ASUS TUF Gaming F17 sistemde grafik düşürülmesine rağmen oyunlarda FPS artmıyor

aliaydgn1

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimi yazayım: Laptop ASUS TUF Gaming F17, işlemci: i5 10300H, Ekran kartı: NVIDIA GTX 1650 Ti ve 8 GB RAM.

Laptopu ilk aldığımda FPS değerleri normaldi. Örnek olarak LoL'de en yüksek ayarlarda 100 altına inmiyordu. Forza Horizon 4 orta ayarlarda ise 72 civarındaydı. Niçin olduğunu bilmediğim şekilde son zamanlarda oyunlarda FPS düştü. LoL'de en yüksek ayarlarda 100 üstüne çıkmıyor. Forza'da ise 40 civarında.

Bu konuyu internette araştırdığımda işlemci darboğazı konusunu gördüm. Grafik ayarları düşürülmesine rağmen FPS'in artmaması işlemci darboğazı olduğunu gösterebilirmiş. Ayrıca GPU'nun düşük, CPU'nun ise yüzde 100 kullanılması da buna neden olurmuş. Aynı şey bende de var. Oyunlarda CPU yüzde 100 çalışırken GPU yüzde 40 civarında çalışıyor. CPU oldukça ısınıyor.

Fakat benim sistemimde darboğaz oluşması mümkün değil. Bazı internet sitelerinden de kontrol ettim ve darboğaz olmadığını söylüyor.

Sürücüler güncel. Virüs taraması yaptım ve temizledim.

Bu konuda ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Grafik ayarlarını düşürünce yük işlemciye biner. Yüksek olunca da GPU'ya biner. Normal yani.

Şunu deneyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı