ASUS TUF Gaming B550M-E Wi-Fi Amazon'da 1498 TL!

He tamam bi' an öyle deyince garibime gitti bayağı :D

Gerçi yine de garip, 55-65 derecelerde gezmesi yani. Herhangi virüs falan bir şey yoktu değil mi PC'sine arkadaşınızın, veya başka bir şey en basitinden arka planda bir şekilde yonga setini çalışarak biraz yüke sokan bir program falan?
@RevDeisDou Kendisine sor :D

Bu biraz da kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir durum, öyle aldım geçtim yapılırsa böyle minik sayılabilecek detaylardan sorunlar çıkabiliyor.
Hocam sistem toplamaya bu Pazartesi başlamadım.😃 Anakartı aldıktan sonra 3 tane kasa değiştirdim. Son aldığım kasada ASUS bana büyük bir süpriz yaptı. Kasadan gelen fazladan bir kablo vardı ve anakartta takacak yer yoktu.😃 Ona rağmen Type-C hala bana lazım olan birşey olmadığı için gözüme batmadı ama Apple ekosistemine geçince yokluğunu ciddi ciddi hissetmeye başladım. Elime her kabloyu aldığımda kasanın çalışmayan Type-C portuna gözüm gidiyor. Kasada böyle bir nimet var ve daha ucuz anakartlarda bile olan bir özellik bu anakartta olmadığı için faydalanamıyorum.

Üstelik sorun sadece Type-C portu da değil. Anakartta aşırı bir plastik dandikliği var. ROG Marka değerine kanıp aldım ama malzeme kalitesi mi desem, işçiliği mi desem resmen çöp. Yada bana sıkıntılı anakart denk geldi.

Ekran kartını sökmek benim anakartımda epey zor çünkü PCI-E slotu sıkıntılı. Ekran kartını takınca kilit mekanizması işini fazladan yaparak tamamen kilitliyor. Ekran kartını tekrar sökmeyi imkansızlaştırıyor. Normalde dokunmanızla PCI-E kilidi aşağı atar ve kartı çıkarırsınız. PCI-E Kilit tuşu aşağı gitmiyor ve aşağı gitmesi için zorlarken fazla sert davranmamama rağmen metal kısmı büküldü, plastiği falan kırıldı. 3-4 Kez daha ekran kartını söküp takarsam muhtemelen ya kart ya slot pert olacak. Ekran kartımı başka anakartta denedim bu sorun yok.

Birde 24 pin anakart güç bağlantısının altında kasadan gelen USB portunun takıldığı soket var. Bir keresinde onu sökerken soket kabloyla beraber elimde kaldı. Resmen elimde kablo, kablonun ucunda da soket, şok oldum. Şok olmamın sebebi hayatımda daha önce böyle dandik anakart görmemiş olmam. Soket kablonun ucundaydı. O kadar kalitesiz ki, kabloyu sökmek için yavaş yavaş asılırken soketle beraber geldi. Neyse ki geri taktım ama bu olay bana anakarttan herhangi bir kablo çıkartırken tırsmamı sağlamaya yetti.

M.2 Slotlarının ikisinde de nvme SSD var ve soğutma için kullanılan metal parça SSD'nin ortasına basmıyor. İki ucuna basıyor ama ortası boşluk. Böyle bir tasarım hatası olamaz. Termal pad SSD'nin orta kısmına dokunmuyor.

BIOS'ta kasma sorunu vardı ama şükür ki anakartı aldıktan 1.5 yıl sonra BIOS güncellemesiyle çözdüler.😃

Benim tecrübem bu anakartla bu şekilde oldu. Belki başka kullanan birisinde bu sorunlar yoktur ama benim için bu tecrübe ASUS ürünlerine tövbe etmeme yetti.

@balikeat

Bu sorunları yaşadığını gördüğüm tek kişi sizsiniz açıkçası, B550-F ile böyle sorunları olan başka kişiler görmemiştim, sanki biraz da koşul farkı etkili olmuş tecrübelerinizde. Ya sorun olmayanlar bakmıyor sizin gibi ya da size denk gelmiş, geçmiş olsun bu arada bunu da söyleyeyim.

BIOS zaten aşırı sık yazılan güncellenen bir yazılım değil, BIOS'taki kasma sorunu ne gibi bir şeydi? Klasik kasma ise 1,5 sene bunu çözmek için uzun bir süre ancak fare imlecinin daha yavaş gitmesi ise o bende de var ve bir sorun gibi gelmiyor.

Daha önce bu sorunları görmediğim için bir araştırma yapacağım yine, baktım sizin sorunların aynısı var bir güncelleme geçeriz.

Geç yazmamdan dolayı kusura bakmayın, foruma giremedim bir süredir :)

@balikeat

Bu sorunları yaşadığını gördüğüm tek kişi sizsiniz açıkçası, B550-F ile böyle sorunları olan başka kişiler görmemiştim, sanki biraz da koşul farkı etkili olmuş tecrübelerinizde. Ya sorun olmayanlar bakmıyor sizin gibi ya da size denk gelmiş, geçmiş olsun bu arada bunu da söyleyeyim.
İnsanlar kötü bir ürün aldığını fark etmiş bile olsa dış çevreye kötü ürün aldığı imajı vermemek için dibine kadar savunur, eksiklerini söylediğinizde de "Ben ihtiyaç duymuyorum." gibi şeyler söylemeye başlarlar.

İnsanlar kötü bir ürün aldığını fark etmiş bile olsa dış çevreye kötü ürün aldığı imajı vermemek için dibine kadar savunur, eksiklerini söylediğinizde de "Ben ihtiyaç duymuyorum." gibi şeyler söylemeye başlarlar.

Böyle bir durumdan yanılgıya düşürülmemişimdir umarım, objektif yorumlar önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı