Çözüldü Asus TUF X570-Plus BIOS güncelleme işleminde takıldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kaiser soze

Kilopat
Makaleler
3
Aslında başlık "Asus TUF X570-plus BIOS güncelleme işleminden sonra bozuldu" olacaktı düzeltmeyi unuttum. Düzgün BIOS yazılımı üretemeyen lanet olası Asus yüzünden korktuğum başıma geldi.

Biraz evvel TUF X570-plus anakartı güncellemek istedim. 3001 sürümden 3402'ye geçmeye çalıştım. Daha önce yaptığım gibi Windows ortamında AI suite üzerinden EZ update çalıştırarak işlemi başlattım. 15-20 dakika aynı pozisyonda kaldı. Normalde 5-6 dakika sonra işlem biter ve sistem açılırdı. Reset atayım mı diye düşündüm. Sonra hiç dokunmadan bu konuyu yazmaya başladım ki bunları yazarken birden kendisini kapatıp geri açmaya çalıştı ama açamadı. Daha restart atar atmaz DRAM debug LED yandı ve öyle kaldı. Tekrar tekrar yeniden başlatmaya çalıştım. CLRTC pinlerini kısa devre yapma ve pili sökerek (ayrı ayrı) BIOS resetlemeyi denedim. Alakası olmasa da A2-B2 slotlarında takılı RAM'leri tek tek A1 ve A2 üzerine takarak denedim. Sonuç olumsuz. Şu an hala DRAM LED'i yanar vaziyette. CPU, GPU kontrolü ve boot aşamasına hiç geçmiyor.

Asus bir kez daha canımı yaktı. Önce ekran kartlarını şimdi de anakartlarını kara listeme aldım. Daha önce Aura sync özelliğinin düzgün çalışmaması ve DRAM kararsızlık sorunları sebebiyle defalarca update yaptım. En son 2607 ile RAM sorunları çözülmüş, D.O.C.P kullanabiliyordum. Sistemin yine DRAM hata ışığı açık vaziyette takılı kalması veya arka arkaya reset atması, sistem açıkken hiçbir tuşa tepki vermeyecek şekilde kilitlenmesi gibi sorunlar çözülmüştü. Nereden bilebilirdim ki 3001 versiyonu yine sorun peydahlasın. Uyku modundan çıkamayıp kendisine reset atıyordu. Bu sebeple yine güncelleme ihtiyacı oluşmuştu. Bundan sonra bir daha Asus'un hiçbir ürününü almayacağım ve tavsiye etmeyeceğim. 2 ekran kartı ve 2 anakartı ile bilgisayar kullanmayı bana zehir etti. Emeği geçenlerin Allah belasını versin.

Uzun olduğu için çoğu kişi okumayacak muhtemelen ama yardıma ihtiyacım var. Garantiye göndermeden çözme yolu var mıdır? Sistem özellikleri ektedir.

IMG_20210115_195534.jpg

IMG_20201215_182930.jpg

Çözüm
B550 serisi bu kadar sorunlu değil, keşke bundan yana tercih yapsaymışsınız.

Bir de her yeni sürüm çıkınca güncellemeyin. Sistemde uyumsuzluk problem varsa güncelleyin.
Ben sistemi topladığımda daha B550 chipsetli anakartlar piyasaya çıkmamıştı. Aylar sonra çıktı onlar.

BIOS güncellemesinin zorunlu hallerde yapılması gerektiğini biliyorum. XMP modunda çalıştırmada sorun yaşadığım için güncellemiştim.

Zaten eski konuyu hortlatmışsın. Sorun yok şu an. Anakarta ASUS'un yetkili servisinde BIOS yazıldı. Sonra sistem açılmayınca komple İncehesap'a gönderdim. İşlemciyi sıfırı ile değiştirdiler. Muhtemelen anakart o güncelleme sırasında veya bittikten sonra bir şekilde işlemciyi pert etmiş.
Bilgisayarı aldığımdan beri gerçek anlamda en çok lazım olan zamanda bozuldu. Tam da tez yazmaya başlayacaktık. İçinde dokümanlar ve evdeki dandik laptopun açamayacağı bir program yüklüydü. Onlar olmazsa iş yürümez.

Şimdi yetkili servisi Covid-19 ayağına ağırdan alırsa daha da kötü olacak. Ulan RX 5700 XT bile bu kadar yazılım sorunu çıkarmadı. Allah belasını versin bu Asus'un.

Keşke iade olsa diyeceğim, dolar kuru yüzünden 500 lira zarar edeceğiz. B550 fiyatına denk gelir. Değişim olsa yine bu sorunlar devam edecek.

Yapabileceğim her şeyi yaptım. Eski sürüm bir BIOS'u USB belleğe atıp taktım ama en başta takıldığı için fayda etmedi. Konuyu buraya açtıktan sonra Asus desteğe de yazdım durumu. Bakalım ne diyecekler. Şimdiden kutusunu hazırladım. Onlar da göndermemi isteyecekler muhtemelen.

Asus TUF gerçekten x570'in yüz karası. ROG alın keyfinize bakın. Saygılar
O iş bitti. Bundan sonra 1$'lık aksesuar bile almam artık Asus'tan. Hele ki gereksiz pahalı ROG ürünlerine hiç para vermem. Geri kalanların çoğu da berbat. Ayrıca X570 ROG kartlarında da yine DRAM uyumsuzluk sorunları vardı. Forumda benimle aynı sorunu yaşayan ROG kullanıcısı gördüm.

2019 ve 2020 yılında Asus, AMD tarafının içine etti. Hem ekran kartları hem de anakartları perişan etti. Önceden yaşadığım hüsranlardan dolayı Asus'a kızgındım. Onca inceleme videosuna ikna oldum bu anakartı aldım. Keşke B550 modeller daha önce çıkmış olsaydı da Gaming Edge veya Carbon modeli falan alabilseydim.

O iş bitti. Bundan sonra 1$'lık aksesuar bile almam artık Asus'tan. Hele ki gereksiz pahalı ROG ürünlerine hiç para vermem. Geri kalanların çoğu da berbat. Ayrıca X570 ROG kartlarında da yine DRAM uyumsuzluk sorunları vardı. Forumda benimle aynı sorunu yaşayan ROG kullanıcısı gördüm.

2019 ve 2020 yılında Asus, AMD tarafının içine etti. Hem ekran kartları hem de anakartları perişan etti. Önceden yaşadığım hüsranlardan dolayı Asus'a kızgındım. Onca inceleme videosuna ikna oldum bu anakartı aldım. Keşke B550 modeller daha önce çıkmış olsaydı da Gaming Edge veya Carbon modeli falan alabilseydim.

Bir de her yeni sürüm çıkınca güncellemeyin. Sistemde uyumsuzluk problem varsa güncelleyin.

Ben sistemi topladığımda daha B550 chipsetli anakartlar piyasaya çıkmamıştı. Aylar sonra çıktı onlar.

BIOS güncellemesinin zorunlu hallerde yapılması gerektiğini biliyorum. XMP modunda çalıştırmada sorun yaşadığım için güncellemiştim.

Zaten eski konuyu hortlatmışsın. Sorun yok şu an. Anakarta ASUS'un yetkili servisinde BIOS yazıldı. Sonra sistem açılmayınca komple İncehesap'a gönderdim. İşlemciyi sıfırı ile değiştirdiler. Muhtemelen anakart o güncelleme sırasında veya bittikten sonra bir şekilde işlemciyi pert etmiş.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı