ASUS TUF Gaming VG247Q1A ghosting

ReNNaC

Hectopat
Merhaba, 3 gün önce Hepsiburada üzerinden ASUS TUF Gaming VG247Q1A model numaralı monitörü aldım ama monitörde aşırı derecede ghosting var. Oyun oynarken 165 Hz farkını gerçekten hissediyorum fakat oyundan çıkıp Twitter, Google, Technopat gibi sitelere girdiğimde sekmeyi aşağı kaydırırken aşırı derecede ghosting meydana geliyor. (Sorunun adı tam olarak bu mu bilmiyorum ama sekmeyi kaydırırken yazı ve resimlerin arkasından iz çıkıyor.) Özellikle siyah gibi koyu renklerde bu sorun daha fazla oluyor. Bu kullanımda gözümü çok fazla yoruyor ve bu sorunun monitörümden mi, yoksa bu serinin tamamında olup olmadığını bilmiyorum. İade etsem o fiyata alamam çünkü ben 1700 liraya aldım ama şu an 2500 lirayı geçti fiyatı maalesef.

Bana bir çözüm önerisi verebilir misiniz? İlk defa 75 Hz'den yüksek bir monitör kullanıyorum ve bu durum canımı çok sıktı. Yaşadığım sorunu video olarak aşağıya ekleyeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overdrive modunu yüksek yap ve siyah dengeleyici ayarını 60 olarak ayarla.
1638797461971.png

Ayarlar bu şekilde OverDrive'ı 100'e çeksem bile sorun devam ediyor. Dediğiniz siyah dengeleyici ayarını bulamadım.

Eki Görüntüle 1234907
Ayarlar bu şekilde OverDrive'ı 100'e çeksem bile sorun devam ediyor. Dediğiniz siyah dengeleyici ayarını bulamadım.
Yazılım üzerinden değil de monitörün menüsünden yaparsan farklı sonuçlar alabilirsin belki, siyah dengeleyici yoksa eğer overdrive 100 ayarlı kullanmanı öneririm.

Yazılım üzerinden değil de monitörün menüsünden yaparsan farklı sonuçlar alabilirsin belki, siyah dengeleyici yoksa eğer overdrive 100 ayarlı kullanmanı öneririm.
Yazılım monitörün kendi yazılımı yaptığım işlem monitör üzerinde de geçerli oluyor. OverDrive 100'de kullanıyorum sorun hala devam ediyor ve bu şekilde kullanmam zarar verir mi bazı yerlerde OverDrive'in uzun vadede zararlı olabileceğini gördüm.

Yazılım monitörün kendi yazılımı yaptığım işlem monitör üzerinde de geçerli oluyor. OverDrive 100'de kullanıyorum sorun hala devam ediyor ve bu şekilde kullanmam zarar verir mi bazı yerlerde OverDrive'in uzun vadede zararlı olabileceğini gördüm.
Monitöre faydası olsun diye eklenen bir özellik ne gibi bir zararlar verir açıkçası merak ettim, istersen oyuna girdikten sonra ayarı kısabilirsin.

Geri
Yukarı