ASUS TUF Gaming X570 PLUS RAM overclock olmuyor

Shorty

Decapat
Selamlar.

Geçtiğimiz bahar ayında başlıkla belirttiğim anakart ile beraber Ryzen 7 3800X işlemci aldım, satın aldığım dönemlerde BIOS'la alakalı bir problem nedeniyle DOCP stabil çalışmıyordu yani aktif ettiğimde bilgisayar Boot olmuyor Boot olsa bile bir süre sonra sanki voltaj sorunu varmış gibi bilgisayar kendini resetliyordu. Bu sorunu 2407 numaralı BIOS güncellemesi ile düzelttiler, bu zamana kadar en stabil overclock çalışmasını 2407 sürümünde yapabildim.

Son BIOS güncellemelerinde Agesa ile alakalı performans konusunda iyileştirmeler yapıldığını gördükten sonra BIOS güncelledim ve güncelleme sonrası ne DOCP ne elle girilen overclock işlemlerini sisteme yediremedim. RAM'in default latency değerlerinde bile bilgisayarım açılmıyor DRAM calculator ile tavsiye edilen değerlerle Overclock yaptığımda sistem normal şekilde Boot oluyor ancak oyun oynarken oyun bir anda kapanıyor.

RAM'lerim G.Skill F4-3600C16-8gtznc 4'lü modül diğer bilgisayarımda bu RAM'leri 3800'de 14-15-15-22-36 değerlerinde stabil bir şekilde çalıştırabilirken bu anakartta çalıştıramıyorum gördüğüm kadarıyla anakartın QVL listesinde de bu RAM'ler yok.

Ne yapacağım konusunda bir fikir almak amacıyla bu konuyu açtım. Şu an ne oyun oynayabiliyorum ne başka bir şey leş gibi bir performansı var bilgisayarın. BIOS downgrade yapamıyorum desteklemiyor sanırım, yapabilsem tüm sorun çözülecek. Farklı bir programla BIOS downgrade yapabilir miyim? Fikir verirseniz bu işin içinden çıkabilmem için çok memnun olacağım.
Konuyla alakalı araştırma yaparken
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
redditte aynı sorunu yaşayanlar olduğu farkettim
Bir kaç deneme ile bios sürümünü 2607 sürümüne geri çektim kayıtlı profilimden son yaptığım overclock aktif ettim boot sırasında herhangi bir sorun yok bir kaç saat rdr ve battlefield 5 oynayıp oyundan atma sorununuda deneyeceğim muhtemelen çözülecekte yinede kontrol edip buradan bilgi vericem.

Bu arada bu anakartın bios problemi Sürüm 1201 den bu yana varmış daha sonra Sürüm 1407 de tekrar düzelmiş bunun sebebide bios arayüzünde yaptıkları değişim nedeniyle default ayarların değişmesi kısacası bios hala daha stabil değilmiş bu bilgiyi reddite asus yetkilisi olduğunu düşündüğüm birinden aldım onun sayesinde 2607 ye dönüş yapabildim zaten bu anakartı kullananlar buna dikkat etsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı