ASUS TUF Gaming F17 işlemci sıcaklığı 96 oluyor

MehmetFB07

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarımın işlemci sıcaklığı 96 derecelerde seyrediyor arada bir frekans düşürme yapıyor. Oyunda arada takılma oluyor. Antalyadayım ve sıcağı sevdiğim için odam genelde oda sıcaklığının üzerinde. Bilgisayarımın altında çok fazla hava deliği bulunmuyor soğutucu ne kadar işe yarar bilemiyorum sizlerin bu konudaki düşüncesini merak ediyorum.
Özellikler:
i5 10300H 4.2GHz
1x8GB 2933MHz RAM.
1650 Ti 4 GB.
512 GB M.2 SSD.

Merhabalar bilgisayarımın işlemci sıcaklığı 96 derecelerde seyrediyor arada bir frekans düşürme yapıyor. Oyunda arada takılma oluyor. Antalyadayım ve sıcağı sevdiğim için odam genelde oda sıcaklığının üzerinde. Bilgisayarımın altında çok fazla hava deliği bulunmuyor soğutucu ne kadar işe yarar bilemiyorum sizlerin bu konudaki düşüncesini merak ediyorum.
Özellikler:
i5 10300H 4.2GHz
1x8GB 2933MHz RAM.
1650 Ti 4 GB.
512 GB M.2 SSD.

Ortam sıcağı fazlaysa ve stok soğutucu kullanıyorsan soğutma takviyeleri yapmanda fayda var.

Fan modunu Turbo’ya aldınız mı?
evet turbo modunda
Ortam sıcağı fazlaysa ve stok soğutucu kullanıyorsan soğutma takviyeleri yapmanda fayda var.
Peki bu kasada etkin bir soğutma sağlayabilirmi?
1A901275-7EBE-4676-B747-90F119F44B19.jpeg
62AAB86D-605A-4C79-AFC4-C02FACD87B54.jpeg

10.ve 11.ci nesil işlemcilerin çalışma sıcaklığı böyle sanırım bende anime oyununda bile turbo mod'da 99 gördüm 😀

10.ve 11.ci nesil işlemcilerin çalışma sıcaklığı böyle sanırım bende anime oyununda bile turbo mod'da 99 gördüm 😀
99 ömrünü kısaltmazmı izin verilen en fazla sıcaklık 100derece zaten. Ben en fazla 97 gördüm.Ki bu bile çok fazla bence.
Hani FX'ler de ısınma sorunu yoktu :D
Havalar sıcak hocam biraz ayar kısıp undervolt/boost kapamayı deneyebilirsiniz.
Doğru oda sıcaklığında sorun yok 85 89 arası çalışıyor ama ortam sıcaklığı 27-30 olduğunda 96 ları görüyor.Bence alttaki havalandırma delikleri biraz daha fazla olmalıydı.Onun haricinde memnunum bilgisayardan.
Denemek için büyük tek fanlı soğutucu (2100rpm) ödünç aldım arkadaştan 2,3 derece fark yarattı ama frekans düşürdü 3.8 civarına.Yani alttan soğutucular pek fazla yararlı olmuyor.Birde vakumlu soğutucu diye geçenler varmış egsoz çıkışına takılan bulabilirsem onu deneyeceğim.

Son düzenleme:
Hocam bende de aynı bilgisayar var kafay iyicem aynı sorun çok ısınıyor kasma yapıyor artık işlemcinin turbosunu kapattım performanssız kullanmaya razıyım ama bir çözüm bulabildin mi yazılımsal sorunmuymuş acaba _

Yeni konular

Geri
Yukarı