ASUS TUF VG24VQ vs ViewSonic XG2405

Bütçe
Şimdilik 2000 TL Diyelim
Makaleler
6
Yer
Bursa
TUF VG24VQ: Curved, VA panel.

ViewSonic XG2405, IPS panel, Curved değil.

Oynadığım oyunlar da LoL, Valorant gibi oyunlar.

Ryzen 5 5600X ve 3060 Ti ile kullanmayı düşünüyorum, normalde 2K monitör alacaktım ama daha uzun ömürlü olsun diye 1080P seçtim, sisteme 8-9 yıl boyunca mecbur kalmadığım sürece bir yükseltme yapmayacağım.

Hangisini tavsiye edersiniz?

TUF olan monitörü dün arkadaşım satın aldı, beraber montajını vs. yaptık, çok güzel duruyordu, ama ViewSonic olan da gayet hoş.

Ghosting, ışık sızması gibi durumlar hangi modelde daha az yaşanıyorsa onu alacağım, farklı bir model de önerebilirsiniz.

Hocam o bütçe için şu an kendim de kullandığım Aoc 23.8" 24G2U 1ms 144hz HDMI,DisplayPort FreeSync Gaming Monitör önerilmezse olmaz.

--> Ghosting yok diyebilirim. Bu konudaki hassasiyetimi az çok biliyorsunuz.

--> Görüntü kalitesi muazzam.

--> Ergonomi önemli ise ihtiyacınızı karşılar.

--> Işık sızması siyahta yok denemez ancak çok belirgin değil.

--> XG2405'e göre ayakları pek iyi denemez, çok yer kaplıyor. Küçük bir masada mousepad için yer kalmayabilir.

Kendi deneyimlerim olumlu olsa da ölü piksel sorunuyla karşılaştım. Biraz kronikleşen bir alt piksel sorunu da yok değil. Tabii ki bunlar şans işi. Ancak çözülmeyecek dert değil.

Hocam o bütçe için şu an kendim de kullandığım Aoc 23.8" 24G2U 1ms 144hz HDMI,DisplayPort FreeSync Gaming Monitör önerilmezse olmaz.

--> Ghosting yok diyebilirim. Bu konudaki hassasiyetimi az çok biliyorsunuz.

--> Görüntü kalitesi muazzam.

--> Ergonomi önemli ise ihtiyacınızı karşılar.

--> Işık sızması siyahta yok denemez ancak çok belirgin değil.

--> XG2405'e göre ayakları pek iyi denemez, çok yer kaplıyor. Küçük bir masada mouse pad için yer kalmayabilir.

Kendi deneyimlerim olumlu olsa da ölü piksel sorunuyla karşılaştım. Biraz kronikleşen bir alt piksel sorunu da yok değil. Tabii ki bunlar şans işi. Ancak çözülmeyecek dert değil.

Tavsiye ve deneyimlerini aktardığın için teşekkür ederim.

@SkyRose hocam siz ne önerirsiniz?

Bir arkadaş 2 monitörü detaylı bir şekilde karşılaştırmıştı. Özetle 2 monitör hemen hemen aynı olmasına rağmen ASUS olan daha iyi demişti.

Herhangi bir kaynağınız var mı?
Var. Kullanıp görmüş birisiyim. FreeSync açınca beyaz ışık titremesi oluyor. Gök gürültüsü gibi. Her sahne de olmasa da hassas bir gözünüz varsa mutlaka farkedeceksinizdir. Ve rahatsız olursunuz. Sarı tonların da daha çok oluyor. Ve bu monitör bana mı böyle geldi bozuk mu diye düşündüm. Bir çok forum da bu şikayeti okudum. Bir tek benim başıma gelmemiş. Araştırdıktan sonra Samsung VA panelini kullandıklarını gördüm. Samsungun VA panelini MSİ, ASUS AOC gibi markalar da kullanmışlar monitörlerin de. Piyasada ki çogu VA panel kronik sorunlu yani uzak durun.

Var. Kullanıp görmüş birisiyim. FreeSync açınca beyaz ışık titremesi oluyor. Gök gürültüsü gibi. Her sahne de olmasa da hassas bir gözünüz varsa mutlaka farkedeceksinizdir. Ve rahatsız olursunuz. Sarı tonların da daha çok oluyor. Ve bu monitör bana mı böyle geldi bozuk mu diye düşündüm. Bir çok forum da bu şikayeti okudum. Bir tek benim başıma gelmemiş. Araştırdıktan sonra Samsung VA panelini kullandıklarını gördüm. Samsung'un VA panelini MSI, ASUS AOC gibi markalar da kullanmışlar monitörlerin de. Piyasada ki çogu VA panel kronik sorunlu yani uzak durun.

FreeSync kullanmayacağım, yine de sorun olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı