Asus Tuf Gaming F15 FX506HE-HN011 Laptop İncelemesi

Cİhaz Monster Abra A5 V17.2 ile birebir aynı özelliklere sahip. Alırken o cihazla bu cihaz arasında çok gidip geldim. Bu sebeple o cihaz ile 1-2 karşılaştırma yapacağım yazıda. Ayrıca ilk laptop deneyimim olduğundan yıllardır laptoplarda olup benim yeni tanıştığım özellikler var. Bunları da arada övmüş olabilirim :) Tuhaf karşılamayın lütfen.

Ürün Özellikleri:
İntel İ5 11400H 6/12 CPU
RTX 3050Tİ 4GB GPU
8GB 3200MHZ CL22 RAM
Samsung 512GB NVME M2 SSD
15.6 İnç 144HZ IPS Ekran

Cihaza ek olarak Kingston KVR32S22S6/8 8GB 3200MHZ CL22 RAM ve Samsung Evo 970 500GB NVME M2 SSD yükseltmesi yaptım.

IMG-20210909-WA0012.jpeg

Aldığım yer ve satıcının paketlemesi:
Ürünü Hepsiburada aracılığıyla Teknorya Bilişim'den satın aldım. Güzel bir indirimle 9347TL'ye geldi. Neredeyse 10K para verdiğim üründen 13TL kargo parası alan Hepsiburada'ya burdan saygılar🤣
Satıcı ürünü incecik bir patpat poşete sarmış yollamış, kutunun altında koca bir ezik vardı ve parmağım içeri girebiliyordu. Allah'tan şarj aletinin kablosunun olduğu bölüme denk gelmiş hasar. İndirimden almamış olsam kesinlikle iade/değişim isterdim.
Son olarak internette çoğu F15 serisi cihazın kutusundan bir dünya TUF sticker'ı çıkıyordu, benim kutudan çıkmadı. Gerçekten tuhaf.

20210909_151647.jpg
20210909_151653.jpg

Malzeme Hissiyatı:
Kutudan çıkarırken başlayan kalite hissiyatı, cihazı kullanmaya başlayınca da devam ediyor. Monster cihazı da arkadaşımda olduğundan canlı inceleme fırsatı bulmuş biri olarak aradaki farkı görmek pek zor olmadı. Monster da fena değil ama Asus ondan bariz şekilde iyi.
İlk dikkat ettiğim şey ekranı açarken kasanın esneyip esnemediği oldu. Kasası sağlam, güzel bir cihaz olmuş.

Performans ve Oyun FPS'leri:

1)
RAM eklemesi olmadan (1X8GB):
-Valorant 1080P Ultra ayarlar 70-110FPS
-ETS 2 1080P en yüksek ayarlar ve %400 ölçek 40-60FPS
-Ranch Simülatör Ultra ayarlar 40-60FPS
-Minecraft (RTX shader Pack yüklü) 20-40FPS arası

2)RAM eklemesinden sonra (2X8GB):
-Valorant 1080P Ultra ayarlar 150-220FPS
-ETS 2 1080P en yüksek ayarlar ve %400 ölçek 60-80FPS
-Ranch Simülatör Ultra ayarlar 55-80FPS
-Minecraft (RTX shader Pack yüklü) 80-120FPS arası

Masaüstü bilgisayarımdan sonra (İ5 10400F + 4X8GB RAM + GTX 1650/1050Tİ (iki kartı da kullandım)) gerçekten çok daha iyi bir performans aldığımı düşünüyorum. En kısa zamanda GTA V, RDR 2 gibi oyunları da test edeceğim.

IMG-20210909-WA0012.jpeg

Sıcaklık:
Geçen senenin kronik sorunlu Tuf A15 serisinden sonra herkesin de en merak ettiği şey bu F15 serisinin sıcaklık değerleri. Yaklaşık 10 gündür cihazı kullanıyorum. En yüksek gördüğüm işlemci sıcaklığı 92, ekran kartı sıcaklığı 85 derece oldu. Bu değerleri evin en havasız (Wifi'nin en iyi çektiği😂) odası olan salonda, Gaziantep'in 35 derece sıcağında ve soğutucu/yükseltme standı olmadan gördüm. Yani sıcaklığı arttıracak tüm şartlar bir arada iken gördüm. Bu kuvvetteki bir cihaz işin şahsen kabul edilebilir değerler.
Sıcaklığı yan ve arka hava ızgaralarından çok rahat şekilde hissediyorsunuz. Klavyede hiç sıcaklık hissedilmiyor. GPU ve CPU klavyenin tam ortasına denk geliyor. Cihaz 80-90 derecelerdeyken bile klavyenin orta kısmı çok fazla ısınmıyor, max 40-45 derecedir diyebilirim. Genelde kullandığımız WASD bölümünde ısınma sıfır.

MOD'lar:
Silent, Performans ve Turbo olmak üzere 3 mod bulunuyor. Silent modda 55-60 dereceye kadar fanlar dönmüyor, sıfır ses. Film dizi izlerken gerçekten hoş oluyor. Performans'ta neredeyse hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla çok hızlı olmamak şartıyla sürekli fan döndürüyor. Turbo da ise gördüğüm kadarıyla 2500-2600RPM'nin altına düşmüyor fanlar. Oyun içi 5000-5200RPM'lere kadar çıkıyor. James Donkey 710 kulaklığım takılıyken çok az miktarda sesini alıyorum fanların. Oyuna odaklanınca o da kayboluyor kafamdan.

Şarj aleti ve şarj süresi:
Kutudan 180W'lık, kibar tasarımlı ancak bir insan elinden az büyük boyutta bir adaptör çıkıyor. Cihaz şarjdayken adaptör ister istemez ısınsa da el yakacak kadar ısınmıyor.
Şarj süresi olarak da harici GPU'yu devre dışı bırakarak max 3 saati görebildim. Cİhazın bana göre tek eksik yanı bu. 1-2 saat daha iyi olsaydı keşke.

Ekran:
Yıllardır 72HZ 24 inç Curved VA panel monitör kullandıktan sonra 144HZ ve IPS bir panel çok hoş geldi. Renk doygunluğu en azından monitörüme göre gerçekten iyi. Parlaklık yeterli ancak gün ışığı altında kullanmadım hiç. Dışarda durum ne olur bilemiyorum. Ölü piksel, ve ışık sızması çok şükür yok. Çok az bir ghosting mevcut, oyunlarda fark edilmese de masaüstünde fare imlecine dikkatli bakınca fark edilebiliyor.

Depolama birimi:
İçinde gelen Samsung marka M2 SSD'ye birkaç test yaptım. Kendileri 3100mb/s-1650mb/s hız sonuçları verdi ve test sırasında 82 dereceyi gördü. Üzerinde soğutucu olmasına rağmen bu kadar ısınması iyi değil gerçekten. Benim sonradan eklediğim ve daha hızlı çalışan (3500-2500mb/s) 970 Evo, soğutucusuz şekilde 74 dereceyi geçmiyor cihaz içerisinde. Umarım sıcaklıktan ötürü ömrünü çabuk doldurmaz.

Klavye:
Armoury Crate uygulaması üzerinden veya FN + ok tuşları kombinasyonlarıyla RGB ve parlaklık değişikliği yapabildiğimiz yumuşak bir klavyesi var. Mekanik klavyeye alışık olduğumdan uzun süre oyun oynayınca parmaklarımı ağrıtıyorlar. Parlaklık düzeyi gündüz bile fazlasıyla yeterli. Gece parlaklık kısıyorum oyun oynarken rahatsız etmesin diye. Nadir de olsa tuşlardan gıcırdama sesi geldiği oluyor. Eksikliklerinden biri NumPad'in aktif olup olmadığı göreceğimiz bir LED'in bulunmaması.

Tüm ayarların bir araya toplandığı yazılım; Armoury Crate:
Yukarda bahsettiğim modlar arasında geçişe, klavye renklerine, sıcaklık değerlerine, güncellemelere kolayca erişim sağlanabilen bir uygulama. Masaüstü sistemlerde kullandığım bir çok Asus anakarttan da bu yazılıma zaten aşinayım. Gerçekten kullanışlı, BUG'sız bir yazılım.

Genel değerlendirme:
Şarj süreci ve klavyedeki Num Lock'un açık mı kapalı mı olduğunu gösterecek bir LED'in bulunmaması hariç hemen hemen her yönden memnun kaldığım ve inşAllah 4-5 senelik üniversite hayatımda beni yarı yolda bırakmayacak bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Alacak arkadaşlara tavsiye ederim.

CPU-Z:
11400H.PNG

GPU-Z:
gpu.PNG

İçinde Genel Samsung M2'nin Hız Testi ve Sıcaklık değerleri:

içindeki SSD.PNG

Son olarak merak edenler için cihazın içi:
20210913_193341.jpg
IMG-20210913-WA0036.jpg

Eksik kalan veya merak ettiğiniz şeyleri altta belirtmeyi unutmayın. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

3050 Ti süper kart fiyatına göre ama 4 GB az olmuş o karta. Keşke 6 GB olsaymış güzel olurmuştu.

6 GB isterseniz RTX 2060-3060 bulunuyor:) Ayrıca( yanlış biliyor olabilirim) bu kart 1650 yerine geçmesi planlanan bir kart, yüksek özelliklerin bulunması pek de fiyat anlamında iç açıcı olmaz. Yurt dışında birçok insan bile fiyatından dolayı 3050 yerine 2060 ve 3060'a yöneliyor biraz daha versem nolur ki kafasıyla.

3050Ti süper kart fiyatına göre ama 4GB az olmuş o karta. Keşke 6GB olsaymış güzel olurmuştu.
Evet 4GB yetersiz bu güç için, Far Cry 6 ve 1-2 oyunda daha VRAM yetersizliğinden dolayı aşırı düşük FPS alıyor kart maalesef.
6 GB isterseniz RTX 2060-3060 bulunuyor:) Ayrıca( yanlış biliyor olabilirim) bu kart 1650 yerine geçmesi planlanan bir kart, yüksek özelliklerin bulunması pek de fiyat anlamında iç açıcı olmaz. Yurt dışında birçok insan bile fiyatından dolayı 3050 yerine 2060 ve 3060'a yöneliyor biraz daha versem nolur ki kafasıyla.
Plan bence çok erken olmuş, 1650'den neredeyse 1.5 kat daha kuvvetli bir GPU'yu öldürmüş oluyorlar bu şekilde.

Evet 4 GB yetersiz bu güç için, Far Cry 6 ve 1-2 oyunda daha VRAM yetersizliğinden dolayı aşırı düşük FPS alıyor kart maalesef.

Plan bence çok erken olmuş, 1650'den neredeyse 1.5 kat daha kuvvetli bir GPU'yu öldürmüş oluyorlar bu şekilde.

Cİhaz Monster Abra A5 V17.2 ile birebir aynı özelliklere sahip. Alırken o cihazla bu cihaz arasında çok gidip geldim. Bu sebeple o cihaz ile 1-2 karşılaştırma yapacağım yazıda. Ayrıca ilk laptop deneyimim olduğundan yıllardır laptoplarda olup benim yeni tanıştığım özellikler var. Bunları da arada övmüş olabilirim :) Tuhaf karşılamayın lütfen.

Ürün Özellikleri:
Intel i5 11400H 6/12 CPU
RTX 3050 Ti 4 GB GPU
8 GB 3200MHz CL22 RAM
Samsung 512 GB NVMe M.2 SSD
15.6 İnç 144Hz IPS Ekran

Cihaza ek olarak Kingston KVR32S22S6/8 8 GB 3200MHz CL22 RAM ve Samsung EVO 970 500GB NVMe M.2 SSD yükseltmesi yaptım.

Eki Görüntüle 1165596

Aldığım yer ve satıcının paketlemesi:
Ürünü Hepsiburada aracılığıyla Teknorya Bilişim'den satın aldım. Güzel bir indirimle 9347TL'ye geldi. Neredeyse 10K para verdiğim üründen 13TL kargo parası alan Hepsiburada'ya buradan saygılar🤣
Satıcı ürünü incecik bir patpat poşete sarmış yollamış, kutunun altında koca bir ezik vardı ve parmağım içeri girebiliyordu. Allah'tan şarj aletinin kablosunun olduğu bölüme denk gelmiş hasar. İndirimden almamış olsam kesinlikle iade/değişim isterdim.
Son olarak internette çoğu F15 serisi cihazın kutusundan bir dünya TUF Sticker'ı çıkıyordu, benim kutudan çıkmadı. Gerçekten tuhaf.

Eki Görüntüle 1165597Eki Görüntüle 1165598

Malzeme Hissiyatı:
Kutudan çıkarırken başlayan kalite hissiyatı, cihazı kullanmaya başlayınca da devam ediyor. Monster cihazı da arkadaşımda olduğundan canlı inceleme fırsatı bulmuş biri olarak aradaki farkı görmek pek zor olmadı. Monster da fena değil ama ASUS ondan bariz şekilde iyi.
İlk dikkat ettiğim şey ekranı açarken kasanın esneyip esnemediği oldu. Kasası sağlam, güzel bir cihaz olmuş.

Performans ve Oyun FPS'leri:

1)
RAM eklemesi olmadan (1x8GB):
-Valorant 1080P Ultra ayarlar 70-110FPS
-ETS 2 1080P en yüksek ayarlar ve %400 ölçek 40-60FPS
-Ranch Simulator Ultra ayarlar 40-60FPS
-Minecraft (RTX shader Pack yüklü) 20-40FPS arası

2)RAM eklemesinden sonra (2x8GB):
-Valorant 1080P Ultra ayarlar 150-220FPS
-ETS 2 1080P en yüksek ayarlar ve %400 ölçek 60-80FPS
-Ranch Simulator Ultra ayarlar 55-80FPS
-Minecraft (RTX shader Pack yüklü) 80-120FPS arası

Masaüstü bilgisayarımdan sonra (i5 10400F + 4x8GB RAM + GTX 1650/1050Tİ (iki kartı da kullandım)) gerçekten çok daha iyi bir performans aldığımı düşünüyorum. En kısa zamanda GTA V, RDR 2 gibi oyunları da test edeceğim.

Eki Görüntüle 1165599

Sıcaklık:
Geçen senenin kronik sorunlu TUF A15 serisinden sonra herkesin de en merak ettiği şey bu F15 serisinin sıcaklık değerleri. Yaklaşık 10 gündür cihazı kullanıyorum. En yüksek gördüğüm işlemci sıcaklığı 92, ekran kartı sıcaklığı 85 derece oldu. Bu değerleri evin en havasız (Wi-Fi'nin en iyi çektiği😂) odası olan salonda, Gaziantep'in 35 derece sıcağında ve soğutucu/yükseltme standı olmadan gördüm. Yani sıcaklığı arttıracak tüm şartlar bir arada iken gördüm. Bu kuvvetteki bir cihaz işin şahsen kabul edilebilir değerler.
Sıcaklığı yan ve arka hava ızgaralarından çok rahat şekilde hissediyorsunuz. Klavyede hiç sıcaklık hissedilmiyor. GPU ve CPU klavyenin tam ortasına denk geliyor. Cihaz 80-90 derecelerdeyken bile klavyenin orta kısmı çok fazla ısınmıyor, Max 40-45 derecedir diyebilirim. Genelde kullandığımız WASD bölümünde ısınma sıfır.

MOD'lar:
Silent, Performans ve Turbo olmak üzere 3 mod bulunuyor. Silent modda 55-60 dereceye kadar fanlar dönmüyor, sıfır ses. Film dizi izlerken gerçekten hoş oluyor. Performans'ta neredeyse hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla çok hızlı olmamak şartıyla sürekli fan döndürüyor. Turbo da ise gördüğüm kadarıyla 2500-2600RPM'nin altına düşmüyor fanlar. Oyun içi 5000-5200RPM'lere kadar çıkıyor. James Donkey 710 kulaklığım takılıyken çok az miktarda sesini alıyorum fanların. Oyuna odaklanınca o da kayboluyor kafamdan.

şarj aleti ve şarj süresi:
Kutudan 180W'lık, kibar tasarımlı ancak bir insan elinden az büyük boyutta bir adaptör çıkıyor. Cihaz şarjdayken adaptör ister istemez ısınsa da el yakacak kadar ısınmıyor.
Şarj süresi olarak da harici GPU'yu devre dışı bırakarak Max 3 saati görebildim. Cİhazın bana göre tek eksik yanı bu. 1-2 saat daha iyi olsaydı keşke.

Ekran:
Yıllardır 72Hz 24 inç Curved VA panel monitör kullandıktan sonra 144Hz ve IPS bir panel çok hoş geldi. Renk doygunluğu en azından monitörüme göre gerçekten iyi. Parlaklık yeterli ancak gün ışığı altında kullanmadım hiç. Dışarıda durum ne olur bilemiyorum. Ölü piksel, ve ışık sızması çok şükür yok. Çok az bir ghosting mevcut, oyunlarda fark edilmese de masaüstünde fare imlecine dikkatli bakınca fark edilebiliyor.

Depolama birimi:
İçinde gelen Samsung marka M.2 SSD'ye birkaç test yaptım. Kendileri 3100mb/s-1650mb/s hız sonuçları verdi ve test sırasında 82 dereceyi gördü. Üzerinde soğutucu olmasına rağmen bu kadar ısınması iyi değil gerçekten. Benim sonradan eklediğim ve daha hızlı çalışan (3500-2500mb/s) 970 EVO, soğutucusuz şekilde 74 dereceyi geçmiyor cihaz içerisinde. Umarım sıcaklıktan ötürü ömrünü çabuk doldurmaz.

Klavye:
Armoury Crate uygulaması üzerinden veya FN + ok tuşları kombinasyonlarıyla RGB ve parlaklık değişikliği yapabildiğimiz yumuşak bir klavyesi var. Mekanik klavyeye alışık olduğumdan uzun süre oyun oynayınca parmaklarımı ağrıtıyorlar. Parlaklık düzeyi gündüz bile fazlasıyla yeterli. Gece parlaklık kısıyorum oyun oynarken rahatsız etmesin diye. Nadir de olsa tuşlardan gıcırdama sesi geldiği oluyor. Eksikliklerinden biri NumPad'in aktif olup olmadığı göreceğimiz bir LED'in bulunmaması.

Tüm ayarların bir araya toplandığı yazılım; Armoury Crate:
Yukarıda bahsettiğim modlar arasında geçişe, klavye renklerine, sıcaklık değerlerine, güncellemelere kolayca erişim sağlanabilen bir uygulama. Masaüstü sistemlerde kullandığım birçok ASUS anakarttan da bu yazılıma zaten aşinayım. Gerçekten kullanışlı, BUG'sız bir yazılım.

Genel değerlendirme:
Şarj süreci ve klavyedeki NumLock'un açık mı kapalı mı olduğunu gösterecek bir LED'in bulunmaması hariç hemen hemen her yönden memnun kaldığım ve inşallah 4-5 senelik üniversite hayatımda beni yarı yolda bırakmayacak bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Alacak arkadaşlara tavsiye ederim.

CPU-Z:
Eki Görüntüle 1165601

GPU-Z:
Eki Görüntüle 1165602

İçinde Genel Samsung M.2'nin Hız Testi ve Sıcaklık değerleri:

Eki Görüntüle 1165603

Son olarak merak edenler için cihazın içi:
Eki Görüntüle 1165605Eki Görüntüle 1165604

Eksik kalan veya merak ettiğiniz şeyleri altta belirtmeyi unutmayın. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Hocam, yine ben :D
Cihazı iade etmeyeceğim sanırım. RAM ekleyeceğim. Umarım düzelir. Düzelmezse de artık yapacak bir şey yok.
Çok güzel inceleme olmuş.
Sadece oyun için alacaklar, kesinlikle sepete RAM de eklesin.

@Ömer Murat KARACA

Ömer hocam selam. Aynı bilgisayarı 21.500 liradan sipariş ettim. Kargoda şu an bekliyorum. 2 yıl aradan sonra düşünceleriniz nelerdi acaba? 😊

Güncel özellikleri şu şekilde:

ASUS TUF Gaming FX506HE-HN01116 Intel Core i5 11400H 16 GB 512 GB SSD RTX 3050 Ti FreeDOS 15.6"​

@Ömer Murat KARACA

Ömer hocam selam. Aynı bilgisayarı 21.500 liradan sipariş ettim. Kargoda şu an bekliyorum. 2 yıl aradan sonra düşünceleriniz nelerdi acaba? 😊

Güncel özellikleri şu şekilde:

ASUS TUF Gaming FX506HE-HN01116 Intel Core i5 11400H 16 GB 512 GB SSD RTX 3050 Ti FreeDOS 15.6"​

Laptop geldi mi ? Siz nasıl buldunuz,bende bu laptopu almayı düşünüyorum.

Laptop geldi mi ? Siz nasıl buldunuz,bende bu laptopu almayı düşünüyorum.
Hocam merhabalar. Laptop tasarım olarak çok güzel. İş için kullanıyorum henüz oyun oynamadım ama şunu söyleyebilirim hız ve batarya konusunda gayet başarılı. Sıcaklık değerleri de normal. Yukarıdaki arkadaşın oyun testleri veya internetteki diğer testler tatmin ediyor ise bence alınır.

Geri
Yukarı