ASUS TUF Gaming VG249Q1A monitörde maksimum 144 Hz alınabiliyor

Draksters

Centipat
Daha fazla  
Kullandığım monitör: Asus Tuf Gaming VG249Q1A
Ekran kartım: Asus GeForce GT1030
Monitör 165Hz olmasına rağmen alabildiğim maksimum değer 144Hz, sorunun ekran kartımın eski olmasından kaynaklandığını düşünüyorum fakat benden daha bilgili kişilere de sormak istedim. Belki başka bir sebebi vardır.
Not: Ekran kartımda DP girişi olmadığından dolayı mecburen HDMI kablosu ile kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    44,2 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka monitör ayarlarına girmen gerek. Yüksek ihtimal olacaktır sende de, olursa çözüm işaretlersen sevinirim.
Joystick'e 1 kez bas küçük menü gelecek bir daha bas sonra menü büyür ASUS TUF logolu yere gel Joystick'i sağa kaydır hız aşırtmaya gel aç Max Hz değeri 165 olacak öyle ayarla onu joystickle işte.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığım monitör: Asus Tuf Gaming VG249Q1A
Ekran kartım: Asus GeForce GT1030
Monitör 165Hz olmasına rağmen alabildiğim maksimum değer 144Hz, sorunun ekran kartımın eski olmasından kaynaklandığını düşünüyorum fakat benden daha bilgili kişilere de sormak istedim. Belki başka bir sebebi vardır.
Not: Ekran kartımda DP girişi olmadığından dolayı mecburen HDMI kablosu ile kullanıyorum.

HDMI sürümünüze ve monitörün sunmuş olduğu HDMI sürümüne göre belirli bir Hz alabilirsiniz. Siz büyük ihtimal ile HDMI kablosu ile 165Hz alamayacaksınız. DP kablo ile 165 Hz alabilirsiniz.

Belirttiğiniz ekran kartı modelinde HDMI 2.0 sürümü varmış sanırım. O da 1080p 165Hz için yeterli. Eğer kablonuz eski sürüm bir HDMI değil de ekran kartına uygunsa muhtemelen monitör ayarlarından olabilir. Bazı monitörlerde belirli ayarları açmak Hz limitini düşürebiliyor. Monitör ayarlarını bir kontrol edin bence.

Kanka monitör ayarlarına girmen gerek. Yüksek ihtimal olacaktır sende de, olursa çözüm işaretlersen sevinirim.
Joystick'e 1 kez bas küçük menü gelecek bir daha bas sonra menü büyür ASUS TUF logolu yere gel Joystick'i sağa kaydır hız aşırtmaya gel aç Max Hz değeri 165 olacak öyle ayarla onu joystickle işte.

Hız aşırtmaya gelemiyorum. Hız aşırtmayı açabilmek için yapabileceğim bir ayar var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230217_142427.jpg
    IMG_20230217_142427.jpg
    53,5 KB · Görüntüleme: 38
Hız aşırtmaya gelemiyorum. Hız aşırtmayı açabilmek için yapabileceğim bir ayar var mı?

Ben kablo uyumlu olur diye düşünmüştüm. En azından oraya kadar anlamışsın diğer arkadaşların da dediği gibi sıkıntı kabloda düzgün bir DP kablosu veya HDMI 2.0 bulman gerek 165Hz desteği için. Ondan sonra bunu yaparsan kabul olması lazım bir sıkıntısı yoksa. Ben de DP kullanıyorum bende 165Hz veriyor.

Eğer kullandığın kabloyu kendin aldıysan versiyonunu kontrol et. Monitörün içinden çıktıysa kablonu değiştirmene gerek yok çünkü monitör neyi destekliyorsa ona uygun kablo ile gelir. Overclock ayarını açmak için FreeSync veya ELMB açıksa onları bir kapatıp kontrol eder misin? Bazı ayarların açık olması bazı diğer ayarları devre dışı bırakabiliyor.

Eğer kullandığın kabloyu kendin aldıysan versiyonunu kontrol et. Monitörün içinden çıktıysa kablonu değiştirmene gerek yok çünkü monitör neyi destekliyorsa ona uygun kablo ile gelir. Overclock ayarını açmak için FreeSync veya ELMB açıksa onları bir kapatıp kontrol eder misin? Bazı ayarların açık olması bazı diğer ayarları devre dışı bırakabiliyor.
Kabloyu bir arkadaşımdan almıştım fakat versiyonunu bilmiyorum, versiyonunu en kolay şekilde nasıl öğrenebilirim? Ayrıca monitör geldiğinde içinden sadece DP kablosu gelmişti diye biliyorum. Belki ben görememiş de olabilirim.

Kabloyu bir arkadaşımdan almıştım fakat versiyonunu bilmiyorum, versiyonunu en kolay şekilde nasıl öğrenebilirim? Ayrıca monitör geldiğinde içinden sadece DP kablosu gelmişti diye biliyorum. Belki ben görememiş de olabilirim.
Bazen kablonun üzerine yazarlar. Onun dışında nasıl öğrenebilirsin bilmiyorum. Monitördeki overclock ayarını açabildiysen sorununun çözülüp çözülmediğine bak. Yine de çözülmediyse muhtemelen kabloda problem vardır.

Geri
Yukarı