ASUS TUF RTX 3070 Ti 15.500 TL!

Arkada çalışan uygulamaların VRAM ile alakası ne? Bu bahsettiklerin VRAM değil RAM kullanıyor. Ayrıca 3070 ve 3070 Ti için 8 GB az olabilir ama 3060 Ti için yeterli sayılır. Asıl odağı 1080p çünkü bu kartın.

Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Discord, WhatsApp gibi programlar VRAM kullanır.

Şu 3070Ti ları allah aşkına 14K üstüne indirim diye atmayın. Forumda tek çözemediğim olay 3070Ti indirimleri. Piyasası 15K zaten ürünün. Neden inatla piyasa fiyatına indirim diye atılıyor cidden zekam el vermiyor bu konuya.

4 ay önce 3070 Ti Palit GamingPro modeline geçtim. 11.5K fiyatıyla (Amazon stoklarıyla sınırlı fiyatı), soğutması ve performansıyla beklediğim bir ekran kartıydı. Fakat VRAM konusunda çok emin değildim. 3070 Ti modelinin "Ti" olmasının asıl sebebi, "GDDR6X" sahip olması. 3070 ve altı modellerde GDRR6 bellek kullanılıyor. Peki "X" konulunca ne değişiyor ? Uzun uzun anlatmayacağım ve konu hakkında uzman değilim fakat araştırmalarımın sonucunu paylaşayım. "X" ibaresinin en büyük olayı "daha az voltaj ile daha fazla performans sergileyebilmesi." Bununla birlikte çıkan sonuçlar, hız aşırtma için daha fazla marj, daha az elektrik tüketimi veya daha uzun ömürlü bir ekran kartı. Diğer yorumlara baktığımda yorumlara VRAM oyunlarda yeterliliğinden söz ediliyor fakat günümüz oyunlarında ( Cyberpunk 2077, Battlefield 2042, Battlefield V, CoD : Black Ops Cold War, Elden Ring, Far Cry 6) ultra ayarlarda uzun süre oynadığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Şuan monitör olarak 1080p kullanıyorum ve yakın zamanda 2K geçmeyi düşünüyorum hatta. Kartı almayı düşünenler için yol göstermek açısından ufak bir yorumdur. İyi forumlar.

Sistemim ;

● İşlemci : Intel Core I7 9700K 5 Ghz (O.C)
● Anakart : MSI Z390 Tomahawk
● Ekran Kartı : Palit RTX 3070 Ti GamingPro GDDR6X 8 GB
● RAM : Corsair Vengeance 8x2 GB DDR4 2400 MHz
● SSD : Corsair MP510 480 GB - Kingston A400 240 GB
● Kasa : Xigmatek EN9726 Prosper
● Güç Kaynağı : Corsair RM850X 850W 80+ Gold
● İşlemci Soğutucu : Cooler Master Masterliquid ML240L
● Mouse : HyperX Pulsefire FPS Pro
● Kulaklık : HyperX Cloud II
● Klavye : Corsair K70 MK 2
● Monitör : Aoc G2460PF 144 Hz

Geri