ASUS TUF Gaming X570 PLUS için PSU önerisi

• Konuyu başlatan Yrya
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 3B
Ryzen7 3700x
Asus Tuf Gaming X570
Gigabyte geforce rtx 2080 super windforce
Aerocool Aero Engine
Corsair vengeance rgb pro 16gb (2x8gb) ddr4 3600mhz
Corsair Mp510 480gb ssd

sistemim bu.

Ryzen7 3700x
Asus Tuf Gaming X570
Gigabyte geforce rtx 2080 super windforce
Aerocool Aero Engine
Corsair vengeance rgb pro 16gb (2x8gb) ddr4 3600mhz
Corsair Mp510 480gb ssd

sistemim bu.
Dostum 3700X kullanıyormuşsun fazlasıyla yeterli 4 pini doldurmana gerek yok dediğim gibi. Ben 3800X ile X570 Aorus Elite kullanıyorum anakartın 8 pin girişi var sadece işlemciye OC yapsam bile rahat rahat besliyor, boşa masraf yapma bence.

@Mithat Berhan açıkçası X570 Aorus Elite’in 1 adet 8 pin girişi var ve VRM yapısı 3900X, 3950X’i rahat rahat besliyor. Ayrıca dediklerimi Buildzoid’in bu anakartı incelemesine dayanarak söylüyorum. Ekstra koyulan 4 pinlerin görsellikten başka işe yaramadığını söylüyor. İllaha yarıyordur verilen gücü iki kanala ayırmak güzel ama gerekli değil bence çok yüksek seviye işlemci kullanılıp OC yapılmadığı sürece. Mesela X570-A Pro’ya da 4 pin daha koymuşlar ama işlemci o 4 pin’e ihtiyaç olacak kadar güç çektiği zaman VRM’ler yanmış olur büyük ihtimal :D

Dostum 3700X kullanıyormuşsun fazlasıyla yeterli 4 pini doldurmana gerek yok dediğim gibi. Ben 3800X ile X570 Aorus Elite kullanıyorum anakartın 8 pin girişi var sadece işlemciye OC yapsam bile rahat rahat besliyor, boşa masraf yapma bence.

@Mithat Berhan açıkçası X570 Aorus Elite’in 1 adet 8 pin girişi var ve VRM yapısı 3900X, 3950X’i rahat rahat besliyor. Ayrıca dediklerimi Buildzoid’in bu anakartı incelemesine dayanarak söylüyorum. Ekstra koyulan 4 pinlerin görsellikten başka işe yaramadığını söylüyor. İllaha yarıyordur verilen gücü iki kanala ayırmak güzel ama gerekli değil bence çok yüksek seviye işlemci kullanılıp OC yapılmadığı sürece. Mesela X570-A Pro’ya da 4 pin daha koymuşlar ama işlemci o 4 pin’e ihtiyaç olacak kadar güç çektiği zaman VRM’ler yanmış olur büyük ihtimal :D
Bir de ben şöyle düşünüyorum;
Bu PCI express 4.0 ile slottan 125W güç çekilebiliyor ama PCI express 3 tarafında bu rakam 75W.
İşlemci hariç tüm bağlantılar aynı iken bu 50W farkın ve chipset gibi yerlerin daha fazla çektiği güç (Gen 4 desteği nedeniyle daha fazla) bu fazlalık işlemci kısmından sağlanıyor olabilir.

Tabii ki bu sadece benim teorim :)

Zaten FSP Hydro G modeli olmuyor sanırım,boyutları fazla 13,5 cm fan var.

FSP Hydro G Pro olması lazım.

Yarın benim PSU'yu bağlamayı deneyeceğim sanırım...

@Yrya bu arada attığınız PSU’ya baktım 12V kanalından 56A verebiliyormuş. 12*56’dan 672W’a denk geliyor. Yani PSU 750W’ın 672W’ını 12V’tan verebiliyor. 2080S ve 3700X kullanan bir sistem daha iyi bir PSU’yu hakediyor bence. Elinizdeki PSU da yeterli olur ama bütçe varsa değiştirebilirsiniz.

@Yrya bu arada attığınız PSU’ya baktım 12V kanalından 56A verebiliyormuş. 12*56’dan 672W’a denk geliyor. Yani PSU 750W’ın 672W’ını 12V’tan verebiliyor. 2080S ve 3700X kullanan bir sistem daha iyi bir PSU’yu hakediyor bence. Elinizdeki PSU da yeterli olur ama bütçe varsa değiştirebilirsiniz.

Şu konuda yardımınız olabilir mi?
Fsp Hydro G modeli 13,5cm fana sahip ve genişlik olarak 2 cm fark ediyor normal 12 cm fanlı modellerle.

Hydra G 850W 170 mm (W) x 150 mm (L) x 86 mm (H) 13,5 cm fan
Hydra G Pro 850W 150 x 150 x 86 mm

Bu farklar yüzünden bir de kasa problemi yaşamak istemiyorum. Sizce sığar mı?

Bendeki HPG-750BR-H12S modelin boyutları 12 cm fanlı modelle aynı ama kenarında 2 cm boşluk var.Montajda sorun yaşar mıyım acaba?

Yatay genişlik standart sadece uzunluk olarak kasayı kontrol edin.

Bu arada zaten Pro olan modeli almanız lazım.

Kasa modeli nedir?

Aerocool Aero Engine

Pro olmayan modelin eni 17mm uzunluk 15mm diğeri ile aynı.

Dilerseniz linkten bakabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı