ASUS TUF Gaming VG249Q vs. MSI Optix G241

kranosspare

Kilopat
Arkadaşlar son kez böyle bir konu açıyorum. sizin değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Aslında durumu başlıkta belirttim ama yine de buraya da eklemek isterim. Hangi monitörün paneli daha iyidir? Renk gamutu konusunda hangisi daha başarılıdır? MSI Optix G241 modelinin üzerinde son günlerde çok durdum. Fakat aklımı karıştıran bazı sebepler de oluyor. Her iki modelinde sorunları olabilir bunları bilmek isterim. ASUS TUF alsam renk konusunda beni çok mu üzer? Pivot özelliği çok mu kaba durur? Sadelikten yana olduğum için pişman mı olurum?

@SkyRose hocam sizi ayrı olarak etiketlemek istedim. Yine sizin önerilerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

ASUS alsanız renk konusunda çok üzmez. MSI gibi bir monitörden geçerseniz belki ilk başta biraz soluk gelebilir.

İnsanlar o monitöre eski bir TN/VA'dan geçince sırf IPS sayesinde çağ atlıyor renk olarak. Yani ikisini yan yana koymadıkça üzülme gibi bir durum sanmıyorum.

Pivot olması da bir eksi değil, neden kaba dursun ki?
İsterseniz kullanırsınız, isterseniz de kullanmazsınız ve pivot olmayan bir monitörden farkı kalmaz. Pivot özelliği monitöre ekstra bir ağırlık eklemiyor ki.

G241'in de ölü piksel sorununa açıklık getireyim, MSI'da kronik ölü piksel sıkıntısı olması ASUS'da çıkmayacak veya MSI'da kesin çıkacak demek değil.

Ölü piksel şans işidir, MSI'da belirgin derecede daha sık olduğundan kronik diyoruz.

Yani ölü piksel şans işi, ama MSI'da daha şans işi :)

ASUS alsanız renk konusunda çok üzmez. MSI gibi bir monitörden geçerseniz belki ilk başta biraz soluk gelebilir.

İnsanlar o monitöre eski bir TN/VA'dan geçince sırf IPS sayesinde çağ atlıyor renk olarak. Yani ikisini yan yana koymadıkça üzülme gibi bir durum sanmıyorum.

Pivot olması da bir eksi değil, neden kaba dursun ki?
İsterseniz kullanırsınız, isterseniz de kullanmazsınız ve pivot olmayan bir monitörden farkı kalmaz. Pivot özelliği monitöre ekstra bir ağırlık eklemiyor ki.

G241'in de ölü piksel sorununa açıklık getireyim, MSI'da kronik ölü piksel sıkıntısı olması ASUS'da çıkmayacak veya MSI'da kesin çıkacak demek değil.

Ölü piksel şans işidir, MSI'da belirgin derecede daha sık olduğundan kronik diyoruz.

Yani ölü piksel şans işi, ama MSI'da daha şans işi :)

Teşekkür ederim cevabınız için. Şöyle bir şey sorsam ikisinin srgb değerleri nedir? Ben internette aradım bulamadım. Mesela AOC 24G2U için yabancı forumlarda renkleri çok abartı doygun deyip ASUS'un renkleri gerçeğe daha yakın diyorlar. Bu renk gamutu olayı MSI'da da geçerli mi?

Yani renkleri fazla doygun abartı mı gösteriyor? Göz sağlığı için hangisini önerirsiniz?

Çok soru sordum biliyorum benim için çok önemli seçim, gerçekten kusura bakmayın.

Teşekkür ederim cevabınız için. Şöyle bir şey sorsam ikisinin srgb değerleri nedir? Ben internette aradım bulamadım. Mesela AOC 24G2U için yabancı forumlarda renkleri çok abartı doygun deyip ASUS'un renkleri gerçeğe daha yakın diyorlar. Bu renk gamutu olayı MSI'da da geçerli mi?
Duruma göre değişir. Oyunlarda ve filmlerde daha canlı renkler sunarken başka yerlerde (Forum gibi) renkler fazla doymuş gözükebilir belki. Benim sRGB %117 monitörümde emojiler bayağı doygun.

Ama AOC'da ve kendi monitörümde de "sRGB" diye bir mod var, bu mod sRGB'yi %100'e sabitleyerek bunu önlüyor. Her zaman kullanmasanız da (Mesela oyun oynarken bırakın canlı olsun bence) yer yer o modu açarak bunu önleyebilirsiniz.

Fakat MSI'da böyle bir moda rastlamadım.

MSI'da sRGB %128. ASUS bunu doğrudan açıklamasa da NTSC %72 ve bu da ortalama %95-105 arası bir sRGB'ye denk geliyordur tahminen. Bu sınırları geçmesi zor gibi.

indir (1).jpg

Ayrıca gerçeğe yakınlık çok spesifik bir kavram.
sRGB gibi dar renk uzayları ile sınırlandırılmış içeriklerde belki öyle olabilir (Daha doğru profesyonellik dışında daima iyi demek değildir).
Ama kaliteli ve geniş renk uzaylı bir film izlerken mesela, gözleriniz bayram eder.

Dar renk uzayı ile sınırlı filmlerde de çok yüksek ihtimalle gözünüze daha doğru olmasa da daha hoş gelir. Bana daha canlı olduğundan hoş geliyor mesela.

Yani karışık biraz bu işler.

Ben her zaman yüksek renk gamutu öneririm, ama ters tepebilecek durumlarda da "sRGB" modu mevcut bazı monitörlerde.

Ö.

Duruma göre değişir. Oyunlarda ve filmlerde daha canlı renkler sunarken başka yerlerde (forum gibi) renkler fazla doymuş gözükebilir belki. Benim srgb %117 monitörümde emojiler bayağı doygun.

Ama AOC'da ve kendi monitörümde de "srgb" diye bir mod var, bu mod Srgb'yi %100'e sabitleyerek bunu önlüyor. Her zaman kullanmasanız da (mesela oyun oynarken bırakın canlı olsun bence) yer yer o modu açarak bunu önleyebilirsiniz.

Fakat MSI'da böyle bir moda rastlamadım.

MSI'da srgb %128. ASUS bunu doğrudan açıklamasa da ntsc %72 ve bu da ortalama %95-105 arası bir Srgb'ye denk geliyordur tahminen. Bu sınırları geçmesi zor gibi.

Eki Görüntüle 753254

Ayrıca gerçeğe yakınlık çok spesifik bir kavram.
Srgb gibi dar renk uzayları ile sınırlandırılmış içeriklerde belki öyle olabilir (daha doğru profesyonellik dışında daima iyi demek değildir).
Ama kaliteli ve geniş renk uzaylı bir film izlerken mesela, gözleriniz bayram eder.

Dar renk uzayı ile sınırlı filmlerde de çok yüksek ihtimalle gözünüze daha doğru olmasa da daha hoş gelir. Bana daha canlı olduğundan hoş geliyor mesela.

Yani karışık biraz bu işler.

Ben her zaman yüksek renk gamutu öneririm, ama ters tepebilecek durumlarda da "srgb" modu mevcut bazı monitörlerde.

Anladım hocam. MSI'da bu mod olmadığından ASUS'u mu öneriyorsunuz doğru mu anladım?

ASUS TUF VG249Q modelinde FPS oyuncularına yönelik bazı özellikler de varmış. Açıkçası hiç ilgilenmediğim durumlar.

Yazılım işiyle ilgileniyorum. Arada hikaye oyunları oynuyorum, film izliyorum. Yapabildiklerim bunlar. Açıkçası gözlükte kullanıyorum gözlerim bozuk diyebiliriz. MSI'da bu mod yoksa renkler aşırı kaçarsa beğenmeme durumu değil de, göz yorgunluğu oluşur mu diye düşünüyorum yine bilemedim.
ASUS'da hoparlör de mevcutmuş fakat iyi seviyede değilmiş. Bu durumlar çerçevesinde bana hangi modeli uygun görürsünüz?

@kranosspare ben MSI alırdım.

Bence fazla doymuş renkler çok da problem değil, gözlerim yorulursa mavi ışık filtresi açıp devam ediyorum. Varsın doğru olmasın, ama bana güzel gelsin.

Ha tabii siz doğru tercih ediyor da olabilirsiniz ama ben daha fazla rengi tercih ederdim.

Bu arada bazı durumlarda mantıken ASUS daha doğru gibi dursa da genelde (oyunlarda, filmlerde vs.) MSI daha doğru ve güzel gösterecektir.

Yani "ASUS doğru, MSI canlı" demek de doğru değil. ASUS bazı durumlarda daha doğrh gibi olsa da duruma göre MSI yine daha iyi oluyor.

Ve MSI'ın durumua göre daha iyi olduğu kısımlar da renklerin daha önemli olduğu kısımlar.

Mesela Youtube'a girince o logonun nasıl göründüğü mü önemli, yokaa izleyeceğiniz yüksek kalitede videonun renkleri mi?

Tabii siz bilirsiniz ama ben kuşkusuz yüksek renk gamutu tercih ederdim.

Umarım anlatabilmişimdir, bayağı karışık bu isler.

@kranosspare ben MSI alırdım.

Bence fazla doymuş renkler çok da problem değil, gözlerim yorulursa mavi ışık filtresi açıp devam ediyorum. Varsın doğru olmasın, ama bana güzel gelsin.

Ha tabii siz doğru tercih ediyor da olabilirsiniz ama ben daha fazla rengi tercih ederdim.

Bu arada bazı durumlarda mantıken ASUS daha doğru gibi dursa da genelde (oyunlarda, filmlerde vs.) MSI daha doğru ve güzel gösterecektir.

Yani "ASUS doğru, MSI canlı" demek de doğru değil. ASUS bazı durumlarda daha doğrh gibi olsa da duruma göre MSI yine daha iyi oluyor.

Ve MSI'ın durumua göre daha iyi olduğu kısımlar da renklerin daha önemli olduğu kısımlar.

Mesela YouTube'a girince o logonun nasıl göründüğü mü önemli, yokaa izleyeceğiniz yüksek kalitede videonun renkleri mi?

Tabii siz bilirsiniz ama ben kuşkusuz yüksek renk gamutu tercih ederdim.

Umarım anlatabilmişimdir, bayağı karışık bu isler.

Hocam MSI alsam ileride bunun standını değiştirebilir miyim? Yani pivot özelliği kazandırabilir miyim? Duvara monte etmekten bahsetmiyorum ama. Bilginiz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı