabii ki işinizi görecektir, tek dezavantajı sadece 1 adet M.2 SSD takılabiliyor olması, 2 adet M.2 takılan adaptörleri henüz pek araştırmadım o nedenle net bir bilgim yok. Gerçi çift M.2 SSD takılabilen dönüştürücü bulamadım, gördüğüm kadarı ile yurt dışında var. Eğer tek M.2 SSD takacaksanız daha fazla kafanızı yormaya gerek yok, soğutuculu olan adaptör işinizi görecektir.

Ve böylelikle, yeni bir şeyler de öğrenmiş oldum. 😅
Ne mutlu bana.☺️

Son olarak; en altta bulunan M.2 yuvası SATA 5 ve 6 numaralı yuvalar ile aynı hattı paylaştığından dolayı ve en alttaki M.2 yuvasının dolu olmasından dolayı SATA 5 ve 6 numaralı yuvalar devre dışı kalır, yani bu yuvalara SATA SSD takamazsınız.
SATA.png

Üretici burada SATA6G_56 diye belirtmiş, muhtemelen burda yazım hatası var, SATA 5 ve 6 yazılması gerekiyordu. Bu bilgide aklınızda bulunsun, en azında ilerde bu yuvalara SATA SSD taktığınızda çalışmazsa, nedenini bilirsiniz.

Son düzenleme:
1702963572692.png

Ugreen olanı 2. ekran kartı soketine taktım ben. Yaptığım testte 980 pronun normal hızları verdiğini gördüm. Ürün gerçekten güzel. Tek eksi yanı incelememde belirttiğim gibi led ışığı yanıp sönmesi.
Aslında 3. M.2 soketi yok diye satacaktım az daha 980 PRO'yu iyi ki satmamışım. :)

Ekran kartı doğru takılmış, ekran kartı her zaman en üstteki X16 yuvasına takılmalıdır, burada bir sorun yok. İçinde İşletim sistemi bulunan M.2 SSD de en üstteki M.2 yuvasına takılmalı. İşletim sistemi kurulu olan M.2 SSD en üstteki yuvaya takılıysa onda da sorun yoktur.

İyi bari, bir yanlış yapmamışım 😅
Evet, üstteki M.2 SSD yuvasına sistemde kullandığım "WD_Black SN850 PCIe 4, 1TB M.2 SSD" takılı. Bunda da sorun yok. 👍🏻

Evet, 3.0/4.0 adaptör detayını gözden kaçırmışım. Gerçi anakartınızdaki X4 yuvası(yarısında pin yok yazdığım yuva) 3.0 desteklediği için 3.0 X4 modunda çalışacak. Yani takacağınız SSD'den en fazla 3938.5 MB/s (4 GB/s) hız alabilirsiniz. Bu nedenle her iki model adaptör de iş görecektir. Eğer yuva 4.0 olsaydı 4.0 X4 olarak 7.877 GB/s hız alabilecektiniz. Ancak genel kullanımda 3.0 hızları da gayet yeterli olacaktır. Attığım modellerden soğutucu olan 4.0 adaptörü alın, zaten pek fiyat farkı yok. İleriye dönük de avantajlı olur.

Aynen, yani eğer yuva 4.0 olsaydı iyi olurdu ama, neden her iki PCIe girişini de aynı yapmamışlar anlamadım. Neyse, Sorun yok.

Dediğiniz gibi, ikinci öneriniz olan "Ugreen PCIe 4.0 x4 x8 x16 Uyumlu 64Gbps NVMe M.2 SSD Dönüştürücü Adaptör" alacağım. Bunun için de şöyle bir şey soracağım, sonradan aldığım SSD; "WD_BLACK SN770 NVMe PCIe 4 2TB SSD". Bu cihaz ile uyumludur değil mi?

Gerçi ben de kontrol ettim ve Ugreen PCIe 4.0 x4 x8 x16 Uyumlu 64Gbps NVMe M.2 SSD Dönüştürücü Adaptör açıklamalarında "Geniş uyumluluk: PCIe M2 adaptörü M.2 NVMe M KEY ve M&B KEY SSD, 2230/2242/2260/2280 modelleri dahil" yazıyor ve SSD'nin de açıklamasına baktım, onda da "M.2 2280 form faktörünü alabilen M.2 (M-key) portlu bilgisayar" yazıyor. Olacağını düşünüyorum, doğru değil mi?

Hayır, ekran kartı ile fanlar arasında yeterince boşluk var, herhangi bir temas olmaz. En kötü ihtimalle yuvanın hemen yanında bulunan M.2 soğutucusuna baskı yapabilir, ki bu çok düşük ihtimal, adaptörün soğutucu bloğu çok kalın değil, o yüzden sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Güzel, zaten göz kararı ile bakınca da belli oluyor aslında. Sanırım ucu ucuna denk geliyor ya da gelmiyor gibi bir şey.

Gayet iyi anlamışsınız, dönüştürücü alternafiti varsa ben de SATA SSD önermiyorum, hem fiyatları bazı M.2 SSD'lerden daha pahalı. Hele ki bu zamanda HDD hiç önermiyorum.

Ya ben Ağustos ayı mı neydi, 8TB HDD aldım ve bozuk çıktı. Onu değiştirme talebi ile yenisini aldım, o da bozuk çıktı. Sonra onu da gönderip, para iadesi aldım. Halbuki "Ne güzel 8TB aldım, artık bolca depolamam olacak" diye sevinmiştim fakat, kursağımda kaldı resmen. Hep gelirken, kargocular yüzünden bozuldu ve bir daha asla, kargo türü alışveriş ve sipariş ile HDD almam. Bundan sonra hep SSD. 😅
Son olarak; en altta bulunan M.2 yuvası SATA 5 ve 6 numaralı yuvalar ile aynı hattı paylaştığından dolayı ve en alttaki M.2 yuvasının dolu olmasından dolayı SATA 5 ve 6 numaralı yuvalar devre dışı kalır, yani bu yuvalara SATA SSD takamazsınız.
SATA.png

Üretici burada SATA6G_56 diye belirtmiş, muhtemelen burda yazım hatası var, SATA 5 ve 6 yazılması gerekiyordu. Bu bilgide aklınızda bulunsun, en azında ilerde bu yuvalara SATA SSD taktığınızda çalışmazsa, nedenini bilirsiniz.

Bir tek burayı tam olarak pek anlamadım. Eğer yapamadığım bir şey olur ise, bu konuyu hortlatırım 😅

Eki Görüntüle 2057751
Ugreen olanı 2. ekran kartı soketine taktım ben. Yaptığım testte 980 pronun normal hızları verdiğini gördüm. Ürün gerçekten güzel. Tek eksi yanı incelememde belirttiğim gibi led ışığı yanıp sönmesi.
Aslında 3. M.2 soketi yok diye satacaktım az daha 980 PRO'yu iyi ki satmamışım. :)

Maşallah sizde de ne depolama varmış 😅
Bir sonraki toplama bilgisayarımda, anakartın 3-4 SSD yuvalı olanını almayı düşünüyorum. Bunda böyle idare edeyim bari.

Ayrıca, bu yazınız için de ayrıca teşekkürler. Çok işime yaradı 🙏🏻

Merhaba.
Kasanızın marka ve modeli nedir?
PC kasası soldan değil de sağdan camlı olduğu ve anakartın arka girişlerinin de kasanın üstüne gelecek şekilde yatay monte edildiği için, dediğiniz için aklıma ilk olarak BTX Form Factor kasa geldi ancak onlarda kasa giriş-çıkışları bildiğimiz arkada olur, bu nedenle kasanızın marka ve modelini merak ettim? 🤔

Merhaba.
Kasanızın marka ve modeli nedir?
PC kasası soldan değil de sağdan camlı olduğu ve anakartın arka girişlerinin de kasanın üstüne gelecek şekilde yatay monte edildiği için, dediğiniz için aklıma ilk olarak BTX Form Factor kasa geldi ancak onlarda kasa giriş-çıkışları bildiğimiz arkada olur, bu nedenle kasanızın marka ve modelini merak ettim? 🤔

O dediğiniz nedir bilemiyorum ama, hayır o değil.

Bunu kullanıyorum 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı