ASUS TUF Gaming VG27AQ3A vs VG27AQ1A

CrossPage

Decapat
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.
Bu başlık adı altında konu oluşturulmuş ama ya başka monitör tavsiye edilmiş ya da farklı bilgi verilmiş.
Ben oyun oynarken daha iyi bir görüntü almak, yenileme hızı ve paneli iyi olan monitör arayışındayım.
Ölü piksel sorunu yüzünden satıcı ve üretici firma ile sorun yaşadım, iade ve değişim politikasına güvendiğim ve bilgi aldığım için ürünü Amazon üzerinden satın alacağım. Başka konularda bahsedilen Dell ve Acer monitörler Amazon'da yok kontrol ettim tavsiye etmezseniz sevinirim.
ASUS TUF Gaming VG27AQ1A ve ASUS TUF GAMING VG27AQ3A bu iki monitör arasında kaldım.
Panel olarak, GtG ve MPRT değerleri olarak birbirlerinden farklı konumdalar sizce hangisini almak daha mantıklı olur? Fiyatlarını hak ediyorlar mı kullanan veya bilgi sahibi olanlar varsa yardım ederlerse memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@FantastikTürk hocam diğer konularda cevaplarınızı okudum sizin tavsiyeniz ne olur?
Her ikisini de önermiyorum. Amazon'da G274QPF olması lazım. Çok hatırlamıyorum ama Asus'lara kıyasla daha iyiydi diye hatırlıyorum. Araştırırsınız.

İkisi arasından çok bir tercihlik bir şey yok gibi. Düzgün bir inceleme bulamadım yalnızca Technopat'ın videosuna baktım. Onlar da AQ1A için parlaklık, her ikisi için de kontrast testi yapmamışlar. AQ3A'nın parlakliğı 230 nit gibi çok düşük bir değer çıkmış. Her ikisinin de renk gamutları gayet iyi: %99sRGB ve %95 DCI. Tepki süresini bilmiyorum çünkü motion testi zaten yapmıyorlar ama şu yarım yamalak videodan edindiğim fikir yavaş olmadıkları yönünde.
Alınacak monitörler değiller bana göre. Doğru düzgün incelemeleri yok + her şey bir kenara en büyük eksikeri parlaklıkları. Özellikle odanız biraz parlaksa ekranı görmekte dahi zorlanabilirsiniz. Ama illaki ikisinden biri tercih olacaksa anladığım kadarıyla 3 olan model 1'in yeni versiyonu. O tercih edilebilir.

Her ikisini de önermiyorum. Amazon'da G274qpf olması lazım. Çok hatırlamıyorum ama ASUS'lara kıyasla daha iyiydi diye hatırlıyorum. Araştırırsınız.

İkisi arasından çok bir tercihlik bir şey yok gibi. Düzgün bir inceleme bulamadım yalnızca Technopat'ın videosuna baktım. Onlar da AQ1a için parlaklık, her ikisi için de kontrast testi yapmamışlar. AQ3A'nın parlakliğı 230 nit gibi çok düşük bir değer çıkmış. Her ikisinin de renk gamutları gayet iyi: %99sRGB ve %95 dCi. Tepki süresini bilmiyorum çünkü Motion testi zaten yapmıyorlar ama şu yarım yamalak videodan edindiğim fikir yavaş olmadıkları yönünde.
Alınacak monitörler değiller bana göre. Doğru düzgün incelemeleri yok + her şey bir kenara en büyük eksikeri parlaklıkları. Özellikle odanız biraz parlaksa ekranı görmekte dahi zorlanabilirsiniz. Ama illaki ikisinden biri tercih olacaksa anladığım kadarıyla 3 olan model 1'in yeni versiyonu. O tercih edilebilir.

Hocam sizin tavsiyeniz ne olur peki bu iki monitör haricinde.

Her ikisini de önermiyorum. Amazon'da G274QPF olması lazım. Çok hatırlamıyorum ama Asus'lara kıyasla daha iyiydi diye hatırlıyorum. Araştırırsınız.

İkisi arasından çok bir tercihlik bir şey yok gibi. Düzgün bir inceleme bulamadım yalnızca Technopat'ın videosuna baktım. Onlar da AQ1A için parlaklık, her ikisi için de kontrast testi yapmamışlar. AQ3A'nın parlakliğı 230 nit gibi çok düşük bir değer çıkmış. Her ikisinin de renk gamutları gayet iyi: %99sRGB ve %95 DCI. Tepki süresini bilmiyorum çünkü motion testi zaten yapmıyorlar ama şu yarım yamalak videodan edindiğim fikir yavaş olmadıkları yönünde.

Ben monitör alıcağım zaman araştırmıştım ve G274QPF ile 3A arasında kalmış G274QPF modelinin ufak tefek sorunları çıkabiliyormuş detayı ile karşılaşıp asus almaya karar vermiştim ve evet kağıt üzerinde parlaklık düşük ancak ben geceleri kısıyorum ve şimdiye kadar parlaklık ile alakalı bu monitörde bir arayışım olmadı. Özetle 3A alınır.

Ben monitör alıcağım zaman araştırmıştım ve G274QPF ile 3A arasında kalmış G274QPF modelinin ufak tefek sorunları çıkabiliyormuş detayı ile karşılaşıp asus almaya karar vermiştim ve evet kağıt üzerinde parlaklık düşük ancak ben geceleri kısıyorum ve şimdiye kadar parlaklık ile alakalı bu monitörde bir arayışım olmadı. Özetle 3A alınır.
Geceleri 100-140 nite kadar, hatta karanlık ortamda 80 nite kadar bile normal. Göz sağlığınız için önemli zaten. Ben de 450 nit monitörümü kısıp kullanıyorum. Ancak parlaklık gerektiren herhangi bir ortamda, özellikleri iyi aydınlanmış odalarda kesinlikle yetersiz. Monitörün zıttı yönünde arkama (yere) güneş vuran odada 250 nit monitörün yarısını göremiyordum ben mesela. Komple pencere beyazlığı.

Kaldı ki iyi bir görüntü kalitesi için SDR da olsa belli bir seviyede parlaklık lazım.
Hocam sizin tavsiyeniz ne olur peki bu iki monitör haricinde.
Hocam açık konuşayım fiyatlar çok değişti. Önceden kafadan önerdiğimiz modeller vardı ancak şu an pek çok model yakın fiyatta ve hepsini ezbere bilmiyorum. Şu anda oturup bir sürü monitörü detaylıca inceleyecek vakte sahip değilim. Kendiniz bakmak isterseniz G274QPF-QD, MAG274QRF-QD, M27Q, PD27S, G2724D gibi modelleri araştırmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı